Lifestyle

Kënaqësitë e vogla për të shijuar gjatë kësaj vere!

Harrojini ngjyrat e vjeshtës, komoditetin e dimrit ose gëzimet e pranverës, stina e vetme për të bërtitur është vera. Është padyshim më i madhi i të gjitha stinëve, i mbushur me krem dielli të dobët, rreze dielli dhe dridhje të mira. Është një kohë e ditëve të pafundme ku të gjithë mund të rehatojmë në versionin më të mirë të vetes, të kënaqemi, të rrezikojmë dhe të jemi të lirë. Është gjithashtu momenti për të zbuluar, ose për të rizbuluar, disa nga kënaqësitë më të thjeshta dhe elementare në ushqim, muzikë dhe jetë. Në këtë frymë, ne kërkuam disa nga shkrimtarët tanë të preferuar të ndajnë gëzimet e tyre më të çmuara dhe më pak të ndërlikuara të muajve të verës. Për disa, kjo nënkupton mundësinë për të provuar diçka të re, ndërsa për të tjerët është thirrja ngushëlluese e të njohurve. Lexoni për të zbuluar zgjedhjet e tyre.

1. Këngët

Kolona zanore perfekte e verës është një lara-lara e të gjitha verave që kanë ardhur më parë. Këngët që nuk korrespondojnë domosdoshmërisht në aspektin e zhanrit, por të gjitha ngjallin një kujtim të caktuar: dëgjimi i këngës “Soak Up The Sun” të zonjës Sheryl Crow në një pushim plazh si adoleshente, duke luajtur “Super Bass” të zonjës Nicki Minaj tetë herë në ditë si një gazetare e re në Soho, duke u kthyer me shpejtësi në klub nga zona e pirjes së duhanit, ndërsa shfaqej “Break My Soul” e Beyonce.

2. Fruta

Fruti i pjekur – lloji që shpërbëhet në tul kur kafshohet, gati alkoolik në shijen e tij është një nga plaçkat e vërteta të verës. Qofshin nektarinat e mavijosura lehtë, qershitë e kuqe të shëndosha apo pjeshkët e sheshta të ngjashme me krofin që italianët i quajnë “saturnine” (të rritura në shpatet e pjekura nga nxehtësia e malit Etna që nga vitet 1800), asgjë nuk ka shije më të mirë se frutat që mblidhen vetëm kur janë pjekur dhe gati.

3. Flokët ngjyrë platin

Verën e kaluar, kuptova se biondët me të vërtetë argëtohen më shumë. Për muaj të tërë po merresha me bojën e flokëve dhe isha afruar më shumë drejt ambicieve të mia bionde me ndihmën e stilistëve të flokëve në z. Larry King të Notting Hill, të cilët më në fund më bindën të merrja plotësisht zhytjen e platinit. Rezultati ishte magjik.

4. Akullore me pistak

Ekziston një çelës për të kuptuar një gelateria të mirë dhe ky çelës është fëstëku. Është një element kryesor në arsenalin e çdo fuçi akulloreje në gadishull, por një shije delikate e të cilit mund të fluturojë vetëm nëse vetë arrat janë të jashtëzakonshme, jo shumë të ëmbëlsuara dhe ndoshta nga Bronte, qyteti sicilian, fistikët e famshëm të të cilit mbajnë përcaktimin e mbrojtur të BE-së. të origjinës.

5. Aksesorë prej argjendi

Beteja mes bizhuterive prej ari dhe argjendi është po aq e vjetër sa koha. Është e qartë se të dy kanë vendet e tyre. Ari mund të jetë më i shtrenjtë dhe më i njohur (i veshur nga faraonët, gangsterët dhe mbretëreshat), por kur bëhet fjalë për verën, argjendi vjedh shfaqjen, duke ngjallur në kokën time ditë të pafundme plazhi Balearik.