Fashion

Si të krijoni një garderobë që t’i rezistojë çdo kohe?!

Si duket dollapi juaj momentalisht dhe do të qëndrojë ashtu përgjithmonë edhe në vitin 2023? Këto 15 pjesë ofrojnë themelet e palëkundura që i duhen patjetër çdo garderobe:

Pantallona të qepura

Gjeni palën perfekte të pantallonave të përshtatura dhe do t’i keni të garantuara me rrotullime të forta. Jo vetëm që përshtatja e këndshme dhe lyerja e natyrshme janë të barabarta me fuqinë përfundimtare të vetëbesimit, por ato janë ndër disa pjesë që mund të kalojnë pa probleme midis cilësimeve (thjesht ndërroni sandalet ose atletet tuaja gjatë ditës me një palë taka të sofistikuara). Çifti i leshit ngjyrë bezhë të Ferragamo-s arrin ekuilibrin e përsosur midis relaksimit dhe lustrimit. Po kështu, pantallonat e shkurtra në mes të The Row do t’ju shohin në shumë raste, pavarësisht nga stina.

Xhaketa

Meqenëse xhaketa është bërë pjesë e rutinave tona javore, është e pashmangshme që linjat midis stilit gjatë dhe jashtë detyrës të jenë mjegulluar për shumë prej nesh. Rasti në pikën? Tranzicioni i xhaketës nga veshjet klasike të punës në dollapët me kapsulë është thelbësor. Shikoni Toteme për një rrotullim ultra elegant, ndërsa përsëritja blu e çelët e Brioni është një zgjedhje e denjë për veshjet tuaja të punës ose të fundjavës.

Xhinse me fund të drejtë

Konsideroni stilet e përjetshme me këmbë të drejta, parazgjedhjen e re të xhinseve për veshjet tuaja me kapsula. Për investimin përfundimtar, shikoni etiketat gjithë, amerikane që kanë krijuar një kult për larjet e tyre natyrale dhe format lajkatare, mendoni markat me bazë në Kaliforni “Slvrlake” dhe “Citizens of Humanity” për të pagabueshme. Ndërkohë, stili i modës së lartë të Nili Lotan është krejtësisht i përjetshëm, ekipi me një xhaketë dhe pako për freski gjatë ditës, më pas thjesht ndërrojeni me një sandale të viteve ’90 dhe një xhaketë sportive të zezë të montuar për mbrëmje.

Një çantë klasike

Emri ‘It-bag’ mund të sjellë në mendje një çudi të zhurmshme të një sezoni, por gërmoni pak më thellë dhe do të zbuloni një sërë pjesësh të provuara dhe të vërteta që meritojnë statusin e kultit. Mendoni klasikët bashkëkohorë, të tillë si “VLogo” e frymëzuar nga Valentino Garavani dhe “Goya” e gjithanshme e Loewe, e cila shkon me çdo gjë. Nëse keni dyshime, është e pamundur të gaboni me krijimet e denja për epshin e Saint Laurent, të cilat janë kulmi i luksit elegant. Çanta prej lëkure elegante e label-it parizian “Le 5 à 7” në të zezë është një çantë e gjithanshme nga dita në natë, e cila do të ngjitet në krah për stinët e ardhshme.

Një fustan i bardhë

Një fustan i bardhë i freskët është një gardërobë thelbësore për një stil të lehtë veror, pasi pëlhura e lehtë dhe nuanca neutrale ofrojnë një kanavacë të freskët për aksesor. Ky është numri i trofeut në të cilin futeni për ditët plot diell, kur nuk keni kohë për të menduar apo planifikuar veshjen tuaj. Shkoni me lehtësi nga puna në fundjavë me fustanin midi të Chloé-s me lidhëse. E përpunuar nga një përzierje e lëmuar leshi dhe liri, stilojeni me një xhaketë sportive të mprehtë, të zezë dhe banesa baleti për zyrën, më pas ndërroni me atlete dhe syze dielli për ta hequr atë jashtë funksionit. Për një festë në kopsht, fustani midi me një shpatull i Ulla Johnson do të duket hyjnor me sandale të bardha, një veshje rafia dhe një varg perlash.

Një këmishë me përmasa të mëdha

Më e besueshme nga gjërat thelbësore të garderobës, këmisha është një pjesë e vogël e veshjeve që mund të nxjerrin autoritet dhe lustrojnë në një çast. Megjithatë, këtë sezon do të zbuloni se siluetat standarde janë shtuar në përmasa më të ftohta dhe më të relaksuara, shikoni bashkëpunimin e Sacai me Thomas Mason për një stil të gjerë të përzierjes së lirit në blu të butë ose Stella McCartney për një pambuk të freskët por të gjerë- përsëritje puplin me butona me shkëlqim nënë e perlës.

Atlete minimale

Aty ku fustanet dhe xhaketat e zeza janë konsideruar prej kohësh klasike, atletet e bardha të hijshme janë një hyrje relativisht e re në panteonin e veshjeve të domosdoshëm; një artikull që nuk është më i ruajtur nga mjediset sportive, por një gjë thelbësore e përditshme jashtë detyrës. Në të vërtetë, një këpucë e thjeshtë në stil tenisi do t’ju shërbejë gjithmonë mirë, dhe çifti i frymëzuar nga “The Row” mund të kombinohet me gjithçka, nga pantallonat me këmbë të gjera deri tek xhinset e përditshme. Ndërkohë, dizajnet atletike do të injektojnë një skaj në rrugë në pjesët e lëmuara, çiftëzojnë atletet e stilit retro të Saint Laurent me rrobaqepësi të qarta për një kontrast elegant të lartë dhe të ulët.

Një pallto e hapur

Një pallto e hapur është një nga blerjet më të rëndësishme sezonale që do të bëni: zgjidhni siç duhet dhe keni një aleat sartorial që do t’ju shohë në shumë stinë me stil. Ne ju këshillojmë të zgjidhni një siluetë klasike që do të plotësojë dollapin tuaj ekzistues: palltoja me ngjyrë deveje e Loewe është mishërimi i elegancës së përjetshme, mjaft e gjerë për t’u shtruar në ditët më të freskëta, ajo do të duket po aq mbresëlënëse ndaj kostumit të hijshëm ose një fustan mbrëmjeje të zezë. Ndërkohë, palltoja luksoze “Billie” e Loro Piana është e prerë nga liri i lehtë dhe vjen me një rrip vetë-lidhjeje që i jep një ndjesi të rastësishme rrobaqepësisë së saj precize.

Një orë klasike

Një orë e besuar është një investim i përjetshëm që ka të ngjarë të kalojë brezave. Për trashëgiminë përfundimtare, drejtojuni shtëpive të famshme të trashëgimisë, të cilat i kanë kushtuar dekada të tëra për të përmirësuar zanatin e tyre, si ‘IWC Schaffhausen’, ‘Portofino’ i së cilës është ëndrra e një minimalisti ose Cartier, ora e të cilit ‘Tank Française’ mishëron magjepsjen moderne.

Sandale të trasha

Një palë sandale të trasha do të plotësojë çdo stil të ditës, qoftë drekë me miqtë, punë vrapimi ose pushime në një destinacion të këndshëm. “The Chunky” i Toteme është një gjë pa mend dhe, duke pasur parasysh siluetën e përjetshme, një pjesë e vërtetë investimi. Rripat e ndërlikuar dhe të ndërthurur i shtojnë elegancën e menjëhershme siluetës së rastësishme, duke i bërë ato perfekte për t’u veshur me xhinse dhe një bluzë për festa të improvizuara gjithashtu. Ndërkohë sandalet ‘Ginza’ të “The Row” kanë një atmosferë minimale dhe janë të prera nga lëkura klasike e zezë që shkon me gjithçka.

Zbukurime të përditshme

Sigurohuni që të mos neglizhoni detajet më të imta kur kuroni dollapin tuaj të kapsulës. Ndonëse në shkallë relativisht të vogël, një vath tërheqës ose një gjerdan vezullues mund të rezultojë i madh në ndikim dhe e ngre menjëherë një veshje të përditshme nga bazike në të shkëlqyer. Një zinxhir elegant ari, për shembull, do t’ju qëndrojë në vend të mirë dhe Yvonne Léon paraqet një dizajn të përjetshëm me gjerdanin e tij prej ari 18 karatësh. Ndërkohë, vathët me rrathë me diamant ‘Wave’ të Mateos do të jenë një shtesë verbuese për ditën apo mbrëmjen.

Syze dielli

Kur ditët bëhen më të ngrohta, më të gjata dhe më të ndritshme, është koha të përditësoni koleksionin tuaj të syzeve të diellit. Në fund të fundit, çifti i duhur ngre në çast veshjet e rastësishme dhe shton freski pa mundim edhe në pamjet e veshura. “1969” i frymëzuar nga Oliver Peoples dhe Khaite është një stil i lakmuar për SS23. Ndërsa çifti ‘Ida’ i Lexxola, gjithashtu ekskluziv, ka një formë minimale ovale që është përfundimi i përsosur për veshjet e viteve ’90.

Loafers

Loafers kanë atë përzierje të mrekullueshme të prakticitetit dhe lustrimit që i bën ato një bazë të vërtetë gardërobe. Ky sezon sheh një përzierje të gjerë stilesh që plotësojnë të gjitha shijet, nga loafers pa kohë “Adam” të The Row deri te stili i zbukuruar me kristal të Ganni. Rrotulloni xhinset tuaja ose kombinojini ato me pantallona të shkurtra për të bërë më të mirën përpara.

Një xhaketë xhins

Një opsion i veshjeve të sipërme të sigurta për ditët e rastësishme, xhaketa xhins është një element kryesor i besueshëm për veshjen kalimtare. Kur zgjidhni larjen tuaj, zgjidhni një nuancë indigo që përputhet me xhinset tuaja të preferuara për të maksimizuar potencialin e saj të stilimit. Stili i prerë i Victoria Beckham vjen në një blu klasike që kombinohet mirë me xhinset më të errëta dhe më të lehta, ndërsa proporcioni balancon xhinset e larta. Nga ana tjetër, versioni marinar i Loewe është ideal për t’u veshur me pantallona lëkure dhe taka me rripa për një natë jashtë.

Thurja Breton

Për ato ditë trans-sezonale kur ka ende një ftohje në ajër, ndjesia detare e trikotazheve me vija bretonike është një shenjë për sezonin e ri, ndërsa është ende një zgjedhje praktike dhe e ngritur. Kardigani ‘Marin’ i La Ligne është i prerë nga një përzierje e butë leshi dhe lesh kashmiri, me një përshtatje të lirshme për t’u shtruar mbi një fustan të thjeshtë pambuku. Ndërkohë, versioni i stilit të jelekut të ‘Officine Générale’ është një shtesë elegante për modifikimin e veshjeve tuaja të punës, gjithçka që ju nevojitet është një bluzë e bardhë dhe xhinse.