Sociale
Studimi: Kimikatet janë shkaku pse ka një rritje të lindjeve të parakohshme!

Lindjet e parakohshme janë në rritje, por ekspertët nuk janë të sigurt pse. Tani, studiuesit…

Shkëmbim studentësh Shqipëri-Kosovë, ministrja Manastirliu: 30 bursa në vit!

Qeveria miratoi një projektligj në fushën e arsimit të lartë, i cili parashikon disa bashkëpunime…

Gazetarja Anila Hoxha thotë gjithçka për kodin e ri penal mbi tradhtinë: Nuk lejohet bigamia për të dyja gjinitë…

E ftuar sot në “Ndryshe” gazetarja Anila Hoxha ka dhënë detaje për projektligjin e hedhur…

E padëgjuar ajo që ndodh në SHBA, nëna dënohet për vrasjet që ka kryer djali i saj…

Juria e gjykatës në Michigan ka shpallur fajtore Jennifer Crumbley, nëna e cila dështoi të…

Njohja e kontributit për sigurimet shoqërore, më 6 shkurt finalizohet marrëveshja Shqipëri-Itali!

Më 6 shkurt, Shqipëria dhe Italia finalizojnë marrëveshjen për njohjen reciproke të kontributit për sigurimet…

Rreth 20 milionë të prekur me kancer në 2022, OBSH nxjerr shifrat: Në 2050 rastet e reja do rriten me 75%!

Në prag të 4 shkurtit, Ditës Ndërkombëtarë e luftës kundër kancerit, Organizata botërore e shëndetësisë…

Kush do të punojë? Popullsia mbi 65 vjeç do të jetë sa 80% e forcës së punës më 2070-ën!

Shqipëria do ta ketë shumë të vështirë në vitet në vijim që të ofrojë një…

Puna në të zezë, informaliteti më i lartë te punonjësit me paga të ulëta!

“Informaliteti në tregun shqiptar të punës është i përhapur, por pjesa më e madhe e…

Krijon koleksionin më të madh në botë të “Lego-ve”, burri hyn në Librin e Rekordeve Guinness!

Një burrë nga Republika Çeke, i cili fitoi një rekord botëror Guinness për koleksionin më…

Për blerjen e produkteve farmaceutike më 2023-shin, shqiptarët financuan 55% të konsumit!

Në vitin 2023, vendi ynë ka importuar 26,8 miliardë lekë (255,7 milion euro) produkte farmaceutike,…

Shqipëria pjesë e Censusit Ndërkombëtar të Shpendëve Ujor Dimërues!

Censusi u zhvillua në 33 ligatina të Shqipërisë dhe në të u përfshinë 91 specialistë…

Shitjet përmes internetit kapin majat, si po ndikon kjo në zhvillimin e qyteteve!

Për Krishtlindje ndodhi kështu: Shpërndarësit e paketave tërë kohën ishin të mbingarkuar me punë. Kutitë…

Problemet me shfaqjen e përmbajtjes në rrjetin social X, reagon Elon Musk! Ja pse ndodhën këto probleme…

Platforma X pati një problem gjatë fundjavës e cila bëri që disa fotografi të raportoheshin…

‘The Herald Sun’: Riviera Shqiptare është një alternativë e shkëlqyer krahasuar me Rivierën Italiane!

Riviera Shqiptare është një alternativë e shkëlqyer dhe jashtëzakonisht e përballueshme (krahasuar me Rivierën Italiane),…

Tatimi për shitjen e pronave, shtëpitë e ridhuruara taksohen!

Me udhëzimin e ri nga Ministria e Financave, çmimit të shitjes së banesave mund t’i…

Fëmijët kanë probleme me sytë, shkak telefoni!

Në çdo 10 fëmijë që shkojnë për kontrollin e syve tek okulisti, 4 prej tyre…

Nis rritja e tarifave të ujit, e para Vlora!

Ndërsa vijon reforma e agregimit apo bashkimit të ujësjellësve duke krijuar ndërmarrje më të mëdha…

Nënat në rrjetet sociale kanë 4 herë më shumë gjasa të ndihen si prindër të këqij!

Sipas një studimi të ri, nëna mesatare që ndihet si një “nënë e keqe” sot…

2023 me të mirat e të këqijat e veta… Nata e fundit e vitit sjell në vëmendje ngjarjet më kulminante, për t’i lënë vendin 2024-ës!

Mirëmbrëma të gjithëve! Jemi të kënaqur të ndajmë me ju orët e fundit, të një…

Në 2023, Leku në revansh, Euro zhvlerësohet me 13% gjatë një viti!

2023 ka qenë viti i tatëpjetës për euron. Monedha europiane përfundoi duke u këmbyer nga…

Vallja e burrave në UNESCO! Vallja devolliçe merr statusin “kryevlera kombëtare”

Vallja devolliçe, një valle burrash e zonës së Devollit e konsideruar nga thesaret folklorike më…

VENDIMI/ Shkrirja e Akademisë Albanologjike, institutet kalojnë te Shkencat. Ja si do funksionojnë!

Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimin për ngritjen pranë Akademisë së Shkencave të Republikës së…

Botërori i skive! Lara Koturi renditet e 22-ta nën ngjyrat kuqezi në etapën e Austrisë

Mesditën e së enjtes u zhvilluar ndalesa e radhës e Kupës së Botës, këtë herë…

Mediat britanike i kushtojnë artikull turizmit shqiptar!

Destinacionet “POPULLORE” zakonisht kanë një dobësi të madhe, ato janë shumë të shtrenjta, edhe jashtë…

Veliaj shërben drekën e Krishtlindjes për të moshuarit dhe njerëzit në nevojë!

Në qendrat sociale të Tiranës u shtrua dreka e ngrohtë e Krishtlindjes. Kryetari i Bashkisë…

Hapet galeria e arteve digjitale në Korçë, e para në vend!

Një ekspozitë e veçantë e quajtur “Ikonografia Shqiptare-Mjeshtrit e Mëdhenj”, u hap këto ditë festash në Galeria…

Bamirësi për festa/Fondacioni “Dritan Hoxha” shpërndan dhurata në vend!

Fondacioni “Dritan Hoxha”, në bashkëpunim me Top Channel edhe ketë fundvit ka ndërmarrë një nismë…

Veliaj me këshilltarët bashkiakë: Buxheti 2024 më i madhi për Tiranën!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në takimin e fundvitit me anetaret e Këshillit…

Ulet vaksinimi nga fruthi! Shkak, paragjykimet se shkakton autizëm

Në vendet e Europës raportohet për shtim të rasteve me fruth. Në Shqipëri nënat e…

Me shoqërinë civile, Veliaj: Falë jush kemi zgjidhur shumë problematika sociale!

Shoqëria civile ishte grupimi i radhës që u vlerësua nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj…

Rekordi i turizmit, 9.5 milion të huaj hynë në Shqipëri në 11 muaj!

Viti që po mbyllet duket të jetë më i miri historik sa i përket turizmit. Sipas…

Publikohen datat e provimeve të Maturës Shtetërore 2024!

Datat e provimeve të Maturës Shtetërore për nxënësit që ndjekin arsimin e përgjithshëm dhe atë…

Tajvani sërish detekton balona kinezë!

Dy balonë kinezë fluturuan në veri të Tajvanit, tha Ministria e Mbrojtjes tajvaneze, përderisa Kina…

Ndërron jetë në moshën 86-vjeçare lideri i Kuvajtit, Nawaf al-Ahmed!

Lideri i Kuvajtit, sheiku Nawaf al-Ahmad al-Jaber al-Sabah ka ndërruar hetë në moshën 86-vjeçare. Sheiku…

Coca-Cola & FSHF mbështesin fshatin SOS me infrastrukturë sportive!

Turneu i Trofeut të FIFA WORLD CUP™ nga COCA-COLA që mbërriti në Tiranë më 22…

Mete te Ekonomia: Akses në shërbimet bankare për kategoritë vulnerabël me tarifë zero!

Në komisionin parlamentar për Ekonominë dhe Financat, ministri Ervin Mete prezantoi  projektligjin “Për llogarinë e…

Të rinjtë nuk e gjejnë veten në tregun e punës, papunësia rritet më tej në tremujorin e tretë!

Aktiviteti ekonomik në vendin tonë kulmoi në tremujorin e tretë të vitit, për shkak të…

Rriten blerjet online më 2023, ja çfarë preferojnë gratë dhe burrat!

Shqiptarët janë familjarizuar më shumë me teknologjinë në vitin 2023, si në përdorimin e internetit,…

AMA i heq licencën platformës “TIBO”, transmetonte pa të drejta ndeshjet e futbollit!

Autoriteti i Mediave Audiovizive pas mbledhjes së bordit vendosi t’i heqë autorizimin shoqërisë “Tibo” sh.p.k…..