Lifestyle Travel

Njihuni me Santorinin, ishullin mbresëlënës grek…

Santorini është ishulli më jugor në Cyclades. Emri i saj zyrtar është Thira (Thera në greqishten klasike). Ky ishull është vendi i një prej shpërthimeve më të mëdha të vullkanit në historinë e regjistruar. Rreth 3600 vjet më parë, vullkani shpërtheu, duke shkaktuar një cunami të madh që goditi ishullin e Kretës, duke çuar në rënien përfundimtare të qytetërimit Minoan.

Tani, Santorini është një gjysmëhënë e mbushur me ujë, mbetjet e këtij vullkani të lashtë. Qytetet Oia, Fira dhe Imerovigli janë të vendosura të gjitha përgjatë buzës së kalderës. Ka më shumë kisha se shtëpi në ishull, megjithëse shumica e tyre janë shumë të vogla dhe private.

Vera është një industri kryesore këtu. Klima e nxehtë dhe e thatë është e përkryer për rritjen e rrushit, dhe nëse ju pëlqen të vizitoni kantinat e verës dhe të shkoni në degustim të verës, do t’ju pëlqejë Santorini. Meqë ra fjala, hardhitë rriten në mbështjellje në tokë, në vend se në një kafaz siç shihni zakonisht në shumë vreshta të tjera anembanë botës. Kjo është bërë sepse fryn shumë erë në Santorini.

Dhe po, prisni kushte me erë. Ka një erë mjaft të fortë sa të rrëzojë njerëzit. Janari, shkurti, korriku dhe gushti priren të jenë muajt më me erë në Santorini.