Food & Drink Health & Beauty

Njihuni me ushqimet që janë të mira për trurin tuaj!

Është një pjesë absolutisht jetike e juaja, por a e dini se çfarë ka nevojë për të funksionuar siç duhet? Nëse truri juaj mund t’ju tregojë, ai do të fliste për kërkesën e tij të lartë për energji dhe lëndët ushqyese të nevojshme për të krijuar neurone, neurotransmetues, hormone, me pak fjalë, gjithçka që e mban atë të qartë dhe të mprehtë. Irene Lezcano, nutricioniste në Nutritienda.com thotë se një dietë miqësore për trurin bazohet në proteina, yndyrna të shëndetshme, bishtajore, perime dhe zarzavate. Dhe ne nuk duhet të harrojmë ujin, sigurisht – të qëndrosh i hidratuar është thelbësore.

Salmon

Ky është ushqim i mirë për shëndetin e trurit, i pasur me shumë nga lëndët ushqyese të nevojshme, por veçanërisht acidet yndyrore Omega-3. Dy ushqime me salmon ose një peshk tjetër me vaj në javë janë perfekte.

Tërshëra

Drithërat duhen përfshirë në dietën tonë. Ai ofron shumë lëndë ushqyese duke përfshirë tiaminë, e cila kontribuon në funksionimin normal të sistemit nervor. Tërshëra është veçanërisht e mirë për të filluar ditën, sepse, falë përmbajtjes së lartë të fibrave, ajo lëshon ngadalë energji në sistemin tuaj, duke ju vënë ju dhe trurin tuaj në lëvizje për orë të tëra.

Fistikët

Fistikët e shijshme janë një burim i acideve yndyrore të pangopura, fibrave, vitaminës E, magnezit, zinkut, kaliumit, hekurit dhe kalciumit. Kjo e fundit kontribuon në funksionimin normal të neurotransmetimit.