Aktualitet

Parashikimi i motit, e shtunë, 15 qershor 2024!

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se ditën e sotme vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike të qëndrueshme si rezultat i masave ajrore të ngrohta, me origjinë nga Anticikloni i Azoreve. Moti parashikohet i kthjellët e me vranësira mesatare të larta transparente kalimtare, kryesisht në orët e mesditës. Më pas pritet mot i kthjellët në të gjithë territorin.

Era pritet të fryjë me drejtim perëndim – veriperëndim e me shpejtësi mesatare 2-8 m/sek ndërsa përgjatë vijës bregdetare, në lugina dhe në relievet e larta malore, në orët e mesditës, era fiton shpejtësi e bëhet relativisht intensive 12-14 m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

Shkodër
20/30
Diell

Kukës
19/26
Diell

Lezhë
21/29
Diell

Dibër
18/28
Diell

Durrës
20/31
Diell

Tiranë
22/30
Diell

Elbasan
22/32
Diell

Berat
21/31
Diell

Vlorë
22/30
Diell

Korçë
18/26
Diell

Gjirokastër
19/28
Diell

Sarandë
22/30
Diell