Food & Drink Health & Beauty

3 ushqimet që duhet të konsumoni para se të pini alkool!

Para se të pini alkool, mund të dëshironi të hani ushqime të pasura me proteina, elektrolite dhe lëndë të tjera ushqyese kryesore. Ajo që hani para se të pini alkool mund të ketë një ndikim të madh në mënyrën se si ndiheni në fund të natës dhe mëngjesin tjetër. Në fakt, zgjedhja e ushqimeve të duhura para se të kënaqeni me një ose dy pije alkoolike mund të ndihmojë në kontrollin e urisë, balancimin e elektroliteve dhe zvogëlimin e disa efekteve negative që lidhen me alkoolin. Në të kundërt, përzgjedhja e ushqimeve të tjera mund të përfundojë duke shkaktuar fryrje, dehidrim, urth dhe dispepsi.

1. Vezë

Vezët janë shumë ushqyese. Konsumimi i ushqimeve të pasura me proteina si vezët përpara se të pini alkool mund të ndihmojë në ngadalësimin e zbrazjes së stomakut dhe në vonimin e përthithjes së alkoolit. Plus, proteina është makronutrienti më mbushës, duke ju mbajtur të ndiheni më të ngopur për më gjatë, gjë që mund të zvogëlojë rrezikun e konsumimit të ushqimit të shkaktuar nga alkooli më vonë gjatë natës. Meqenëse alkooli rrit oreksin, zgjedhja e një vakti të plotë para një nate me pije mund të jetë një mënyrë e zgjuar për të minimizuar dëshirat më vonë.

2. Tërshërë

Tërshëra dyfishohet si një burim i shkëlqyer i fibrave dhe proteinave, të cilat të dyja mbështesin ndjenjën e ngopjes dhe lehtësojnë efektet e alkoolit. Në fakt, një porcion 1/2 filxhani (40 g) tërshërë të papjekur furnizon gati 5 g proteina dhe 4 g fibra, plus sasi të përshtatshme të magnezit, selenit dhe hekurit. Përveç vlerës së saj ushqyese yjore, një studim i vjetër zbuloi se tërshëra mund të përfitojë shëndetin e mëlçisë duke përmirësuar funksionin e mëlçisë. Në studimet e kafshëve, është treguar gjithashtu se mbron nga dëmtimi i mëlçisë i shkaktuar nga alkooli.

3. Banane

Të paketuara në 4 g fibra për çdo frut të madh, bananet janë një zgjedhje e shkëlqyeshme që duhet të keni pranë para se të pini për të ndihmuar në ngadalësimin e përthithjes së alkoolit në qarkullimin tuaj të gjakut. Plus, ato janë të larta në kalium, gjë që mund të parandalojë çekuilibrat e elektroliteve të lidhura me pirjen e alkoolit. Për shkak se ato përbëhen nga gati 75% ujë, bananet gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të hidratuar.