Lifestyle Travel

Udhëtimi perfekt në Selanik, 3 vendet që duhet të vizitoni!

Dëshironi të vizitoni Selanikun gjatë udhëtimit tuaj të ardhshëm në Greqi? Ide e mirë! Për t’ju ndihmuar të planifikoni qëndrimin tuaj, kam krijuar këtë udhëzues me gjërat më të mira për të bërë në Selanik, qyteti i dytë më i madh në Greqi. Do të zbuloni të gjitha pikat më të mira të interesit dhe atraksionet që duhen parë!

1. Kulla e Bardhë

Le ta fillojmë këtë guidë të Selanikut me Kullën e Bardhë, monumentin më ikonik të qytetit. E konsideruar si pikë referimi e qytetit, Kulla e Bardhë është padyshim një nga vendet më të mira për t’u parë në Selanik. E ndërtuar në vitin 1535, kulla fillimisht ishte e rrethuar me mure të rënda, pasi u përdor si burg gjatë pushtimit osman të Greqisë. Atje, shumë të burgosur u torturuan dhe u ekzekutuan, dhe Kulla mori pseudonimin e saj: “Kulla e gjakut”, ose “Kulla e Kuqe”. Ajo u riemërua “Kulla e Bardhë” në 1890, pasi një i burgosur e rilyu tërësisht në të bardhë në këmbim të lirisë së tij. Një version tjetër i tregimit thotë se grekët e quajtën atë në vitin 1913, 1 vit pasi ata ripushtuan qytetin. Kulla 34 metra e lartë tani pret Muzeun e Kullës së Bardhë, kushtuar Historisë së Selanikut nga epoka romake deri në ditët e sotme. Gjatë vizitës suaj, duhet të shkoni edhe në katin e fundit të kullës. Atje do të admironi një pamje të bukur 360° të qytetit, detit dhe madje edhe malit Olimp, maja më e lartë e Greqisë.

2. Vija bregdetare e Selanikut

Nëse po kaloni disa ditë në qytet, atëherë duhet të bëni patjetër një shëtitje përgjatë bregdetit të tij. Është një nga gjërat më të mira për të bërë në Selanik. Aty mund të ecësh në një shëtitore 5 km në breg të detit. Kjo shëtitore u rinovua plotësisht disa vite më parë dhe lidh Muzeun e Fotografisë, Kullën e Bardhë dhe Sallën e Koncerteve në Selanik. Në breg të detit, do të gjeni shumë bare dhe restorante që frekuentohen nga vendasit dhe turistët: vendi është vërtet i gjallë! Ndihet paksa si versioni grek i “Croisette”, në Kanë, ose “Promenade des Anglais” në Nice. Mos humbisni “Çadrat”, një skulpturë moderne e vendosur në park, rreth 500 m larg Kullës së Bardhë.

3. Vendet Arkeologjike

Nëse jeni adhurues i historisë dhe arkeologjisë, atëherë duhet të vizitoni vendet antike më të famshme të Selanikut: Agora e lashtë: ish-qendra e qytetit social dhe fetar gjatë periudhave greke dhe romake. Harku i Galeriut, i quajtur gjithashtu “Kamara”. Ajo u ndërtua në vitin 305 pas Krishtit për të festuar një fitore mbi Persianët. E vetmja mbetje në këmbë janë 2 shtylla origjinale dhe një hark, i zbukuruar me skena beteje. Rotunda e Galerius u ndërtua si një mauzoleum për Perandorin. Më pas, ajo u bë kishë dhe më vonë xhami. Është një nga monumentet më të vjetra të Selanikut. Pallati Galerius është një pallat i lashtë romak. E vendosur në sheshin Navarinou, ajo ishte pjesë e një kompleksi të madh, me Harkun dhe Rotondën që përmenda më sipër. Nuk ka mbetur shumë prej saj.