Aktualitet Bota

Analizë: A do ta bashkojë ky Kampionat një Europë të copëtuar?

“Ne do te jemi të bashkuar në zemrën e Europës. Mbi katër javë.”

Gjashtë vjet dhe 239 ndeshje kualifikuese në përgatitje, pa dyshim madhështore, Euro 2024 më në fund është pranë nesh. Dhe është e vështirë të mos përlodhesh pak nga perspektiva e 51 ndeshjeve në 31 ditë, një fazë për tetë nga skuadrat e renditura më të mira në botë.

Shorti duket i hapur, me të paktën pesë fitues të besueshëm në Franca, Portugalia, Spanja, Anglia dhe mikpritësit. Gjermania mbetet një komb klasik mikpritës i viteve të rock-‘n’-roll-it. Një John McGinn dukshëm i kënaqur është fotografuar duke kërcyer nën muzikën “oompah” së bashku me njerëz të buzëqeshur me kostume tradicionale bavareze.

Ashtu si çdo fashë tjetër sportive globale, ekziston gjithashtu një ndjenjë e fantazmave në skaj të figurës, që lëviz në mënyrë të pakëndshme rreth kësaj gjëje. Ne, mund të jemi në zemër të Europës. Por ato pllaka tektonike vazhdojnë të lëvizin.

Vlen të kujtohet se fluksi politik është pjesë e trashëgimisë së Kampionatit Europian. Ky është një turne i farkëtuar rreth nxitjes më të gjerë për stabilitetin europian të pasluftës, nocionin e futbollit si një krah i marrëdhënieve ndërkombëtare.

Edicioni i parë në vitin 1960 u fitua nga BRSS, i ndihmuar nga një largim pasi Spanja fashiste refuzoi të udhëtonte në një vend komunist. Euro 88, e fundit në Gjermaninë Perëndimore, ndihet ende e lidhur pazgjidhshmërisht me rënien e murit, Gorbaçovin dhe Reganin, shprehjen “ajo ishte një kohë tjetër”.

Tani kemi diçka ndryshe, një kampionat europian nën hijen e një lufte tokësore që zhvillohet 400 milje nga kufiri i Gjermanisë, ekuivalent me një udhëtim një ditë ndeshjesh nga Carlisle në Plymouth. Kryeministri i Sllovakisë është qëlluar me armë zjarri. Ministri gjerman i mbrojtjes tha këtë javë se vendi duhet të jetë “gati për luftë” deri në vitin 2029. Europa është e rrethuar nga tensioni, aleatët toksikë dhe frika e lëvizjes së kufijve në hartë.

Është një nga aludimet e këtyre ngjarjeve të mëdha të futbollit se ato mund të sjellin disi paqen, unitet dhe një “ndërgjegje kombëtare” të riformuluar.

Ky është një konfuzion i optikës dhe realitetit. Turnetë sportive janë thjesht teatër, dhe madje teatër me koreografi. Njerëzit do të kërcejnë lart e poshtë nëse vendosni muzikë. Njerëzit do të përqafohen nëse ndërtoni një skenë përqafimi.

“Ekipi i Ylberit” i Francës i vitit 1998 është përshkruar shpesh si një triumf i dukshëm për tolerancën, sporti si një forcë për të mirën e qëndrueshme. Pa dyshim që kjo ndjehej e vërtetë në shkëlqimin e fitores.

Por një çerek shekulli më vonë, Franca sapo ka thirrur zgjedhje të parakohshme që mund të sjellin të djathtën ekstreme.

A u ndje Anglia si një vend pak a shumë racist në mëngjesin e 12 korrikut 2021 pasi ekipi i saj i larmishëm dhe i pëlqyeshëm kishte humbur disa penallti në Wembley?

Një proces i ngjashëm është pjesë e mitologjisë së Gjermanisë 2006, e cila është referuar kaq shumë herë në javët e fundit si një rikthim shpresëdhënës, një shembull i inxhinierisë së futbollit, një formë e paqes reale botërore, shpresës, unitetit, çfarëdo qoftë.

Por vlen të përmenden edhe dy gjëra të tjera domethënëse që ndodhën pas Kupës së Botës 2006. Gjermania përjetoi një bum të qëndrueshëm ekonomik, i cili padyshim ndihmon me aspektet e ndjesisë së mirë.

Dhe Europa përjetoi një përplasje financiare plus migrim masiv, duke mbjellë farat për lëvizjen Alternative für Deutschland, krijuar nga pakënaqësia ndaj detyrimit për të mbështetur ekonomitë e tjera europiane, dhe një parti politike deklaratat e fundit të së cilës përfshijnë një dëshirë për t’i dhënë një shans të dytë nazistëve sepse, e dini, jo të gjithë ishin të këqij.

Madje duket e çuditshme ta thuash këtë, por sporti nuk do të zgjidhë problemet aktuale të botës reale. Vetëm politika, burimet dhe vendosmëria e vërtetë mund ta bëjnë këtë.

Mënjanë gjeopolitikën, spektakli ka vlerën e vet. UEFA do të jetë shumë mirënjohëse për një turne të duhur, funksional dhe pa probleme. Të ardhurat nga sponsorët tashmë thuhet se janë rritur me 25% në lidhje me çështjen e mëparshme në hije të Covid. Parashikohet një audiencë televizive prej pesë miliardë.

Përtej gjithë zhurmës është parimi i thjeshtë i kënaqësisë, bukuria e pamohueshme e këtij spektakli veror. Është dëshmi e shëndetit të mirë të futbollit europian që këto Euro duken kaq magjepsëse. Mund të mos ketë ende një ekip gjeneratash, asnjë Holland 88, asnjë Xavi-Iniesta Spanjë, por ato ekipe gjithashtu nuk ekzistonin në të vërtetë derisa u bashkuan në fazën e turneut.

Gjermania është më e mirë nga sa kanë parë ndonjëherë. Portugalia është e fortë dhe ende ka në dispozicion dritën e yjeve të njeriut më të instagramuar në botë. Franca ka arritur në tre nga katër finalet e turneut të kaluar. Kylian Mbappé është duke luajtur qendërsulmues. Kjo mund të jetë skena e tij.

Sa për Anglinë, kush e di. Ndoshta eurot e fundit do të rezultojnë të kenë qenë mundësia më e madhe e epokës së Southgate. Ky ekip është i freskët, i ri dhe i ndërprerë qëllimisht nga menaxheri për të nxitur pak energji.

Diku tjetër, Shqipëria, Austria dhe Serbia duken si kuaj të errët bindës, me mohimin se të gjitha parashikimet e kalërimit të errët duhet të përfundojnë në mënyrë qesharake të pafundme. Skocia, e cila nuk ka asgjë për të humbur dhe një trajner të mirë, mund të befasojë disa njerëz.

Me çdo fat, këto Euro thjesht mund të përfundojnë duke u ndjerë si një festë e këndshme.

Intensiteti i formatit ofron një qartësi të tillë të qëllimit. Asgjë nuk mund të ndërhyjë vërtet. Askush nuk po blen askënd. Askush nuk do të shkarkohet apo paditur këtu.

Pyetjet e vetme janë kimia, sistemet, ndërveprimi i momenteve dhe variablave, dhe mbi të gjitha kërkimi i lavdisë, atje në zemrën e copëtuar të Europës, të bashkuar për katër javë të shkurtra…