Health & Beauty Lifestyle

5 mënyra të thjeshta për të trajtuar lëkurën e dehidratuar!

Disa rregullime të thjeshta në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës mund të ndihmojnë për të hidratuar thellësisht dhe për të arritur një çehre të shëndetshme, me shkëlqim dhe dukshëm të ushqyer. Këtu, ju tregojmë disa truke të miratuara nga ekspertët për të transformuar për mirë lëkurën e dehidratuar.

Lëkura e dehidratuar është shpesh ankesa më e madhe e lëkurës që sheh facialistja e famshme Joanna Vargas në klinikën e saj. Shkaktuar nga mungesa e ujit, mund të prekë të gjithë – pavarësisht nga lloji i lëkurës. Vargas shpjegon:

Mënyra më e mirë për të përcaktuar nëse lëkura juaj është e dehidratuar është të kapni butësisht lëkurën në faqe. Nëse ju duket sikur keni linja të holla, me siguri jeni të dehidratuar. Në përgjithësi, lëkura e dehidratuar mund të duket e thatë, e përflakur ose e irrituar dhe, kur shtrëngohet, mund të mos kthehet prapa.

1. Pastrojeni në të ftohtë

Ekspertja vijon:

Një gabim i madh që njerëzit bëjnë me lëkurën e tyre është pastrimi ose dushi me ujë që është thjesht shumë i nxehtë. Temperaturat ekstreme të çdo lloji mund të heqin ekuilibrin delikat të lëkurës, gjë që mund të çojë në lëkurë të dehidratuar në mënyrë të pakëndshme.

Sigurohuni që ta pastroni me një produkt të butë dhe me ujë të ngrohtë në vend të nxehtë, i cili do të largojë në mënyrë efektive papastërtitë e ditës. Për ta bërë rutinën tuaj të pastrimit të funksionojë edhe më shumë, merrni parasysh përdorimin e një pastrues me acid laktik gjithashtu, i cili do të ndihmojë në largimin e qelizave të vdekura të lëkurës, ndriçimin e lëkurës dhe lejimin e serumeve dhe vajrave tuaja të depërtojnë më thellë.

2. Përdorni një vaj për fytyrën

Ndërsa vetëm vajrat e fytyrës nuk hidratojnë, Vargas thotë se ato mund të ndihmojnë në humbjen e lagështirës duke krijuar një vulë në lëkurë.

Vajrat forcojnë shtresën më të jashtme të lëkurës për të mbajtur lagështinë, për të mbajtur lëkurën të ekuilibruar dhe për të kontrolluar prodhimin e vajit. Mund të përdoren edhe natën dhe ditën, në varësi të llojit të lëkurës. Nëse jeni fillestar, unë do të provoja një të tillë si fillim gjatë natës, derisa të shihni se si përthithet në lëkurë.

Zgjedhja e vajrave të dendura me lëndë ushqyese që përmbajnë antioksidantë të fuqishëm ndihmon në mbrojtjen e mëtejshme të lëkurës, dhe vaji hidratues i rinovimit të fytyrës i mbushur me vitaminë C të RéVive e bën pikërisht këtë, ndërkohë që forcon lëkurën me një peptid bio-rinovues.

3. Shtresoni lagështinë

Mënyra më e mirë për të mbajtur lagështinë është të vendosni përbërës hidratues të provuar mbi njëri-tjetrin. Acidi hialuronik është një përbërës i fuqishëm që shëndosh lëkurën, minimizon linjat e imëta dhe redukton shenjat e dehidrimit – por duhet të aplikohet saktë për të parë potencialin e tij të plotë. Për rezultate më të mira, Vargas thotë se serumet me bazë acidi hialuronik duhet të aplikohen në lëkurën e lagur, pasi hidratuesi tërheq lagështinë nga ajri. Ajo sugjeron që të spërkatni një mjegull fytyre që përmban përbërës që lidhin lagështinë, si glicerina ose aloe vera, përpara se të aplikoni serumet tuaja për të ndihmuar në bllokimin e ujit gjithashtu – përpiquni ta mbani në frigorifer për t’ju ndihmuar të freskoheni kur temperatura rritet.

4. Mos e neglizhoni pengesën e lëkurës tuaj

Që lëkura juaj të mbajë sa më shumë ujë të jetë e mundur, Vargas thotë se është thelbësore të keni një pengesë të fortë, të shëndetshme dhe funksionale të lëkurës.

Një pengesë e dëmtuar e lëkurës do të thotë që shtresa më e jashtme e lëkurës nuk është në gjendje të bëjë punën e saj për të mbrojtur kundër ndotësve dhe stresorëve të jashtëm, si dhe reduktimin e humbjes transepidermale të ujit. Pra, ne jemi shumë më të ndjeshëm ndaj lëkurës së dehidratuar, të irrituar ose të thatë.

Nëse dyshoni se barriera juaj e lëkurës është komprometuar, përqendrohuni në përdorimin e përbërësve forcues dhe shërues.

5. Mbroni nga elementët

Lagështia, erërat e forta, nxehtësia e thatë, lartësitë e mëdha dhe, natyrisht, ekspozimi i tepërt ndaj diellit mund të zvogëlojnë nivelet e lagështisë së lëkurës suaj, kështu që mbajtja e një hidratuesi është një domosdoshmëri. Vargas, duke shtuar se emulsifikuesit në krem ndihmojnë që produkti të depërtojë thellë në dermë dhe të japë më shumë lagështi në zonë, shpjegon:

Funksioni i kremit të ditës është të shërbejë si një pengesë midis lëkurës suaj dhe ndotjes në mjedis. Kremrat përmbajnë gjalpë, vajra dhe dyllë, por përmbajnë edhe ujë. Një emulsifikues përdoret për të kombinuar të gjithë përbërësit për t’u lidhur së bashku dhe për të depërtuar në lëkurë dhe për ta mbajtur atë të hidratuar.

Nëse lëkura juaj ka tendencë të jetë më e thatë, vendosni mbrojtjen nga dielli mbi një krem ushqyes fytyre, si p.sh. kremi me vlerësim të lartë të Augustinus Bader, ose nëse jeni të prirur për yndyrë, zgjidhni vetëm një SPF që përmban përbërës ushqyes.