The Playlist, Week of November 13th

Kënga “Houdini” nga Dua Lipa lë të kuptohet për temën e dashurisë së shpejtë dhe frikës nga angazhimi. Tekstet sugjerojnë një ndjenjë të përhershme dhe idenë për të ardhur dhe për të shkuar vazhdimisht. Referenca për Houdinin, magjistarin dhe artistin e njohur të arratisjes, thekson idenë e zhdukjes ose arratisjes. Mund të interpretohet si frika për t’u bllokuar në një marrëdhënie dhe dëshira për të ruajtur lirinë personale.

Kënga “Lovin On Me” nga Jack Harlow duket se ka të bëjë me preferencën e tij për një qasje më të rastësishme dhe me shpirt të lirë ndaj marrëdhënieve në vend që të lidhet nga angazhimi ose kufizimet. Ai thekson dëshirën e tij për pavarësi dhe aftësinë për të eksploruar dashurinë në një mënyrë më të shkujdesur dhe jo tradicionale.

Kënga “Valentine” nga Måneskin eksploron slitën emocionale të një marrëdhënie romantike. Tekstet përshkruajnë një ndjenjë të të qenit i konsumuar nga dashuria dhe dëshirën për të mbajtur një tjetër të rëndësishëm. Kënga mund të interpretohet si një reflektim mbi intensitetin dhe cenueshmërinë që vjen me të qenit i dashuruar.

1
Dua Lipa
Houdini
2
Jack Harlow
Lovin On Me
3
Jonas Brothers, Bailey Zimmerman
Strong Enough
4
Måneskin
Valentine
5
Chris Brown, Fridayy
No One Else
6
Armani White
Breathe
7
Will Linley
Magic
8
Benson Boone
To Love Someone
9
Bad Boy Chiller Crew, Tactics
On My Way
10
Don Diablo, Scrufizzer
Got That
11
flowerovlove
a girl like me
12
Lil Durk, Only the Family
Smurk Carter
13
Laurie Darmon
Laisse-moi t'aimer
14
Blanco
Bruciasse Il Cielo
15
Laura Pausini
Cero
16
Follya
ami/odi
17
Tyga
Bops Goin Brazy
18
Emilia, TINI
La_Original.mp3
19
Cold War Kids
Stray
20
The Kid Laroi
Bleed
21
Marshmello, Anuel AA
Alcohol
22
Megan Thee Stallion
Cobra
23
Tom Walker
Freaking Out
24
Alicia Keys
Golden Child
25
Conan Gray
Killing Me
26
Cat Burns
Know That You’re Not Alone
27
Green Day
Look Ma, No Brains!
28
Jung Kook
Standing Next To You
29
Niall Horan, John Legend
The Show
30
Mahmood
Cocktail D’amore
31
Colapesce, Dimartino
Sesso e architettura
32
Achille Lauro
Stupidi Ragazzi
33
Alex Britti
Supereroi
34
The Kid Laroi, Jung Kook, Central Cer
Too Much
35
Green Day
The American Dream Is Killing Me
36
Duran Duran, Victoria De Angelis
Psycho Killer
37
Chase & Status, Clementine Douglas
Say The World
38
Articolo 31
Classico
39
Diljit Dosanjh, Sia
Hass Hass
40
Drake, Sexyy Red, SZA
Rich Baby Daddy
41
James Bay
All My Broken Pieces
42
Take That
Brand New Sun
43
The Rolling Stones
Mess It Up
44
Lenny Kravitz
TK421
45
Loreen
Is It Love
46
Meduza, Sam Tompkins, Em Beigold
Phone
47
Sufjan Stevens
A Running Start
48
Ed Sheeran
American Town
49
U2
Atomic City
50
Tom Walker
Burn