Aktualitet

Parashikimi i motit, e shtunë, 22 qershor 2024!

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se sot vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike të qëndrueshme si rezultat i masave ajrore të nxehta me origjinë jugore, falë aktivitetit të Anticiklonit Afrikan.

Moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin, por pa përjashtuar vranësirat mesatare kalimtare nga orët e mesditës si dhe sasi të lartë të pluhurit me origjinë nga shkretëtira e Afrikës së Veriut.

Era pritet të fryjë me drejtim veriperëndim-verilindje me shpejtësi mesatare 1-6 m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare e në lugina dhe relievet e larta malore, në orët e mesditës era fiton shpejtësi e bëhet relativisht intensive 8-12m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

Shkodër
24/38
Diell re

Kukës
23/35
Diell re

Lezhë
27/37
Diell re

Dibër
21/36
Diell re

Durrës
24/37
Diell

Tiranë
27/40
Diell re

Elbasan
24/40
Diell re

Berat
23/39
Diell re

Vlorë
24/38
Diell

Korçë
22/31
Diell re

Gjirokastër
21/38
Diell re

Sarandë
23/35
Diell