Travel

5 udhëtime epike që mund të planifikoni dhe rezervoni vite përpara!

Sado që ne të gjithë do të donim të largoheshim sa më shumë, shumica prej nesh thjesht nuk mund të injorojë përgjegjësitë tona të përditshme. Qoftë puna, shkolla apo familja, rutina ka tendencë të pengojë. Por kjo e bën edhe më të rëndësishme të mendosh afatgjatë në mënyrë që të mund ta bësh udhëtimin një pjesë të jetës tënde. Këtu janë pesë udhëtime të pabesueshme që bëhen vetëm një herë në jetë që mund t’i hulumtoni, planifikoni dhe madje të rezervoni vite përpara.

Përvoja totale e eklipsit diellor

A keni qenë dëshmitar i një prej shfaqjeve më të mëdha të natyrës gjatë “Eklipsit të Madh Amerikan” në 2017? Megjithëse i gjithë vendi pa hënën të merrte të paktën një pjesë nga dielli, vetëm rreth 10 milionë njerëz mund të vëzhgonin “rrugën e tërësisë” që shtrihej nga Oregon në Karolinën e Jugut. Mos u shqetësoni nëse e keni humbur, pasi do të ketë një tjetër më 20 prill 2023. Thjesht do t’ju duhet të niseni për në Australi për në parajsën që vëzhgojnë peshkaqenët e balenave të Gadishullit Exmouth dhe shkëmbinjve nënujorë Ningaloo pranë Bregut Koral të Australisë Perëndimore , të dyja në rrugën e këtij viti. Amerika e Veriut merr një kthesë tjetër për të parë ngjarjen qiellore më 8 prill 2024. Ky eklips do të bëjë rrugën e tij përmes Meksikës përpara se të kalojë nëpër SHBA, duke udhëtuar nga Teksasi në Maine, duke kaluar drejt e mbi Ujëvarat e Niagarës dhe në Kanada përmes Ontarios në Newfoundland .

Udhëtim me makinë në Rrugën Historike 66

Kjo është shenja juaj për të planifikuar një udhëtim në mënyrë specifike, për të udhëtuar me makinë në Rrugën famëkeqe 66. Udhëtimi 2,448 milje nga Çikago në Los Angelos, i njohur gjithashtu si autostrada Will Rogers, është një nga rrugët më ikonike të vendit. Rruga origjinale 66 – e përcaktuar në 1926 – filloi në një tabelë në Adams Street në Çikago, në brigjet e liqenit Michigan. Ai përshkoi Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, New Mexico dhe Arizona dhe përfundoi në Oqeanin Paqësor në Santa Monica, Kaliforni.

Autostrada u çaktivizua zyrtarisht në vitin 1986, por udhëtarët ende mund të ndjekin rrugën e saj origjinale, megjithëse kërkon devijime. Sidoqoftë, ky udhëtim ka të bëjë kryesisht me qytetet dhe atraksionet amerikane gjatë rrugës gjithsesi, duke e bërë udhëtimin disa milje shtesë të vlefshme. Ndaloni në Route 66 Drive-in në Springfield, Illinois, për filma të stilit të viteve 1950, Muzeun Kombëtar të Cowboy & Western Heritage në Oklahoma City dhe fermën e çuditshme Cadillac në Amarillo, Teksas.

Një lundrim në Ishujt Galapagos

I doni kafshët? Ishujt Galapagos të Ekuadorit – të vizituara nga Charles Darwin në 1835, i cili frymëzoi teorinë e tij të evolucionit – janë shtëpia e disa prej specieve më unike në botë, duke përfshirë luanët e detit, flamingot, pinguinët dhe breshkat gjigante. Zyrtarët në Parkun Kombëtar Galápagos bëjnë përpjekje të mëdha për të mbrojtur peisazhin dhe kafshët që e quajnë atë shtëpi, duke kufizuar numrin e ishujve që njerëzit mund të vizitojnë dhe numrin e vizitorëve që mund të vijnë çdo vit. Por kjo është ajo që e bën këtë një vend kaq yjor për një udhëtim të planifikuar paraprakisht. Për përvojën përfundimtare, rezervoni një lundrim me varkë të vogël nëpër ishuj me një kompani si Ecoventura, e cila gjithashtu ofron një natyralist që i çon mysafirët në shëtitje dhe udhëtime me snorkeling për të parë në mënyrë të sigurtë të gjitha krijesat madhështore në habitatet e tyre natyrore.

Lundrim rreth Antarktidës

Është kontinenti më i ftohtë, më armiqësor në planet, megjithatë Antarktida e mbuluar me akull është një domosdoshmëri në çdo listë dëshirash për udhëtime. Është e shtrenjtë, por eksplorimi i “Great White Open” është i arritshëm, falë një industrie lundrimi që ka bërë rutinë itineraret një dhe dy javë. Në përgjithësi, të rezervuara të paktën një vit përpara, lundrimet zakonisht fillojnë në qytetin më jugor të botës, Ushuaia, në Argjentinë. Pasagjerët zakonisht ndalojnë në Ishujt Falkland, Gjeorgjinë Jugore, Ishujt Shetland të Jugut dhe Gadishullin Antarktik. Në çdo ndalesë, udhëtarët nisen në një Zodiac (një varkë me fryrje) për të parë kafshë të egra, për të arritur nga toka në këpucë dëbore, për të vizituar stacionet kërkimore dhe madje për të bërë zhytje polare.

Çmimi përcaktohet gjithashtu nga luksi në bordin e anijes dhe madhësia e kabinës suaj. Ky nuk është lundrimi juaj mesatar luksoz; presin leksione shkencore dhe mësime. Zgjidhni një anije ekspedite me një kapacitet prej më pak se 250 pasagjerë për të kufizuar ndikimin mjedisor.

Safari i Afrikës Lindore

Një safari në Afrikën Lindore është një pushim aq ëndërrimtar sa ata vijnë. Ju dëshironi të përfitoni sa më shumë nga kjo, por për fat, keni kohë për të planifikuar. Për ata pas Big Five, një vizitë në Rezervën Kombëtare Masai Mara të Kenias është thelbësore, por mos anashkaloni fushat e Parkut Kombëtar Serengeti në Tanzani; Së bashku, ata përbëjnë ekosistemin e Serengetit prej 11,500 miljesh katrore.

Është përmes këtij korridori të madh që Migrimi i Madh i Wildebeest prej 1.5 milion krijesash ndodh gjatë korrikut dhe gushtit. Por nëse ata muaj nuk funksionojnë, planifikoni një udhëtim midis janarit dhe marsit kur viçat e egër të lindin në Serengetin jugor.

Rezerva të tjera lojërash, ndalesa piktoreske, llozha luksoze dhe përvoja shtesë zakonisht përfshihen në itineraret e safarit, të cilat zakonisht përfshijnë një shofer që ju merr në një udhëtim vajtje-ardhje nga Nairobi (Kenia) ose Arusha (Tanzani). Vizitorët gjithashtu mund të shtojnë momente të veçanta si një udhëtim me tullumbace me ajër të nxehtë në shumicën e udhëtimeve me safari, ose mund të shkojnë të gjithë me një vizitë anësore në Ruandë ose Ugandë për të ecur dhe për të parë gorillat malore. Sigurisht, ka shumë vende të tjera afrikane për të bërë një safari, kështu që nëse vërtet dëshironi, mund të filloni të planifikoni një vizitë të dytë, të tretë ose të katërt në kontinent pikërisht tani.