Food & Drink Health & Beauty

5 kurat shtëpiake për të kuruar kollën dhe dhimbjen e fytit tek fëmijët pa antibiotikë!

Kolla dhe dhimbja e fytit janë probleme të zakonshme shëndetësore të raportuara veçanërisht kur ndryshon moti. Dhe fëmijët janë më të prekshëm ndaj infeksioneve të gripit të lidhura me ndryshimin e motit. Edhe lloji aktual i gripit, i cili tani prek njerëzit në disa pjesë të vendit, kolla, ethet dhe dhimbjet e fytit janë çështje shëndetësore të raportuara zakonisht me një periudhë më të gjatë se zakonisht shërimi.

Nëse edhe fëmija juaj është i infektuar me të njëjtin, përpara se të nxitoni në farmaci për të blerë një sërë antibiotikësh, provoni disa ilaçe shtëpiake. Lexoni më tej për të njohur 5 kurat kryesore shtëpiake që mund të ndihmojnë në kurimin e dhimbjes së fytit dhe kollës tek fëmijët pa pasur nevojë për antibiotikë.

Uji i ngrohtë me mjaltë

Uji i ngrohtë me lëng limoni është një mënyrë e shkëlqyer për të qetësuar fytin duke forcuar imunitetin me mjaltë. Disa njerëz mund të konsiderojnë përdorimin e limonit për vitaminën C, por ai mund të irritojë fytin. Vetitë antibakteriale të mjaltit mund ta bëjnë këtë.

Lëng xhenxhefili dhe mjalti

Lëngu dhe mjalti i xhenxhefilit janë një tjetër ilaç i vjetër shtëpiak i përdorur në familjet indiane për të trajtuar kollën dhe dhimbjen e fytit. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të nxirrni gjysmë luge çaji lëng xhenxhefili dhe të shtoni të njëjtën sasi mjalti dhe ta gëlltisni.

Çaji me xhenxhefil

Çaji me xhenxhefil mund të mos jetë i preferuari i fëmijës suaj por na besoni kur themi se vetitë anti-inflamatore të xhenxhefilit mund të bëjnë mrekulli këtu. Zieni disa julienes xhenxhefili me gjethe çaji, sheqer dhe gjethe tulsi, shtoni një sasi të vogël qumështi, lëreni të ziejë dhe shërbejeni. Ngrohtësia e çajit mund të qetësojë fytin e fëmijës suaj.

Merrni avull

Nuk ka nevojë të shtoni një kapsulë ose avull në ujin me avull. Avulli i thjeshtë mund të funksionojë po aq mirë për të vrarë bakteret që shkaktojnë dhimbje të fytit ose kollën. Bëjeni fëmijën tuaj të marrë avull dy ose tre herë në ditë për rezultate më të mira.

Gargara me ujë të kripur

Gargarat me ujë të kripur janë një tjetër ilaç popullor në shtëpi që mund të trajtojë kollën dhe dhimbjen e fytit pa antibiotikë. Bërja e dy ose tre herë në ditë mund të bëjë mrekulli për të vrarë bakteret dhe për të qetësuar fytin.