Celebrities Lifestyle

12 njerëzit që shkëlqyen në vitin 2021!

Ndërsa arrijmë në fund të vitit, ne do donim të ngrinim një gotë për njerëzit që na kënaqën shpirtin. Në këtë artikull janë 12 njerëz që na bënë të qeshnim, mendonim, flisnim, shikonim dhe qanim gjatë 12 muajve të fundit. Jeni kuriozë të njiheni me ta?! Nuk kemi dyshim që po. Ja nisim atëhere…

1.JANAR

Fran Lebowitz na lehtësoi udhëtimin drejt Vitit të Ri

Janari nuk ishte tradicionalisht muaji më i gëzuar. Të mbërthyer në ambiente të mbyllura (ende) dhe të ngjitur pas ekraneve tona, sa mirënjohës ishim që na dhanë me vonesë dhuratën ‘Pretend It’s A City’, një film dokumentar me shtatë pjesë me protagoniste, Fran Lebowitz. E nderuar për zgjuarsinë e saj të paimitueshme dhe aftësinë e saj të lehtë për të folur në publik, kritikja sociale dhe krenare tregoi mjaft mirësi me vëzhgimet e mprehta për çdo gjë, nga kultura e mirëqenies deri te metroja e qytetit të New York-ut. Një thirrje e veçantë shkon për regjisorin dhe moderatorin Martin Scorsese, të qeshurat e zhurmshme të të cilit na e kënaqën shpirtin pothuajse po aq sa ato të Lebowitz-it.

2.SHKURT

Bimini Bon Boulash është ‘kampionia’ jonë e karantinës

Shkurti ishte i vështirë. Një ilaç për acarimin tonë të bllokimit erdhi në formën e sezonit të dytë të ‘RuPaul’s Drag Race UK’, i cili doli të ishte një nga shfaqjet më të mëdha të globit. Për ata që nuk e dinë, sharmet ishin të shumëfishta: një sens humori qartësisht britanik dhe Bimini Bon Boulash, lindja e një ylli shpërthyes. Mbretëresha e Londrës Lindore filloi shfaqjen me një palë rroba banje nga fanella e klubit të futbollit të qytetit të tyre, Norwich City. dhe mori të gjithë vëmendjen.

3.MARS

Bicepi na kujton kohët e mira në vazhdim

Ishte një kohë në ditët e hershme, të errëta të 2021-shit kur ndihej sikur nuk mund të kërcenim më kurrë. Në këtë fazë të mbylljes ne donim drita, donim muzikë. Bicep, producentët e Irlandës së Veriut shënuan publikimin e albumit të tyre të dytë, ‘Isles’, me një transmetim të drejtpërdrejtë nga Galeria Saatchi në Londër. Tingulli ishte i gjithi i tyre, një ‘vibe’, një zhurmë e viteve 1990, e cila tingëlloi pjesën tjetër të vitit 2021. Vizualet, ndërkohë, bënë një udhëtim jashtëzakonisht të këndshëm 90-minutësh përmes imazheve organike. Ishin vetëm dy blloqe në një galeri arti dhe megjithatë në një farë mënyre, për një mbrëmje, ndihej si e kaluara, e tashmja dhe një premtim i një të ardhmeje të ndritshme.

4.PRILL

Bowen Yang është njeriu i momentit

Në prill, miqtë në SHBA mund të kishin argumentuar në mënyrë të arsyeshme se Bowen Yang, komediani i parë kinezo-amerikan që luajti në ‘Saturday Night Live’ dhe i pari homoseksual që ia doli përtej një sezoni ishte njeriu i muajit prill. Në shfaqjen e tij të dytë, Yang me guxim përfitoi nga platforma që i ofroi atij për të adresuar urrejtjen anti-aziatike në ‘Weekend Update’. Disa javë më vonë, ai u kthye në të njëjtën ndenjëse, duke luajtur ajsbergun që fundosi Titanikun, por donte vetëm të promovonte albumin e tij EDM. Që kur ‘shpërtheu’ në të gjithë Twitter-in, komedia e zgjuar dhe e çuditshme ka vazhduar të vijë.

5.MAJ

Lil Nas X merr kontrollin

Mund ta kishim futur Lil Nas X në çdo muaj të vitit, sepse, le ta pranojmë, muzikanti 22-vjeçar zotëroi vitin 2021. Ai rrëmbeu vëmendjen në çdo tapet të kuq. Albumi i tij i shumëpritur ‘Montero’, i cili theu rekorde në Billboard dhe terren të ri për sa i përket pamjes dhe tingullit të talentit të ri, homoseksual dhe me ngjyrë. Në një farë mënyre, maji ishte një muaj i qetë për Lil Nas X, me publikimin e këngës së tij sublime “Sun Goes Down”. Ai gjithashtu më në fund mori patentën këtë vit.

6.QERSHOR

Gareth Southgate qëndroi pranë njerëzve të tij

Shumica e tifozëve të futbollit do të pranojnë se pjesa më e madhe e dramës zhvillohet jashtë fushës. Thashetheme, shkarkime, loja e bukur. Megjithatë, këtë vit, fushata e Anglisë u ndje ndryshe. Menaxheri profesionist i futbollit anglez, Gareth Southgate, i cili jo vetëm që e udhëhoqi ekipin e tij në finale me një lojë moderne, por gjithashtu mishëroi ide progresive që kaluan përtej 90 minutave të caktuara. Për kaq shumë kohë, ankesa ka qenë se lojtarët nuk kanë pasion të veshin fanellën, kur ajo që kërkohej realisht ishte dhembshuria.

7.KORRIK

Khaby Lame dominon internetin

Ka diçka për Mr Bean në lidhje me Khaby Lame, krijuesi i përmbajtjes senegaleze-italiane, i cili e ‘kapi’ TikTok-in këtë vit. Siç ishte rasti me krijimin legjendar komik të Rowan Atkinson, humori i tij nuk ka nevojë për përkthim. Tani llogaria e dytë më e ndjekur në platformë me 123.5 milionë ndjekës befasues, ajo që është edhe më e habitshme për ngritjen meteorike të Lame në statusin e famshëm në internet është se ai e arriti atë me një shaka të vetme. Duart e paraqitura përpara, pëllëmbët e kthyera nga qielli dhe një vështrim i acaruar në fytyrën e tij teksa tallet me mashtrimet tepër të ndërlikuara të jetës që dëmtojnë TikTok dhe platformat e tjera të ndarjes së videove, Lame luajti një rol qendror në formësimin e kulturës së internetit të vitit 2021.

8.GUSHT

Simone Biles fiton medaljen e artë për të folur për shëndetin mendor

Nëse shëndeti mendor pati një moment sportiv këtë vit, Simone Biles ishte simboli i saj më i mrekullueshëm dhe me ndikim, për dy arsye. Së pari, ajo punon në një fushë ku, më shumë se shumica, shihen pjesëmarrës, por rrallë dëgjohen. Së dyti, ajo e përmendi atë si arsyen që u tërhoq nga finalja e ekipit të gjimnastikës amerikane në Tokio. Ishte një veprim i guximshëm, duke pasur parasysh statusin e saj si katër herë medaliste e artë olimpike. Pritshmëritë ishin të larta, por, duke bërë atë zgjedhje të vështirë, ajo tregoi se shëndeti fizik dhe mendor nuk mund të ndahen dhe se njëri nuk është më i rëndësishëm se tjetri.

9.SHTATOR

Lee Jung-jae përballet me Squid Game… dhe botën

Lee Jung-jae, ylli i ‘Squid Game’, është tanimë një aktor i suksesshëm në Korenë e Jugut, por pasi shfaqja u transmetua dhe u bë virale, ai u ngrit në një yll ndërkombëtar më shpejt nga sa mendonim. Portretizimi i tij shembullor i protagonistit të pafat Seong Gi-hun në hitin më të madh të transmetimit të vitit arriti të përçonte një cilësi që ishte njëherësh e dhimbshme, tërheqëse dhe jashtëzakonisht tërbuese. Lojërat nuk do të kishin qenë të njëjta pa të dhe çfarëdo që Lee të bëjë më pas, ne me siguri do ta shikojmë.

10.TETOR

Demna Gvasalia sjell shkëlqim në sfilata

Kur javët e modës në jetën reale u kthyen (edhe pse përkohësisht) në vjeshtën e 2021-shit, Demna Gvasalia, drejtori krijues i Balenciaga për kulmin e shfaqjes SS22 Paris, bashkëpunoi me krijuesit e ‘The Simpsons’  për familjen e parë të Springfield. Nga shqiptimi i Homerit i “Balenciagaga” deri te Gvasalia që kërcënon banorët e Springfield për të ecur në shfaqjen e tij me lajmin për hapjen e KFC-së në Champs-Élysées, filmi 10-minutësh tallte një industri që shpesh akuzohet. Mesazhi ishte i qartë. Mos e merrni asgjë shumë seriozisht sepse, në fund të fundit, është thjesht modë dhe ndonjëherë mund të jetë thjesht krijuese dhe argëtuese.

11.NËNTOR

Brett Goldstein sjell shumë të qeshura

Është ironike që aktori Brett Goldstein na akuzoi se e mashtruam atë për të buzëqeshur për sesionin e tij fotografik muajin e kaluar, kur ishte ai dhe pjesa tjetër e ekipit të Ted Lasso na kanë bërë të kërcejmë me markën e tyre të veçantë. Seriali Apple TV+ ka një kast ansambli jashtëzakonisht të talentuar, por Goldstein, fituesi i çmimit Emmy u dallua, jo vetëm për rolin e tij kryesor si Roy Kent, por edhe për punën e tij në prapaskenë si shkrimtar dhe producent. Tranzicioni i Roy nga futbollist në ekspert dhe anëtar i ‘Diamond Dogs’ ka qenë një moment kulmor i sezonit të dytë, i cili debutoi në verë dhe në nëntor ishte bërë hiti i ngadaltë i vitit.

12.DHJETOR

Jonah Hill kurorëzoi një vit të mrekullueshëm vetëm me emocione të mira

Në janar 2021, Jonah Hill adoptoi një qen shpëtimi, një lëvizje madhështore që erdhi për të paralajmëruar atmosferën e mirë që rrezatonte nga ylli i filmit gjatë gjithë vitit 2021. Që atëherë, rrjetet e tij sociale kanë qenë një përzierje e njoftimeve të ngjashme që të ngrohin zemrën. Sigurisht, ka edhe njoftime të shkëlqyera për karrierën, një sërë projektesh pune në Netflix, duke përfshirë publikimin e suksesshëm të sezonit ‘Don’t Look Up’ por, përmes pozitivitetit të tij trupor, zakonit të tij të përditshëm të sërfit dhe atmosferës së tij të qetë, Hill ka qenë mbi të gjitha një mishërim i dashurisë për veten, diçka që ne të gjithë mund ta bëjmë me pak më shumë në 2022.