Celebrities Showbiz

Rachel Weisz në një dimension që nuk e keni parë kurrë!

Pothuajse 25 vjet pasi “Mummy” e bëri atë yll, RACHEL WEISZ po ndërmerr një nga projektet e saj më ambicioze deri më sot: produksionin dhe interpretimin në thrillerin psikologjik televiziv “Dead Ringers”. Fituesja e Oscar-it flet me TYLER McCALL për të vepruar kundër vetes, për kërkimin e kënaqësisë dhe për të mbajtur jetën e saj private pikërisht në këtë mënyrë.

Gjatë karrierës së saj 30-vjeçare, Rachel Weisz ka luajtur shumë role sfiduese. Por në xhirimin e ardhshëm të “Dead Ringers”, ajo do të marrë dy të parat: një seri televizive dhe duke vepruar kundër… vetvetes. “Ditën e parë, ishte një habi,” pranon ajo, me një të qeshur të vogël, duke luajtur binjakët identikë në qendër të shfaqjes. “Por në fund, ajo u bë si frymëmarrja ime.

Historia e shumëanshme e personazheve të Weisz përfshin gjithçka nga një ish-agjente sovjetike e kthyer në vrasëse e pavarur (në filmin e Marvel-it të vitit 2021, “Black Widow”) deri te e besuara dhe dashnorja e mbretëreshës (në komedinë “The Favourite”, 2018) dhe një studente e diplomuar e kthyer në gazetare të përkushtuar (në komedinë romantike të 2008-ës “Definitely, Maybe”), por, personalisht, ajo është thjesht Rachel, e cila jeton një jetë të qetë dhe private në Nju Jork me familjen e saj. Weisz është menjëherë e ngrohtë kur takohemi, e strukur kundër të ftohtit në një batanije të leshtë të thjeshtë. Asgjë rreth saj – përveç, ndoshta, bukurisë së saj natyrale – nuk do të jepte faktin që një nga aktoret më të shquara të Hollivudit është ulur në cep të kësaj kafeneje në Brooklyn.

Duke pasur atë ndarje mes aktores Rachel Weisz dhe personit Rachel Weisz, ka qenë e rëndësishme për të gjatë gjithë karrierës së saj. Ajo nuk ka një prani në mediat sociale – “Unë nuk jam shumë e zgjuar teknologjikisht; Do të isha vërtet e çuditshme,” thotë ajo – dhe nuk thotë shumë publikisht për marrëdhënien e saj me burrin e saj, Daniel Craig, apo jetën e tyre së bashku si familje. Nuk është një strategji e qëllimshme, por më tepër një filozofi personale.

 

Unë supozoj, për mua, fjalët “jetë private” nënkuptojnë pikërisht këtë: që ju të keni një jetë private, që janë gjërat e jetës reale. Dhe pastaj ka gjëra fantazi.

Të thuash se Weisz është e mirë në gjërat e fantazisë do të ishte një nënvlerësim. Ajo fitoi një Oscar për aktoren më të mirë dytësore në 2006 për “The Constant Gardener” dhe u nominua përsëri më shumë se një dekadë më vonë për “The Favourite”. Gjithsesi, gjetja e roleve për të treguar dhëmbët e saj nuk ka qenë gjithmonë e lehtë.

Shpesh, me rolet e grave në të kaluarën, i kam parë ato shumë të thjeshtuara dhe mendoj se kjo po ndryshon, gjë që është vërtet mirë. Gjëja që po kërkoj janë personazhet e ndërlikuar. Është një shkrim interesant, kompleks.

 

Shihni “Dead Ringers”, në të cilin Weisz përballet me Beverly dhe Elliot Mantle, motra binjake identike që duken aq të ndryshme në personalitet sa mund ta imagjinoni. Elliot është e largët, e mërzitur lehtë dhe kaotike – Weisz e përshkruan atë si “të uritur për ushqim, seks, përvojë” – ndërsa Beverly është e turpshme, e rezervuar dhe, sipas Weisz, “ka një marrëdhënie të vështirë me kënaqësinë”.

Por është ajo që kanë të përbashkët binjakët që e drejton serinë: të dy janë gjinekologe, të etura për të hapur qendrën e tyre të lindjes (Beverly, për t’u ofruar kujdes më të mirë prindërve në pritje; Elliot, për të bërë kërkime që ndoshta nuk janë krejtësisht të larta), dhe të dyja ndajnë një marrëdhënie thellësisht, shqetësuese të ndërvarur me njëra-tjetrën që shpaloset ndërsa shfaqja përparon.

Nëse tingëllon e njohur, kjo ndodh sepse “Dead Ringers” është një përsëritje e re e filmit të David Cronenberg të vitit 1988 me të njëjtin emër, me Jeremy Irons – i cili në vetvete është një adaptim i një romani të vitit 1977, i frymëzuar nga një artikull në ‘New York Magazine’ për jetën reale të gjinekologëve binjakë Stewart dhe Cyril Marcus. Weisz, e cila ishte një adhuruese e filmit, kishte idenë për ta ribërë atë me rolet kryesore të shkëmbyera gjinore për të qenë gra.

Të gjithë në “Mummy” ishin thjesht BRILIANT, dhe ishte vetëm një gjë alkimike në të, që kishte SHARM, dhe sharmi është një gjë kaq e çuditshme – ose është ATJE ose nuk është.

Gjithçka është në bisedë me njëri-tjetrin në periudha të ndryshme, dhe tani, ne jemi në një moment të veçantë – mendoj se shfaqja është padyshim e tanishme, dhe gjithashtu mjaft e ardhshme.

Kjo është e dukshme nga episodi i parë: Beverly dhe Elliot përballen me kriza të shumta të lindjes në spitalin ku punojnë, me rezultate shkatërruese që pasqyrojnë çështjet aktuale. Në vend të një filmi, Weisz donte ta provonte historinë si një seri televizive.

Ju mund ta eksploroni atë në këtë mënyrë të gjatë. Nuk e kam bërë kurrë dhe mendoj se këtu po ndodhin disa nga shkrimet më emocionuese.

Për të hequr idenë e saj, ajo kishte nevojë për një shkrimtar dhe regjisor. Asaj i pëlqente ajo që kishte bërë Alice Birch me shfaqjen e saj “Revolt”. Ajo tha “Revolt Again”, si dhe filmi “Lady Macbeth”, me rolin kryesor të Florence Pugh, (kjo ishte në vitin 2017, përpara se Birch të shkruante përshtatjen e suksesshme të “Normal People” të Sally Rooney), dhe Weisz e solli atë në bord për të shkruar një episod pilot.

Shkrimi i saj është i mrekullueshëm për mua, thjesht më lë pa fjalë.

Në vitin 2020, ata e çuan projektin në Amazon, i cili menjëherë bleu vizionin e çiftit.

Ishte një porosi direkte në seri, e cila është vërtet një punë e madhe, dhe unë sapo po mësoja ndërsa shkoja. Ka qenë një rrugëtim i gjatë për mua. Nuk ishte njësoj sikur t’ju ofrohet një punë me skenarin e shkruar – Alice dhe unë e zhvilluam idenë së bashku dhe më pas ajo shkroi një skenar të jashtëzakonshëm.

Gjatë gjashtë javëve në mbyllje të hershme, Weisz iu bashkua dhomës së shkrimtarëve së bashku me shtatë gra të tjera për të komplotuar pikëpamjen e tyre mbi thrillerin psikologjik. Ndërsa materiali burimor është intensiv dhe situatat shpesh shtrembërohen, ishte e rëndësishme për Weisz dhe Birch që seriali të kishte edhe një humor të errët. (Nuk do t’i befasojë shikuesit të mësojnë se Birch ka shërbyer si redaktore e tregimeve në “Succession”, veçanërisht pas shikimit të episodit të dytë, i cili përqendrohet rreth një fundjave me një grup tepër të keq dhe të pasur.)

Fillon shumë i bazuar dhe mjaft tensionues real dhe i vështirë. Por më pas kalon në atë që ne e quajmë “thuajse fantastiko-shkencor” në vend të fantashkencës; bëhet mjaft i ngritur.

Përgjatë pjesës më të madhe të atij procesi, Beverly dhe Elliot u zhvilluan si personazhe kaq të dallueshme sa Weisz nuk mendoi se ajo do të ishte ajo që do t’i sillte të dyja në jetë.

Unë thjesht imagjinova se dy njerëz do t’i luanin ato.

Megjithatë, ajo ishte më shumë se e gatshme për sfidën kur ajo u shfaq: ajo do të xhironte një skenë të tërë si Elliot së pari, duke vepruar përballë partneres dhe aktores së saj në skenë, Kitty Hawthorne, përpara se të ndryshonte flokët dhe grimin për t’u shndërruar në Beverly. Pastaj ajo do të interpretonte të njëjtën skenë me një palë kufje në vesh, në mënyrë që të mund të dëgjonte rreshtat e saj.

Mund të ketë qenë e vështirë të luante dy personazhe të ndryshëm në të njëjtin projekt, por me Beverly dhe Elliot, Weisz ishte në gjendje të krijonte atë që ajo po kërkonte në çdo rol të vetëm: kompleksitetin.

Alice dhe unë ishim vërtet të interesuara të shihnim gratë të ishin jashtëzakonisht të suksesshme dhe, po aq, të ngatërruara. “ersonazhet janë të komplikuar, dhe nuk është thjesht si, binjaku i mirë/e keqja – sepse njerëzit janë shumë, shumë të komplikuar. Ne nuk jemi kurrë vetëm një gjë.

Kjo është baza që lidh karrierën tre dekadash të Weisz-it: gratë që lejohen të jenë qenie njerëzore të vërteta. Ajo mendon përsëri për rolin që e vendosi me të vërtetë në hartë: Evelyn në filmin “The Mummy” të vitit 1999.

 

Ajo ishte shumë gjëra! Ajo ishte e fortë dhe e pafajshme, budallaqe, e zgjuar dhe e çuditshme. Dhe ajo ishte bibliotekare në një film aksion! Personazhi dhe shkrimi ishin një frymë e vërtetë e ajrit të pastër.

Siç ndodh, ne po takohemi vetëm disa ditë përpara ndarjes së çmimeve të Akademisë 2023, ku bashkë-ylli i saj në “Mummy”, Brendan Fraser do të fitonte çmimin për aktorin më të mirë. Ai është në mes të asaj që disa e kanë quajtur “Brenaissance” – dhe ndërsa është shumë e vështirë për Weisz-in të zgjedhë të preferuarit (në fund të fundit, ajo ka luajtur me disa të nominuar), ajo ka mbështetur Fraser-in së bashku me të gjithë të tjerët.

Jam vërtet, shumë e emocionuar për të… që ai ka pasur këtë kapitull të ri. Dhe kjo nuk mund t’i ndodhte një djali më të mirë dhe më të mirë.

Ndërsa Weisz ishte e vetëdijshme se “Mummy” ishte bërë një klasik kulti, ajo nuk e kuptoi se sa e dashur është ende nga fansat, veçanërisht millennials, deri vonë. Njëzet e më shumë vite më vonë, dashuria që ajo ndjen për epikën e aventurës që nisi trajektoren e saj drejt majave të Hollivudit është e dukshme.

Është e dashur edhe për mua. Ndihem shumë e njëjtë. Kur po e xhironim, nuk e kishim idenë – nuk e dinim nëse do të shiste bileta. Të gjithë në “The Mummy” ishin thjesht të shkëlqyeshëm, dhe ishte vetëm një gjë alkimike në të, që kishte sharm, dhe sharmi është një gjë kaq e çuditshme – ose është atje ose nuk është.

Ky rol ka pasur më shumë kuptim për karrierën e saj sesa thjesht të ofrojë “pushimin e madh” – ai gjithashtu ka shërbyer si një pikë referimi për atë që ajo ende kërkon në projekte.

Padyshim që më pëlqen humori në “The Mummy”, për shembull – dhe nuk mund të ishte më ndryshe nga “Dead Ringers”. Por unë jam vërtet e tërhequr nga kjo gjithnjë e më shumë tani, duke kërkuar pak argëtim. Gratë që ndjekin kënaqësinë është vërtet interesante për mua. Elliot është shumë në këtë mënyrë: asaj i pëlqen të hajë, i pëlqen të bëjë seks. Dëshira e femrës është vërtet interesante dhe mendoj se nuk na mjafton kjo.

Me “Dead Ringers”, Weisz ka krijuar hapësirë më të madhe për të eksploruar jo vetëm dëshirën femërore, por llojet e kompleksiteteve që meritojnë personazhet femra – dhe llojet e kompleksiteteve që një aktore si ajo mund të gjejë shpërblim duke eksploruar.

Ideja për t’i pasur këto dy gra në kulmin e jetës së tyre profesionale, por jeta e tyre private është kaq jofunksionale, kaq e çuditshme dhe kaq surprizuese. Ky kontrast – nuk bëhet më mirë.