Travel

13 vendet ku mund të shihni ujin më të kaltër në botë!

Ndonjëherë gjithçka që duhet për të ripërqendruar dhe rifreskuar mendjen dhe trupin tuaj është një ditë (ose javë – kush jemi ne që t’ju kufizojmë) për të parë në një det të qetë blu. Për t’ju ndihmuar të gjeni paqen tuaj të brendshme dhe të kapni disa valë dhe rreze ndërsa jeni në të, ne kemi bashkuar një listë të disa prej ujërave më të kaltër në botë. Këta liqene, dete, plazhe dhe gjire kanë pamje që variojnë nga bluja e shkëlqyer detare deri te bruzet më të lehta dhe më të qarta që mund të imagjinohet. Eshtë e panevojshme të thuhet se ato janë vendet perfekte për t’u rilidhur me natyrën, familjen dhe veten.

Egremnoi, Greqi

Është e vështirë të gjesh një vend në ishullin Lefkada që nuk ka pamje spektakolare të detit Jon të pastër kristal, por plazhi Egremnoi (ose Egremni) në bregun perëndimor është veçanërisht mahnitës. Plazhi kërkon një ecje të pjerrët poshtë disa shkallëve ersatz, të cilat hollojnë turmat, por pasi të keni bërë zbritjen, rëra e bardhë qëndron në kontrast të plotë me ujin bruz duke e bërë atë ideal për të kaluar ditën duke pushuar në diell.

Liqeni i Kraterit, Oregon

Ujërat blu të thellë që mbushin kalderën e vullkanit të fundosur, malin Mazama, ndihmojnë që Liqeni i Kraterit të bëhet një nga liqenet më të bukur të Amerikës. Ujërat blu të thellë janë pothuajse kristal të pastër falë faktit se nuk ka përrenj ose lumenj që vijnë për ta bërë ujin të turbullt. E gjithë kjo e bën atë ideal për zhytësit skuba të gatshëm të përballojnë ujin e ftohtë. Liqeni Crater, i vendosur në Oregon Jugor, është gjithashtu liqeni më i thellë në Shtetet e Bashkuara, duke u zhytur në thellësi prej 1,943 këmbësh, me rrezet e diellit që shtrihen 400 metra poshtë.

Blue Laguna, Portland, Xhamajka

Ky vend i emërtuar në mënyrë të përshtatshme në Xhamajka është objekt legjendash. Do të dëgjoni se është pa fund (është në të vërtetë rreth 200 këmbë e thellë) dhe se një dragua banon në brigjet e tij të harlisura (ne nuk mund ta konfirmojmë dhe as ta mohojmë). Laguna, në lindje të Port Antonio, është një vend i përsosur për të eksploruar dhe rimbushur në ujërat e saj të freskëta, të cilat mund të variojnë nga bruz në blu mbretërore në varësi të kohës së ditës. Ajo ushqehet nga një përzierje e burimeve nëntokësore të ujërave të ëmbla dhe ujërave të kripura nga Deti i Karaibeve, duke e bërë atë një vend të mrekullueshëm për t’u freskuar në një ditë të nxehtë xhamajkane.

Gjiri i Djallit, Virgin Gorda, Ishujt e Virgjër Britanikë

Ndonjëherë duket sikur pamjet më të mira janë ato për të cilat duhet të punoni, dhe duhet pak punë për të arritur në Gjirin e Djallit në Virgin Gorda në Ishujt e Virgjër Britanikë. Pasi të gërvishtni nëpër banjat me ngjyrë të çmuar, do të dilni në një copë të vogël, të përsosur të rërës së bardhë, e njohur si Gjiri i Djallit. Ia vlen përpjekjet për të arritur këtu vetëm për të zhytur në ujërat e pastra bruz të Karaibeve ose thjesht të uleni dhe të admironi mjedisin.

Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës, Kroaci

Dy orë nga kryeqyteti industrial i Zagrebit shtrihet një mrekulli natyrore – Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës. Parku pyjor, i cili ka qenë një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1979, është i mbushur me 16 liqene blu bruz që janë një shfaqje mahnitëse e disa prej veprave më të mira të Nënës Natyrë. Një vendkalim prej druri gjarpëron nëpër liqenet e sipërme dhe të poshtme të parkut duke u dhënë vizitorëve mundësinë që të enden pranë dhe madje edhe mbi majat e ujëvarave të kristalta, ndërsa turnetë me varka u japin vizitorëve një vështrim më të afërt të ujërave të thella blu.

Ambergris Caye, Belize

Një udhëtim i shkurtër me varkë nga shkëmbi më i madh pengues jashtë Australisë, Ambergris Caye në Belize është parajsa e zhytësve dhe snorkelistëve. Shkoni në Shark Ray Alley për të snorkeluar mes peshkaqenëve infermiere dhe stingrays; vizitoni Rezervatin Detar Hol Chan për t’u marrë nga afër me ngjalat, breshkat dhe peshqit shumëngjyrëshe; ose eksploroni shpellat nënujore të Vrimës Blu.

Liqeni me pesë lule, Parku Kombëtar Jiuzhaigou, Kinë

Ujëvarat spektakolare bien në liqenet blu të shkëlqyera në këtë sit të trashëgimisë botërore të UNESCO-s në provincën Sichuan të Kinës. Atraksioni më i famshëm i parkut është Liqeni kristalor me Pesë Lule – uji befasues blu ofron një pamje si dritare në fund, ku pemët e rrëzuara bëjnë një model dantelle në dyshemenë e liqenit. Uji është aq i qetë dhe i pastër sa pasqyron malet dhe pemët përreth, si dhe qiellin lart.

Swaraj Dweep, Indi

Kjo parajsë ishullore e largët është pjesë e zinxhirit të ishujve Andaman në Gjirin e Bengalit. Nuk është e lehtë për t’u arritur, por ia vlen udhëtimi për këdo që dëshiron plazhe të bardha si bora, ujëra akuamarinë dhe snorkeling larg, larg çdo turme. Swaraj Dweep (dikur i quajtur Havelock Island) është një largim i mrekullueshëm për një idil tropikal që është plotësisht jashtë rrjetit. Për parajsën e vërtetë mes palmave, drejtohuni në ujërat e tejdukshme bruz të Plazhit Radhanagar (Plazhi nr. 7) në perëndimin e diellit.

Islas de Rosario, Kolumbi

Në brigjet e Kartagjenës shtrihet një zinxhir i vogël ishujsh kryesisht të pabanuar të quajtur Islas de Rosario. Plazhet me rërë të bardhë janë të veshura me rizoforë dhe ujërat e thellë blu janë shtëpia e shkëmbinjve koralorë më të mëdhenj të Kolumbisë, i cili është shtëpia e mbi një mijë gjallesave të ndryshme tropikale. Shumica e hoteleve janë të vendosura në Isla Grande dhe mund të organizojnë që një varkë t’ju çojë në ishull për të eksploruar mrekullitë e kësaj zone.

Liqeni Peyto, Alberta, Kanada

Ky liqen në Parkun Kombëtar Banff i detyrohet ngjyrës së tij të shkëlqyeshme blu ujit të shkrirë të akullt dhe baltës nga akullnaja Peyto dhe fushat e akullit Wapta. Liqeni blu-safir shihet më së miri nga Samiti Bow pranë Liqenit Louise të Albertës, ku janë shkrepur shumica e fotove me kartolina të liqenit me ngjyrë të çmuar. Vizitorët e guximshëm gjithashtu mund të ecin deri në liqen dhe akullnajë. Ju gjithmonë mund të pushoni nga muskujt e lënduar në burimet e nxehta natyrore të Banff.

Maldive

Si disa nga ishujt më të mirë në botë, nuk është çudi që Maldivet janë një destinacion i preferuar për të famshëm. Ky komb ishull, midis deteve indiane dhe arab, është i njohur për resortet e emëruara me luks me bungalot të vendosura mbi ujërat e kaltër verbuese dhe është i rrethuar nga plazhe me rërë të bardhë të butë me talk – në thelb gjithçka nga të cilat janë krijuar ëndrrat e pushimeve. Kur nuk admirojnë thjesht pamjen, vizitorët mund të kalojnë ditë të tëra duke eksploruar shkëmbinj koralor, duke vizituar një shesh lojrash nënujore ose duke pushuar në një nga llixhat më të mira në botë.

Palawan, Filipine

Edhe pse është vetëm një fluturim i shpejtë nga Manila, Palawan ndihet sikur është një botë larg. Arkipelagu me popullsi të rrallë është i përbërë nga ishuj të mbushur me xhungël të rrethuar nga ujëra mahnitëse të kaltër të mbushura me peshq dhe shkëmbinj nënujorë koralorë dhe një grup i jashtëzakonshëm lagunash, limanesh dhe plazhesh sekrete. Eksploroni ujërat e El Nido, ku peshqit tropikal grumbullohen rreth shkëmbinjve koralorë, zhyteni në oqeanin e kaltër në ishullin Linapacan ose notoni me guxim përmes një prej lumenjve më të gjatë nëntokësor në botë.

Në Hendekun e Oqeanit Sua, Samoa

E njohur në gjuhën e folur si “Vrima gjigante e notit”, ky vend lokal noti në Paqësorin Jugor është një mrekulli natyrore. Për të shijuar ujin e tejdukshëm të çajit, vizitorët duhet të ecin nëpër një pyll të harlisur në fushat e llavës jashtë fshatit Lotofaga në ishullin Upolu në Samoa. Nga atje është një ngjitje e gjatë poshtë një shkalle të pjerrët – ose për më të guximshmit, një kërcim i shpejtë – në vrimën që është pothuajse 100 metra e thellë. Uji vjen nga tubat e llavës që lidhen me oqeanin, duke u siguruar që kjo vrimë e pastër e mrekullueshme e notit të mos thahet kurrë.