Bota Sport

BBC: Shqipëria, surpriza e këtij Europiani të Futbollit!

Shqipëria modeste përballet sot me Spanjën, një nga favoritet për të fituar “Euro 2024”-ën, por ajo mbetet “ambicioze” pasi kërkon të sigurojë një kualifikim, për herë të parë në historinë e saj, sipas BBC-së. Spanja tashmë është kualifikuar nga Grupi B si fituese, ndërsa Shqipëria është e treta me një pikë.

Shqipëria humbi ndaj Italisë, pavarësisht se shënoi golin më të shpejtë në historinë e Euros, por më pas barazoi me Kroacinë 2-2, në një barazim dramatik në momentin e fundit. Tekniku Sylvinho thotë se skuadra e tij “do të përpiqet shumë” kundër Spanjës.

Ata janë një skuadër e fortë dhe ne kemi një lojë të vështirë përpara, por ne do t’ia dalim! Kemi lojtarë të guximshëm që janë ambiciozë dhe mezi presim të luajmë mirë kundër tyre.

Sulmuesi Arbër Hoxha deklaroi se Spanja është “skuadra më e mirë në këtë grup e jo vetëm e këtij grupi, por edhe e të gjithë turneut”.

Skuadra e Sylvinhos, e cila nuk arriti të dilte nga faza e grupeve në “Euro 2016” është në një pozicion të vështirë, por braziliani tha se ekipi i tij është “krenar” për paraqitjen në Gjermani deri më tani dhe dëshiron të bëjë një hap më tej.

Ka tre milion shqiptarë në Shqipëri dhe më shumë se 9 apo 10 milion në mbarë botën. Ka qenë një brez që nuk e ka parë kurrë skuadrën e tyre në një Kampionat Europian. Ne të gjithë po bëjmë një punë të mirë. Jemi të gjallë, krenarë e ambiciozë. Spanja është e fortë, por ne do të bëjmë tonën. Do të ishim të lumtur të luajmë në 16-shen e fundit, por ne duhet të japim performancën tonë më të mirë.

Shqipëria ka krijuar një surprizë

Kualifikimi i Spanjës për në 1/16-at është konfirmuar tashmë, por trajneri Luis de la Fuente tha se “prestigji” mbetet në linjë në një lojë “me të vërtetë të vështirë”.

Shqipëria ka tifozë fantastikë dhe tashmë ka krijuar një surprizë këtu. Ne do t’i qasemi kësaj loje ashtu siç kemi të gjitha të tjerat, sikur të jetë e fundit. Sigurisht, ne kemi një plan për lojtarët që mendojmë se janë të përshtatshëm për këtë lojë. Ne jemi të fokusuar vetëm në fitoren sepse duam të fitojmë çdo ndeshje.

Shqipëria mund të zërë vendin e dytë nëse mposht Spanjën dhe Kroacia mund Italinë. Por, nëse diferenca e fitores së Kroacisë është dy gola më e madhe se e Shqipërisë, ata do të ndodheshin mbi rivalët e tyre në Grupin B. Edhe nëse Shqipëria nuk arrin të përfundojë në dy vendet e para, ende ka një ndryshim të ecurisë si një nga katër skuadrat më të mira të vendit të tretë.

Shqipëria do të jetë pa sulmuesin Mirlind Daku, i cili u dënua me dy ndeshje pasi drejtoi tifozët në thirrje raciste. Klaus Gjasula ka një goditje të lehtë, por duhet të jetë në dispozicion, ndërsa Rey Manaj dhe Enea Mihaj janë rikuperuar të dy nga lëndimet.

Trajneri i Spanjës, De la Fuente, la të kuptohet për një rotacion të mundshëm, duke thënë se gjëja e fundit që duan janë lëndimet.

Më e mira nga statistikat

Spanja i ka fituar të tetë përballjet e mëparshme me Shqipërinë me 31 gola kundrejt 3 kundër. Eshtë rekordi më i mirë 100% i Spanjës ndaj çdo kundërshtari, së bashku me Lihtenshtejnin dhe Maltën, me të cilët janë përballur dhe mposhtur në tetë raste.

Humbja 9-0 kundër tyre në një ndeshje kualifikuese për Europian në dhjetor 1990, mbetet më e madhja konkurruese ndonjëherë. Spanja do të kërkojë të fitojë tre ndeshjet e para të një turneu europian për herë të dytë, pasi më parë e bëri këtë në vitin 2008, një edicion që do të vazhdonte ta fitonte (1-0 kundër Gjermanisë në finale).

Nëse Pedri luan për Spanjën në këtë ndeshje, ai do të vendosë një rekord të ri nga një lojtar europian për paraqitjet e turneut të madh, 21 vjeç e lart, duke kaluar Cristiano Ronaldon (aktualisht barazohet me 12 ndeshje secili).