Health & Beauty

Ju njohim me trendin e flokëve që rikthehet çdo verë!

Moda e viteve 2000 është gjithmonë pranë dhe këtë e shohim çdo ditë. Nëse dëshironi të adoptoni një trend më delikat, gërshetat e bebeve, ose gërshetat e vogla në pjesën e përparme të flokëve janë ideale për ju. Janë shumë të lehta, të shpejta, në varësi të gjatësisë së flokëve dhe janë perfekte për look-un tuaj veror, pasi i japin një notë të lehtë, lozonjare çdo pamjeje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leah Darcy (@leahdarcymakeup)

Ndërkaq, të gjithë ne duhet të kujdesemi për flokët çdo ditë. Fillimisht, flokët e çrregullt mund të japin një përshtypje vizuale të pakëndshme. Larja dhe kujdesi i rregullt me ​​shampo është thelbësor, por i pamjaftueshëm. Padyshim, duhet mbajtur një ekuilibër me një dietë të mirë për të rritur shëndetin e flokëve tuaj. Pa monitorimin e duhur, ju nuk mund të rritni flokë të gjatë, të shëndetshëm dhe të bukur.

Ndryshimet hormonale mund të ndikojnë në rritjen e flokëve, pavarësisht nëse sapo keni lindur fëmijë apo keni ndaluar marrjen e një pilule kontraceptive. Flokët tuaj bëhen më të trashë dhe më të plotë kur nivelet tuaja të estrogjenit janë më të larta. Hollimi i flokëve ndodh kur nivelet e estrogjenit ulen.

Për fat të mirë, kur trupi juaj mësohet me nivelet e reja të estrogjenit, humbja e flokëve duhet të ndalet. Progesteroni mund të përkeqësojë ose të nxisë humbjen e flokëve, ndërsa estrogjeni nxit rritjen e flokëve. Gratë që kanë çrregullime mjekësore që çojnë në çekuilibër hormonal kanë gjithashtu më shumë gjasa të kenë rënie të flokëve. Shembujt përfshijnë hiperplazinë kongjenitale të veshkave, sindromën e vezores policistike (PCOS) dhe hipotiroidizmin.