Health & Beauty Lifestyle

4 gabimet që bëni gjatë heqjes së grimit!

Larja e fytyrës është diçka që shumica prej nesh e bëjnë çdo ditë, kështu që është pak tronditëse që ekspertët thonë se kemi bërë më shumë dëm sesa mirë gjatë gjithë kohës. Një sondazh, nga marka e kujdesit të lëkurës Cerave, zbuloi se më shumë se gjysma (55 përqind) e njerëzve priren ta lajnë fytyrën shumë ose pak.

Ndërsa 42 për qind përdorin ujë vetëm për të pastruar fytyrat e tyre, zbuloi hulumtimi. Ne folëm me Emma Coleman, një infermiere specialiste e dermatologjisë dhe estetikës, për të zbuluar gabimet e zakonshme që njerëzit bëjnë kur bëhet fjalë për lëkurën e tyre.

1. Përdorimi i një lecke të pistë

Mendoj se të gjithë mund të pajtohemi se një nga gjërat më të këqija që mund të bëni për fytyrën tuaj është të përdorni një leckë të ndotur për fytyrën. Emma paralajmëron:

Të lini leckën tuaj të varur rreth banjës për ditë të tëra në mes të përdorimit krijon një pjatë petri për bakteret. Dhe sigurohuni që ta shpëlani mirë me ujë të nxehtë pas çdo përdorimi.

Ajo u bën thirrje njerëzve që të lajnë rrobat e tyre në makinë larëse pas çdo dy përdorimesh.

2. Kontrolli i temperaturës

Infermierja shpjegon:

Përdorimi i ujit tepër të nxehtë inkurajon shfaqjen e venave të fillit dhe mund të ndezë aknet dhe rosacea. Ndërsa përdorimi i ujit të ftohtë mund të shkaktojë thatësi. Në vend të kësaj shkoni për ujë të vakët.

3. Mos e fërkoni fort fytyrën

Larja e fytyrës ndonjëherë mund të dëmtojë pak. Emma shpjegon:

Fërkimi i fytyrës mund të shkaktojë acarim dhe të prishë ekuilibrin e imët të baktereve në sipërfaqen e lëkurës. Spërkatni ujë të vakët mbi fytyrë dhe nëse përdorni një leckë aplikoni lëvizje të lehta rrethore në vend që të tërhiqni lëkurën zvarrë.

4. Aplikoni zbutës

Cilësia e ujit nuk është me të vërtetë diçka që mund ta kontrolloni. Lloji i ujit që derdhet nga rubineti juaj mund të ndikojë vërtet në lëkurën tuaj. Emma thotë:

Nëse jetoni në një zonë me ujë të fortë, nivelet e larta të gëlqeres mund të shkaktojnë ekzemë dhe të çojnë në lëkurë të thatë.

Për ta luftuar këtë, provoni të aplikoni një zbutës gjatë larjes, të tilla si kremi për të izoluar lagështinë gjatë larjes.