Health & Beauty Lifestyle

7 mënyrat se si trupi juaj reagon ndaj thyerjes së zemrës!

Fundi i një marrëdhënieje mund t’ju bëjë të ndiheni të humbur.Por, rezulton se dhimbja nuk është vetëm emocionale. Thyerja e zemrës mund të shfaqet fizikisht në trupin tuaj, në mënyra që mund t’ju habisin. Pavarësisht nëse janë zakonet tuaja të të ngrënit, zakonet e gjumit apo në lëkurën tuaj, këtu janë disa nga mënyrat se si trupi juaj reagon ndaj humbjes së dikujt.

1. Ndjeheni të sëmurë ose humbni oreksin

Nëse jeni akorduar në disa rom-com në kohën tuaj, mund ta lidhni thyerjen e zemrës me të ngrënit e ndjenjave tuaja: sugjeroni të gjithë akulloren dhe çokollatën. Por shqetësimi i humbjes ose ndarjes me dikë mund të aktivizojë reagimin e trupit tuaj për luftën ose fluturimin, sipas Mark Leary, një profesor i psikologjisë dhe neuroshkencës në Universitetin Duke. Kur kjo ndodh, trupi juaj pompon gjak që normalisht do të nxiste procesin tuaj të tretjes në muskujt tuaj. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar.

2. Mendime spirale

Pas një ndarjeje, mund ta gjeni veten duke shqyrtuar vazhdimisht atë që ndodhi dhe duke u përpjekur ta kuptoni atë. Këto spirale të mendimit janë normale dhe nuk do të thotë se jeni obsesiv, tha terapisti Aimee Daramus. Nëse keni përjetuar një lloj pikëllimi, mendja juaj shpesh do të riprodhojë ngjarjet që çuan në të për t’u mbrojtur nga shqetësimet e ardhshme. Terapistja Meghan Watson shtoi:

Mendjet tona natyrisht duan të hamendësojnë për çështje që nuk mund t’i kuptojnë.

Kjo mund të ndodhë, për shembull, nëse jeni ndarë dhe nuk i keni kuptuar motivet e partnerit tuaj për t’i dhënë fund marrëdhënies. Truri përpiqet të përballojë shqetësimin e pasigurisë duke krijuar histori se pse ndodhi ndarja.

3. Netët pa gjumë

Ndarjet mund të jenë mjaft stresuese. Dhe sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit, çdo ngjarje stresuese mund të shkaktojë pagjumësi akute ose vështirësi për të rënë ose për të qëndruar në gjumë. Kjo është për shkak të rritjes së niveleve të hormonit të stresit, kortizolit në trupin tuaj, i cili mund t’ju pengojë të bini jashtë ose të hyni në gjumë të thellë. Por mos u shqetësoni – trupi juaj së shpejti do të ripërshtatet dhe ju duhet të dremiteni si normale brenda një kohe të shkurtër. Qëndrimi në të njëjtën orë gjumi çdo natë, shmangia e kafeinës dhe meditimi për të qetësuar mendimet tuaja mund t’ju ndihmojnë.

4. ‘Uria e lëkurës’

Pas një ndarjeje, mund të kaloni javë ose muaj pa kontakt fizik nga një person tjetër. Ne kemi lindur duke pasur nevojë për prekje njerëzore, sipas Kory Floyd, një profesor komunikimi në Universitetin e Arizonës. Pra, mos prekja nga një i dashur për periudha të gjata kohore mund t’ju bëjë të ndiheni në telash, të stresuar dhe të lodhur. Madje mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar, sipas Dr Floyd.

5. Dërgimi i mesazheve tek ish- të dashurit

Të gjithëve na është dashur të bëjmë të pathënën dhe t’i shkruajmë ish-it. Fatmirësisht, kjo dëshirë është mjaft normale, sipas kolumnistit të këshillave për marrëdhënie, Amy Chan. Kur jeni në një lidhje, truri juaj në fakt formon rrugë nervore që lidhen me kujtimet me partnerin tuaj. Pra, kur ai person është larguar, truri juaj krijon një përgjigje ndarjeje që shkakton dhimbje zemre, trishtim dhe pikëllim, sipas një blogu të vitit 2015 nga revista Nature. Amy tha se mënyra më e mirë për të shmangur dërgimin e mesazheve me ish-in tuaj është t’i mbani ata larg syrit, jashtë mendjes për shembull, duke i fshirë ato nga llogaritë tuaja të mediave sociale.

6. Dhimbje fizike

Nuk është vetëm dhimbje metaforike që mund t’ju shkaktojë një ndarje. Trupi juaj mund të dhemb fizikisht. Në vitin 2010, tre studiues të marrëdhënieve shikuan skanimet e trurit të 15 njerëzve me zemër të thyer dhe zbuluan se trazirat e tyre emocionale shkaktuan aktivitetin e trurit në të njëjtat zona ku truri përpunon dhimbjen fizike.

7. ‘Sindroma e zemrës së thyer’

Kjo është e rrallë, por disa njerëz mund të përjetojnë ‘sindromën e zemrës së thyer’, një ngjarje e papritur e arrestit kardiak të shkaktuar nga stresi ekstrem. E njohur gjithashtu si kardiomiopatia Takotsubo, ajo zakonisht prek gratë mbi 50 vjeç, sipas Insajder. Kur dikush përjeton efektet e sindromës së zemrës së thyer, hormonet e stresit nxitojnë në muskujt e tyre të zemrës, duke e trullosur përkohësisht dhe duke e bërë atë të rrahë në mënyrë të parregullt.

Sipas kardiologut Dr. Harmony Reynolds, kjo lloj ngjarje e arrestit kardiak mund të ndihet si një atak në zemër dhe të jetë fatale në disa raste. Çdo gjë që çon në një rritje të papritur të hormoneve të stresit mund ta nxisë atë, siç është sëmundja, një lëndim i papritur ose vdekja e një personi të dashur, tha ajo.