Travel

13 hotelet më të nxehtë të hapur për në 2024!

Nga vendet e shenjta të ishujve nën radar deri te kryeveprat urbane  ka një mori hotelesh të reja madhështore në horizont për vitin e ardhshëm.

Gundari Resort, Folegandros, Greqi

 

Gundari është një butik i ri, hotel me suita në ishullin e vogël dhe të egër Cyclades të Folegandros, i ulur në shkëmbinj të thyer me pamje nga Egjeu. Secila nga 25 suitat e lavdishme ka pishinën e saj pafundësie, ndërsa hoteli gjithashtu ka një pishinë buzë shkëmbit (me bar kokteji me not) dhe një fermë organike në mes të tokës prej 80 hektarësh, me një bar vere dhe restorant nga ferma në pjatë. . Hapja në maj

Rezidenca jonë Santa Teresa, Kosta Rika

Marka e relaksuar luksoze është e famshme për vendndodhjet e saj mahnitëse, dhe posta e Kosta Rikës në Our Habitas është vendosur të jetë një nga më të denjët për ëndrrat e saj. Në gadishullin Nicoya, Our Habitas Santa Teresa është një hotel me 35 dhoma që ndodhet në buzë të një mjedisi superlativ të njohur për plazhet e jashtëzakonshme, xhunglën tropikale dhe surfing të klasit botëror – si dhe ofron përvoja unike, të tilla si snorkeling rreth Malpais vullkan nënujor. Hapja në 2024

3.Hotel du Couvent, Nice, Francë

Një manastir i shekullit të 16-të është ri-imagjinuar në qytetin e vjetër të Nicës, me akomodim që përfshin dhoma simpatike monastike deri në apartamente me pamje nga deti, të gjitha të mbushura me antike dhe vepra arti. Hotel du Couvent do të shfaqë gjithashtu një restorant të bukur të manastirit, një kafene të qetë në kopsht dhe një banjë romake të banjës që ofron trajtime termale. Hapja në pranverë/verë

 

4. The Emory, Londër, MB

Nga Maybourne Group, Emory do të jetë një motër e re për legjendat e Londrës Claridge’s, The Connaught dhe The Berkeley. Si hoteli i parë me suita të qytetit, ai ka një vendndodhje të lakmueshme në Belgravia, me pamje gjithëpërfshirëse të Hyde Park. Suitat e mëdha dhe bashkëkohore janë projektuar nga një koleksion stilistësh kryesorë të brendshëm, si André Fu, Pierre-Yves Rochon, Alexandra Champalimaud, Rigby & Rigby dhe Patricia Urquiola. Shefi Jean-Georges Vongerichten do të mbikëqyrë ofertën e kuzhinës dhe hapësira do të jetë gjithashtu shtëpia e Surrenne, një klub privat i anëtarëve të dedikuar për shërbimet e shëndetit, fitnesit dhe bukurisë. Hapja në prill

5. Oder, Tinos, Greqi

Në perlë të mrekullueshme të ishullit që është Tinos, Odera elegante do të shijojë një vend të izoluar në horizontin dramatik të ishullit, me plazhin e vet dhe klubin e plazhit (duke përfshirë një varkë private për vizitorët që të eksplorojnë vijën bregdetare). Ambientet e brendshme të 77 dhomave dhe suitave të pishinës janë projektuar nga Studio Bonarchi, me homazh të bërë për artizanët dhe prodhimet e ishullit – nga punimet tradicionale të gurit tinian deri te menutë që festojnë kuzhinën dhe furnitorët vendas. Hapja në pranverë/verë

6. Singita Milele, Tanzani

Hapja e fundit nën ombrellën Singita, Milele do t’i shtohet portofolit të njohur të shtëpizave dhe kampeve të safarit si një vilë intime dhe karakteristike në kodër në Serengetin Tanzanian. Dhjetë të ftuar mund të flenë në pesë suita të bukura që marrin emrat e tyre nga emrat kolektivë për banorët më të famshëm të rajonit: gjirafë, luan, gatopard, zebër dhe rinoceront (Udhëtim, Krenari, Koalicioni, Dazzle dhe Crash). Eksperiencat e safarit një herë në jetë ofrohen në shkurre, ndërsa dhoma e filmave dhe trajtimet spa të vilës japin një mundësi për t’u çlodhur. Hapja në maj

7. Rosewood Miyakojima, Japoni

Në ishullin idilik Miyako në arkipelagun Okinawan, Rosewood bën debutimin e tij japonez këtë vit me Miyakojima. Vendpushimi ultra-luksoz shkrihet në vendndodhjen e tij ideale, ku dallgët bruz përqafojnë milje plazhe me rërë të bardhë. 55 vilat kanë pishinat e tyre private, kopshtet e peizazhuara dhe pamjet e mrekullueshme të oqeanit – dhe opsionet e ngrënies së hotelit do të qëndrojnë në mrekullinë natyrore të mjedisit të tij, duke festuar atmosferën e qetë dhe buzë detit. Hapja në 2024

8. Soneva Secret, Maldive

Marka e resorteve ultra luksoze Soneva lançon këtë vit një koleksion të hollë dhe intim të vilave, me fokus në arratisjet më të personalizuara. Duke iu bashkuar dy destinacioneve të tjera të Maldivisë – Soneva Fushi dhe Soneva Jani – Soneva Secret ndodhet në Haa Dhaalu, atoli më i largët i Maldiveve. Ajo ka vetëm 14 vila, duke përfshirë lagunën Crusoe Villas, të aksesueshme vetëm me varkë, dhe Castaway, vila e parë lundruese në Maldive, ku një tipar dallues do të jetë një çati me rrëshqitje në suitat kryesore – në mënyrë që të ftuarit të mund të flenë. nën qiellin me yje. Çdo vilë do të ketë gjithashtu një kuzhinier privat dhe një ‘kujdestar këmbëzbathur’ dhe ‘asistent këmbëzbathur’ të përkushtuar, të cilët janë përgjegjës për kurimin e itinerareve të veçanta për çdo mysafir. Hapja në shkurt

9.Hotel Vineta Palm Beach, Florida, SHBA

Hotelierët pas pronave ikonike evropiane Hotel Du Cap-Eden-Roc, Le Bristol Paris dhe Hotel La Palma, Oetker Collection bëjnë sulmin e tyre të parë në SHBA këtë vit me The Vineta Hotel, në zemër të Palm Beach. Një ndërtesë historike me një fasadë të lezetshme rozë të zbehtë, me dritare jeshile, rinovimi i plotë i hotelit nga projektuesi Tino Zervudachi e ka rikthyer atë në shkëlqimin e tij historik – me ambiente të brendshme të freskëta dhe të ndritshme të frymëzuara nga stili i veçantë i jetesës së ishullit të qytetit që ngjall mjedisin e tij magjepsës. Hapja në vjeshtë

10. Janu Tokio, Japoni

E ndërtuar me të njëjtat filozofi dhe parime të ngritura dizajni për të cilat është i njohur Grupi Aman, marka e re simotër Janu i vë theks të veçantë lidhjes, ndërveprimeve më të rastësishme dhe të shoqërueshme dhe ndjenjës së komunitetit. Janu Tokyo ndodhet në lagjen e re të qytetit të Azabudai Hills, me më shumë se 120 dhoma gjumi dhe suita të lehta dhe të ajrosura që mburren me një dritare të hijshme, estetike të sofistikuar dhe nga dyshemeja deri në tavan. Ajo ka një ofertë mbresëlënëse Wellness, me palestrën më të madhe të Tokios, një pishinë atmosferike 25 metra, studio lëvizjeje dhe dhoma trajtimi, shtëpi spa dhe një zonë hidroterapie. Hapja në mars

11. Aman Nai Lert Bangkok, Tajlandë

Oazi i fundit urban, Aman Nai Lert është hoteli i parë Aman me bazë në qytet në Tajlandë dhe do të vendoset mes rrokaqiejve në Bangkok qendror – por brenda parkut të harlisur dhe me gjethe Nai Lert. Në 36 kate, 52 suita do t’u ofrojnë mysafirëve pamje panoramike nga dritaret e gjera dhe tarracat në ajër të hapur. Hapja në 2024

12. The Whiteley, një hotel Six Senses, Londër, MB

Londra po shijon disa hapje me emra të mëdhenj për momentin, dhe një nga më të zhurmshmet këtë vit do të jetë posti i parë Six Senses në MB. Vendi i saj në Londrën perëndimore të The Whiteley do të strehojë 110 dhoma dhe suita për mysafirë dhe 14 rezidenca, me një bar lobi dhe sallë pritjeje, restorant dhe oborr gjatë gjithë ditës. Natyrisht, Six Senses Spa do të jetë një pikë diskutimi, në një hapësirë të krijuar për të ngjallur një stacion metroje të modës së vjetër në Londër – edhe pse krejtësisht i qetë – me një pishinë të brendshme 20 metra nën tavanet e harkuar, barin Alchemy të hotelit dhe një dhomë relaksi me hark. . Do të ketë gjithashtu një lloj të ri klubi social dhe Wellness për banorët dhe anëtarët, duke përfshirë sallone, hapësira për bashkëpunim, një restorant dhe dhoma trajtimi. Hapja në 2024

13. Chablé Sea of Cortez, Mexico

Një hapje e re nga marka e mikpritjes Chablé, Sea of Cortez premton të jetë një nga më të habitshmet, duke zënë një vend midis shkretëtirës dhe plazhit në vijën bregdetare të Baja California Sur. Arkitektura e suitave të saj intriguese të ngjashme me strehën që përfshijnë akomodimin do të jetë po aq e jashtëzakonshme – secila me pishinën dhe kopshtin e vet. Hapja në 2024