Travel

25 vendet më të bukura në Europë – nga qytetet e vogla shumëngjyrëshe deri tek plazhet sekrete!

Përhapur në të gjithë kontinentin – dhe ndonjëherë në afërsi – janë një mori qytetesh të vogla shumëngjyrëshe, vila madhështore, rrënoja romake, ndërtesa kishtare, kështjella mesjetare, laguna vezulluese dhe plazhe të izoluara.

Ndërsa nuk është e vështirë të hasësh (ose të kërkosh) një destinacion për të bëro foto fantastike, përcaktimi i vendeve më të bukura në Europë është pak më i vështirë, sepse ka shumë. Nëse jeni të etur për të zgjedhur një vend me potencial të pafund fotografik, lexoni për disa opsione mahnitëse.

1.Vila Rufolo, Ravello, Itali

Nga të gjitha qytetet ëndërrimtare të Bregut të Amalfit për t’u vizituar, Ravello vazhdon të ndezë fantazitë e udhëtimit, muzikën dhe artin si askush tjetër – dhe Villa Rufolo luan një rol të madh në këtë. Kjo rezidencë detare e shkëlqyer i hipnotizon vizitorët me kopshtet e saj të ngjitura në shkëmb, kombinimin unik të stileve arkitekturore dhe panoramën e detit Tirren.

2.Plazhi Egremni, Lefkada, Greqi

Një pjesë e largët e parajsës në ishullin grek të Lefkadës, Plazhi Egremni krenohet me disa nga uji më blu në botë. Është kontrasti i detit bruz me rërën e bardhë të ndritshme që e bën atë kaq të mrekullueshëm. Pavarësisht se është e vështirë për t’u arritur, bukuria e madhe e kësaj idile të Jonit nuk mund ta mbante atë plotësisht jashtë hartës turistike.

3.Pena Palace, Sintra, Portugali

I vendosur në majë të një maje shkëmbore në malet Sintra, Pallati Pena tërheq një mori turistësh që dynden në kështjellën e shekullit të 19-të për të shkrepur foto të fasadës së saj me ngjyrë karamele dhe për t’u zhytur në pamjet e gjera. Parku përreth 200 hektarësh jep atmosferë të fshehtë të kopshtit, me shtigje ecjeje të mbuluara nga pemë ekzotike, liqene dhe pellgje.

4.Zonja e Shkëmbinjve, Mali i Zi

Vozitja përgjatë rrugës që mbështjell rreth Gjirit të Kotorrit ofron shumë kënaqësi piktoreske – asnjë më e merituar për t’u tërhequr për të parë se sa Zonja e Shkëmbinjve, një ishull artificial në brigjet e Perastit, i përbërë nga shkëmbinj dhe i dominuar nga data 17- Kisha Katolike Romake.

5.Bruges, Belgjikë

Në raste të rralla, një destinacion është aq i bukur sa të largosh kamerën për një sekondë do të thotë të humbasësh një funksion fotografik. Bruges bën pjesë në këtë kategori. Kryeqyteti i librit me tregime të Flanders Perëndimore i ngjan një grupi filmash me kanale, korsi me kalldrëm dhe ndërtesa të shquara mesjetare – duke përfshirë kambanorën simbolike të Bruges.

6.Abbaye Notre-Dame de Sénanque, Gordes, Francë

Rajoni Luberon i Provence është i famshëm për fushat e tij aromatike të livandës. Rreshtat e kësaj bime vjollce parfumojnë ajrin – dhe krijojnë një pamje mbresëlënëse – jashtë Abbaye Notre-Dame de Sénanque, një shembull i mrekullueshëm i një manastiri cistercian që pret turne me guidë në kishë dhe manastirë.

7.São Miguel, Azores

I ashtuquajtur “Hawai i Evropës”, São Miguel – ishulli kryesor vullkanik në arkipelagun e Azores, një rajon autonom i Portugalisë që është i qetë në mes të Oqeanit Atlantik – ka plazhe mahnitëse, lugina të mbushura me bimësi të harlisur, liqene kratere, maja dramatike dhe fumarola surreale që lëshojnë avull.

8.Keukenhof, Lisse, Holandë

I konsideruar gjerësisht si kopshti më i bukur i pranverës në botë, Keukenhof, i vendosur rreth 30 minuta jashtë Amsterdamit, përmban 32 hektarë llamba shumëngjyrëshe – duke përfshirë tulipanët, zymbylët, daffodilët, orkide, trëndafila, karafila, irises dhe zambakë – që shpërthejnë. në një shfaqje aromatike midis fundit të marsit dhe mesit të majit.

9.Château de Chambord, Lugina e Loire, Francë

Château de Chambord është një nga xhevahiret më të njohur dhe madhështore të kurorës në Luginën e Loire. E ndërtuar nga Mbreti Francois I në 1519, kjo strehë masive mbretërore u ka lënë përshtypje fisnikëve të panumërt, personaliteteve të huaja dhe turistëve gjatë viteve me arkitekturën e saj të Rilindjes franceze – veçanërisht vijën e përpunuar të çatisë dhe shkallët e brendshme me dy spirale – hendekun dekorativ dhe terrenin prej 13,000 hektarësh.

10.Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës, Kroaci

Kërkimi për ujin më të kaltër në botë i çon udhëtarët në shumë vende fotogjenike, duke përfshirë Parkun Kombëtar të Liqeneve të Plitvicës në Kroaci. I ndodhur në gjysmë të rrugës midis Zagrebit dhe Zadarit, ky vend i mrekullive natyrore mahnit më shumë se një milion vizitorë çdo vit me liqenet e tij të kristaltë, ujëvarat, shpellat dhe pyjet e harlisur.

11.Koloseu, Romë, Itali

Dashamirët e arkitekturës klasike padyshim që do ta përfshinin Koloseun në çdo listë të vendeve më të bukura në Evropë. I ndërtuar nën perandorët Flavian, ai është amfiteatri më i madh antik i ndërtuar ndonjëherë, me 50,000 spektatorë. Fakti që udhëtarët modernë ende mund të dëshmojnë diçka kaq emblematike dhe të qëndrueshme, nuk është asgjë më pak e jashtëzakonshme.

12.Lapland, Finland

Rrethi Arktik kalon nëpër Lapland, një vend i vërtetë i mrekullive dimërore me peizazhe të pluhurosura nga bora. Përtej peizazhit që duket sikur është prekur nga Elsa, është ajo që është në qiell që e bën atë kaq të mrekullueshëm. Udhëtarët që udhëtojnë në këtë rajon të thyer dhe të largët të Finlandës midis shtatorit dhe marsit kanë mundësinë të shikojnë dritat prizmatike veriore.

13.San Fruttuoso, Itali

I vendosur midis Parkut Natyror Rajonal Portofino dhe detit të gazuar, San Fruttuoso është një perlë e fshehur e përsosur si kartolinë në rivierën italiane me një plazh të strehuar me guralecë, një manastir benediktin, disa restorante të lezetshme që shërbejnë ushqime të freskëta liguriane dhe shtigje ecjeje që gjarpërojnë në shpatin e pyllëzuar të kodrës.

14.Isle of Skye, Skoci

I zhytur në joshjen mitike, Ishulli i Skye 50 milje i gjatë, i rrëmbyer nga era, vërshon me liqene të mbuluara me mjegull, maja të thepisura, toka me hekur, plazhe të pacenuara dhe kështjella përrallore. E gjithë kjo dhe më shumë e vendosin më të madhin nga Inner Hebrides në garën për vendin më të bukur në Skoci – dhe e bëjnë atë një vend të preferuar xhirimesh për kërkimet epike të aventurës.

15.Seljalandsfoss, Islandë

Ndër mrekullitë natyrore më magjepsëse në Islandë, Seljalandsfoss (që mund ta dalloni nga videoklipi muzikor i Justin Bieber “I’ll Show You”) zhytet gati 200 metra nga skaji i një shkëmbi të pjerrët. Pika më e mirë e favorshme për të parë në këtë ujëvarë mahnitëse? Shpella e vogël pas perdes së spërkatjes.

16.La Sagrada Familia, Barcelona, Spanjë

E projektuar nga arkitekti i njohur katalanas Antoni Gaudi, La Sagrada Familia – kisha më e madhe katolike e papërfunduar në botë – nuk ka nevojë të përfundojë për të mahnitur. Njerëzit rreshtohen për orë të tëra jashtë këtij monumenti të Barcelonës vetëm për të fituar hyrjen. Natyrisht, nuk keni pse të hyni brenda për të admiruar mbështetëset fluturuese, kullat e përdredhura dhe gdhendjet më të mëdha se jeta të figurave fetare.

17.Kalaja Neuschwanstein, Schwangau, Gjermani

Kështjella Neuschwanstein i përket një filmi të Disney-t. I ngjitur në majë të një kodre të mbuluar me pyll, ky pallat mahnitës i shekullit të 19-të tregon kulla, frëngji, afreske dhe një dhomë madhështore froni. Është imponuese, por edhe disi paqësore – që ishte qëllimi i mbretit Ludwig II të Bavarisë, i cili porositi projektin e pallatit si tërheqjen e tij personale.

18.Geirangerfjord, Norvegji

Një nga atraksionet më të njohura dhe piktoreske të Norvegjisë, Geirangerfjord i mbrojtur nga UNESCO frymëzon me ujin e tij të thellë blu të rrethuar nga majat e mbuluara nga bora që kullotojnë qiellin, ujëvarat e fryra dhe bimësia e gjelbër. Eshtë e panevojshme të thuhet se harrimi i kamerës suaj do të ishte një gabim i madh.

19.Muret e Dubrovnikut, Kroaci

Një aktivitet i domosdoshëm në çdo udhëtim në Perlën e Adriatikut, ecja përgjatë mureve ikonike të Dubrovnikut u jep vizitorëve një perspektivë të pashembullt të fortesave, bastioneve dhe kullave të tij mbrojtëse, plus pllakat dalluese të çatisë së kuqe (të njohura si kupe kanalice). deti blu dhe ishujt e afërt.

20.Hallstatt, Austri

I vendosur në bregun perëndimor të Hallstätter See, Hallstatt ka arkitekturë alpine të shekullit të 16-të, kafene të çuditshme, shtigje piktoreske, një teleferik në një minierë të lashtë kripe dhe ujë safiri që pasqyron të gjithë bukurinë e lartpërmendur. Ndërsa këta elementë janë padyshim tërheqës në vetvete, është kombinimi që e bën këtë fshat austriak kaq të parezistueshëm.

21.Grand-Place, Bruksel, Belgjikë 

Ia vlen të lundroni me turistët me shkop selfie që grumbullohen në mes të Grand-Place për të parë me sy të çuditur madhështinë e monumenteve të tij – veçanërisht në Sallën e Bashkisë të stilit gotik Brabantine (turne me guidë në brendësi është është e mundur), Maison des Ducs de Brabant neoklasike dhe Maison du Roi.

22.Ushguli, Gjeorgji

Është e vështirë të shprehësh me fjalë mrekullinë e të parit Ushgulin nga afër. I fshehur në malet e Kaukazit në një lartësi prej rreth 7000 këmbësh, destinacioni më i lartë i banuar vazhdimisht në Evropë është një vend ku koha qëndron pa lëvizur ndërsa kullat e lashta svanetiane, majat e thepisura, shtëpitë e vjetra prej guri dhe bagëtitë që kullosin presin vizitorët që shkojnë në këtë komunitet. ishte praktikisht i shkëputur nga pjesa tjetër e botës për mijëvjeçarë.

23.Nyhavn, Kopenhagen, Danimarkë

Natyrisht, Nyhavn i shekullit të 17-të u ndërtua shumë përpara se media sociale të bëhej një gjë. Megjithatë, distrikti i lavdishëm ujor i Kopenhagës, i cili shkon nga Kongens Nytorv deri në port, duket i përshtatur për Instagramin, me shtëpi shumëngjyrëshe në qytet dhe varka që lulëzojnë nëpër kanale.

24.Laguna Blu, Islandë

Një atraksion popullor i Islandës – dhe ndoshta banja më mahnitëse në planet – Laguna Blu është e mbushur me nëntë milionë litra ujë gjeotermal bruz. Vizitorët mund të zhyten dhe të zhyten në baltë të pasur me silicë ndërsa shikojnë fushat e llavës vullkanike.

25.Rakotzbrücke, Kromlau, Gjermani

Rakotzbrücke dëshmon se ndonjëherë ia vlen vërtet të marrësh rrugën më pak të udhëtuar. Pavarësisht se duket se është vepër e disa krijesave mitike të pyllit, kjo urë murature me hark është ndërtuar nga njerëzit në kohët mesjetare. (Megjithatë, thashethemet ende rrotullohen se forcat e errëta kishin një dorë në gjërat.)