Sociale
Kredi me 0% interes për administratën, kategoritë prioritare!

300 punonjës të administratës publike do të përfitojnë kredi me interes zero për blerjen e…

Fondet e pensioneve private, aprovim nga AMF për materialet promovuese!

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) ka nxjerrë për konsultim publik projektrregulloren e re në mbështetje…

Shqipëria mes 4 vendeve me shpenzimet më të ulëta për pensionet në raport me PBB-në në Europë!

Plakja e popullsisë si në të gjithë Europën do të jetë sfidë për sistemin e…

Nis regjistrimi në çerdhe/Deri më 7 qershor dorëzimi i dokumenteve!

Sot nisin aplikimet për regjistrimet e fëmijëve në çerdhe publike. Deri më 7 qershor, prindërit…

Matura Shtetërore, Manastirliu: Asnjë tolerancë për administratorët!

Një ditë përpara fillimit të provimeve të Maturës, ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu…

Familjet e varfra me fëmijë, Shqipëria dhe Turqia, me mbështetjen më të ulët në Europë!

Shqipëria renditet e fundit në Europë bashkë me Turqinë për mbështetjen financiare për familjet në…

Sporti më i fundit i sheikëve në Dubai është…

Një nga personalitetet më të respektuar të radios rikthehet pas shumë vitesh për herë të…

Në podcastin “Fol me Anila Hoxhën”, publikohen emrat e 16 fëmijëve që janë shpallur të humbur nga Interpoli!

Në episodin e tetë të podcastit “Fol me Anila Hoxhën” me titull “Fëmijëri e humbur” është…

“Kam 29 vite që i shtroj pjatën në tavolinë…”/Djali iu zhduk kur ishte vetëm 12 vjeç, flet nëna e Xhevahir Gezdarit!

Në episodin e tetë të podcastit “Fol me Anila Hoxhën” me titull “Fëmijëri e humbur” është…

“Fëmijëri e humbur”, flet e motra e Xhevahir Gezdarit: “U zhduk 20 metra larg shkollës në pushimin e gjatë, gjithmonë më thoshte…”

Në episodin e tetë të podcastit “Fol me Anila Hoxhën” me titull “Fëmijëri e humbur” është…

“U përfshi në vrasjen e shokut, mori mësime nga kriminelë….”/Gjyqtari Fuat Vjerdha tregon si e gjykoi Sokol Mjacajn kur ishte i mitur!

Në episodin e tetë të podcastit “Fol me Anila Hoxhën” me titull “Fëmijëri e humbur” është…

Vitet 2022-23, diplomat “Bachelor” rënie vjetore me 13.8%!

Numri i diplomave në sistemin universitar shënoi rënie drastike në vitin akademik 2022-2023, duke sinjalizuar…

Zbatimi i marrëveshjes me Italinë për pensionet, në qershor takimi i parë!

Takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e pensioneve do të zhvillohet…

Lindjet në Berat dhe Dibër patën përkeqësimin më të lartë pas pandemisë!

Treguesit demografikë janë përkeqësuar ndjeshëm pas pandemisë. Përveç rritjes së pazakontë të vdekjeve shtesë nga…

COVID-i rriti barrën e sëmundjeve në popullatë më 2023-shin/ Nuk mjaftojnë fondet e rimbursimit!

Sëmundjet kronike janë duke u rritur me shpejtësi, teksa fondet për rimbursimin e medikamenteve nuk…

Pensionet me Italinë/ Sot nis diskutimi i draftit në komisione parlamentare!

Nga sot, marrëveshja me Italinë për Njohjen e Pensioneve të mbi 500 mijë shqiptarëve do…

Eurosong 2024, Shqipëria nuk kualifikohet në finale!

Eurovision 2024 tashmë ka finalistët e saj, të cilët më 11 maj do të konkurrojnë…

Tragjedia në Shkodër, deputetja e PD-së apel: Të alokohen fonde për t’i ardhur në ndihmë grave të dhunuara!

Deputetja e PD-së, Oriola Pampuri ka reaguar pas rastit tragjik ku nëna 39-vjeçare dyshohet se është…

Edhe gripi i shpendëve është kinez, rreziqet që kanosen!

Gripi i shpendëve ka prekur kafshët e egra rreth e rrotull botës dhe tani është…

Psikoza, alarm për vetëvrasje! Mjekët: Personi nuk e pranon dot që është i sëmurë, gratë vuajnë më shumë…

Në tre ditët e fundit tre gra, nga një në çdo ditë, kanë tentuar t’i…

Sot Dita e Dëshmorëve, nderohen të rënët në luftë për atdheun!

Sot është 5 maji, Dita e Dëshmorëve. Kjo datë është shumë e rëndësishme për shqiptarët,…

Euro arrin vlerën më të ulët të raportuar, ja me sa këmbehet!

Euro ka prekur një minimum të ri historik përballë monedhës së lekut. Të enjten e…

Skema e re e pensioneve/Po diskutohet ulja e kontributeve dhe e viteve të punës!

Qeveria shqiptare, Banka Botërore dhe grupet e interesit po diskutojnë ndryshime në reformën e pensioneve,…

“I dhashë ndihmën dhe e shpëtova…”/Mjekja merr vërejtje me paralajmërim për largim vetëm se mjekoi një të alkoolizuar!

Në episodin e shtatë të podcastit të Anila Hoxhës në Top Albania Radio është trajtuar…

Gjyqtarja trajton shkeljet e rënda të punonjësve të policisë së shtetit: “Gjatë ushtrimit të detyrës, me uniformë ka konsumuar…”

Në episodin e shtatë të podcastit të Anila Hoxhës në Top Albania Radio është trajtuar…

Respektimi i Kodit të Punës në Shqipëri/ Gjyqtarja: “Prezumohet që ta zbatojnë si punëdhënësi dhe punëmarrësi por…”

Në episodin e shtatë të podcastit të Anila Hoxhës në Top Albania Radio është trajtuar…

Largimi nga puna për shkak të bindjeve politike! Gjyqtarja tregon rastin e paditësve: “Kryetar komune…”

Në episodin e shtatë të podcastit të Anila Hoxhës në Top Albania Radio është trajtuar…

Rrëfimi i polices së burgut që shkarkua padrejtësisht nga puna: “Si plehrë më kanë hedhur, jam ndier e poshtëruar…”

Në episodin e shtatë të podcastit të Anila Hoxhës në Top Albania Radio është trajtuar…

“Fol me Anila Hoxhën” – Administrata paralele!

Në fund të vitit të kaluar Komisioneri për mbrojtjen nga Diskriminimi shpalli si diskriminim shkarkimin…

“Nënat me qira”, ministrja Koçiu mbron pr.ligjin “Për shëndetin seksual dhe riprodhues”!

Ministrja e Shëndetësisë, Albana Koçiu i përgjigjet akuzave të opozitës mbi projektligjin “Për shëndetin seksual…

Ndalohen akulloret dhe picat pas mesnate në qytetin italian!

Ngrënia e një akulloreje pas mesnate, pas një darke, gjatë kthimit për në shtëpi, është…

Sondazhi i TAR/ Ku do t’i kalojnë shqiptarët pushimet verore?! Shumica zgjedhin…

Sezoni veror është tashmë shumë afër dhe padyshim që shumë prej nesh ka bërë planet…

Fëmijët kanë probleme me sytë, shkak telefoni!

Në çdo 10 fëmijë që shkojnë për kontrollin e syve tek okulisti, 4 prej tyre…

Studimi: Fëmijët e varur nga teknologjia janë më të rrezikuar nga psikoza!

Fëmijët e varur nga telefonat inteligjentë, iPad dhe video-lojërat kanë më shumë gjasa të pësojnë…

Falenderoni forcën që kanceri nuk jua merr dot! – Ledion Liço

“E bukura ka më shumë përkufizime sesa kemi gishta dhe rrëshket si uji nëpër dërrasat…

Ndërroi jetë pa marrë të drejtën e pensionit, Ardian Dvorani tregon rastin e të moshuarit!

Në episodin e gjashtë të podcastit “Fol me Anila Hoxhën” është trajtuar çështja e pensioneve….

Historia e 66-vjeçares nga Burreli që endet gjykatave për pensionin: “Të kem të takoj kryeministrin dhe ti them…”

Në Shqipëri numri i të moshuarve të përfshirë në skemën e pensioneve deklarohet  705  mijë…

“Fol me Anila Hoxhën” – Odisea e Pensionistëve!

Në Shqipëri numri i të moshuarve të përfshirë në skemën e pensioneve deklarohet  705  mijë…

Studimi i analizave të ujërave të zeza në Europë: Përdorimi i kokainës po rritet!

Zbulimi përmes analizave i përdorimit të kokainës në ujërat e zeza të 49 qyteteve evropiane…