Food & Drink Health & Beauty

7 këshillat kryesore për të zhbllokuar arteriet në mënyrë natyrale dhe për të parandaluar goditjen në tru!

Sëmundjet e zemrës janë një nga shkaqet kryesore të vdekjeve në mbarë botën. Sipas të dhënave, çdo orë një person vuan nga probleme shëndetësore të lidhura me zemrën globalisht. Ndërkohë që kjo pandemi po merr tërbim në të gjithë botën, sot do të theksojmë një nga shkaqet më të rëndësishme të çdo lloj sëmundjeje të zemrës dhe vdekjen – arteriet e bllokuara.

Arteriet e bllokuara mund ta bëjnë të vështirë rrjedhjen e gjakut brenda zemrës dhe organeve të tjera të rëndësishme të trupit, duke çuar kështu në probleme serioze shëndetësore, duke përfshirë goditje në tru dhe sulm në zemër. Prandaj është e rëndësishme të kujdesemi për shëndetin e zemrës sonë për të parandaluar probleme serioze shëndetësore si sulmet në zemër. Një nga faktorët kryesorë në ruajtjen e një zemre të shëndetshme është të kesh arterie të pastra dhe të pa bllokuara. Në këtë artikull, ne do të diskutojmë 5 këshillat kryesore të dietës për të zhbllokuar arteriet tuaja dhe për të parandaluar sulmet në zemër.

Jeni të shqetësuar për shëndetin e zemrës? Sigurohuni që t’i shtoni këto 5 ndryshime në rutinën tuaj të përditshme të dietës për t’i mbajtur arteriet tuaja të pastra dhe zemrën të shëndetshme. Shtoni ushqime miqësore për zemrën në mëngjes

Vakti juaj i mëngjesit duhet të përfshijë një përzierje të mirë të të gjitha frutave dhe perimeve të stinës, disa drithëra të shëndetshme (në formën e bukës), disa burime proteinash pa yndyrë dhe yndyrna të shëndetshme (avokado). Qëndroni larg nga të gjitha llojet e ushqimeve të përpunuara, pijeve me sheqer dhe shumë kripë.

Shtoni më shumë fibra në dietën tuaj

Fibrat janë miku më i mirë i zemrës, jo vetëm që promovojnë shëndetin e mirë të zorrëve, por gjithashtu ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit. Kështu promovon një shëndet më të mirë të zemrës. Nëse dëshironi të zvogëloni shanset për të vuajtur nga sëmundjet e zemrës, përpiquni të përfshini ushqime të mbushura me fibra si drithërat, bishtajoret, frutat dhe perimet në vaktet tuaja. Synoni për një konsum ditor të fibrave prej rreth 25-30 gram.

Shtoni më shumë ushqime të pasura me acide yndyrore omega-3 në dietën tuaj

Acidet yndyrore omega-3 njihen për efektet e tyre magjike në shëndetin e zemrës suaj. Ato mund të ulin në mënyrë efektive inflamacionin, të ulin presionin e gjakut dhe të pengojnë mpiksjen e gjakut. Përfshini peshq të yndyrshëm si salmoni, skumbri dhe sardelet në pjatën tuaj të drekës dhe shikoni magjinë që i bën shëndetit të zemrës suaj. Në rast se nuk dëshironi të ndiqni një rutinë diete jo-perimesh, mund të zgjidhni opsione me bazë bimore si farat chia, farat e lirit dhe arrat.

Ulni marrjen e natriumit

Shumë natrium mund të rrisë presionin e gjakut dhe të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Kufizoni marrjen e natriumit duke i thënë jo ushqimeve të përpunuara dhe të paketuara pasi ato zakonisht janë të ngarkuara me natrium. Në vend të kësaj, përqafoni ushqime të freskëta, të gatuara në shtëpi dhe përdorni barishte dhe erëza për t’i çuar pjatat tuaja në nivelin tjetër.

Pini ujë për ta mbajtur trupin tuaj të hidratuar mirë

Pirja e mjaftueshme e ujit gjatë ditës jo vetëm që ndihmon lëkurën dhe flokët tuaj të qëndrojnë të shëndetshëm, por gjithashtu ndihmon zemrën tuaj të funksionojë me efikasitet. Kur pini mjaftueshëm ujë dhe mbani trupin tuaj të hidratuar mirë, ju ndihmoni arteriet tuaja të qëndrojnë të pastra dhe të sigurta nga çdo lloj rreziku i mpiksjes. Hidratimi i duhur gjithashtu ndihmon në ruajtjen e arterieve të shëndetshme duke ndihmuar në eliminimin e toksinave. Kjo është arsyeja pse rekomandohet të pini të paktën 8-10 gota ujë në ditë. Ju gjithashtu mund të zgjidhni ushqime të mbushura me ujë si shalqinj, kastraveca dhe portokalle.

Ulni konsumin e alkoolit

Alkooli është armiku më i madh i zemrës suaj. Mund të shkaktojë inflamacion të pazakontë brenda arterieve, duke çuar në mpiksjen e gjakut dhe duke krijuar një pengesë në rrjedhën e saktë të gjakut në zemër. Kjo situatë e veçantë mund ta bëjë të vështirë për zemrën tuaj që të veprojë normalisht, duke rritur kështu shanset për të pësuar një goditje në zemër, atak, etj.

Shënim i rëndësishëm: Prioriteti i shëndetit të zemrës është i panegociueshëm dhe përqafimi i një diete të ekuilibruar është hapi i parë i madh. Ndjekja e këtyre këshillave dietike jo vetëm që mund të pastrojë natyrshëm arteriet tuaja, por edhe të forcojë zemrën tuaj. Përpara se të bëni ndonjë ndryshim të madh diete ose stili jetese, gjithmonë konsultohuni me një profesionist të kujdesit shëndetësor.