Botë e Çuditshme
Jeta e tij do të shndërrohet në një film, ju njohim me ‘Njeriun e Akullt’!

Holandezi Wim Hoff i njohur ndryshe si Njeriu i Akullt ka një moto në jetë…

Një linjë e gjatë me mbi 1 mijë sanduiçë, kompania braziliane ushqimore hyn në librin e rekordeve Guinness!

Një kompani braziliane ushqimore fitoi një rekord botëror Guinness duke ndërtuar një linjë me 1,180…

Alienët nuk kanë një ‘agjendë paqësore’, flet eksperti i UFO-ve!

Sipas një eksperti të UFO-ve alienët nuk kanë një “agjendë paqësore” pas “mijëra” rrëmbimeve të…

Gjithçka që duhet të dini për ‘Liqenin Rozë’ e zbuloni këtu!

Hillier është një liqen i vendosur në Australinë Perëndimore, i njohur për ngjyrën e tij…

Të udhëtosh nga Britania në Itali vetëm për të shijuar një picë me kosto më të ulët, i riu bëhet viral në rrjet!

Një djalë në Britaninë e Madhe fluturoi për në Itali dhe bleu një picë me…

Luisa Dunn thyen “standardet e bukurisë”, flokët e thinjura nuk e pengojnë të ‘pushtojë’ modelingun!

Ndoshta të gjithë e kemi pyetur veten se kur do të gjenim fijen tonë të…

10 muaj duke udhëtuar, çifti që kërkon të ‘testojë’ makinën dhe martesën!

Një çift i martuar nga Skocia po planifikon të nisë një udhëtim prej më shumë…

Njihuni me Peggy, qenushja më e shëmtuar në Britani!

Një qenushe në Britani ka fituar çmimin si më e shëmtuara. 4-vjeçarja e quajtur Peggy,…

Për 5 vite u la vetëm me ujë, flet për rezultatet mjeku që ka “alergji” nga shampo dhe sapuni!

Shume njerëz nuk pajtohen me faktin që dushi është një pjesë e rëndësishme e higjienës….

Merr telefonin e të atit dhe porosit ushqim me vlerë 1 mijë dollarë!

6-vjeçari i quajtur Mason Stonehouse, nga Michigan, mori telefonin e babait të tij një natë…

Plot 30-vjeç, ju njohim me qenin më të vjetër në botë!

Një qen në Portugali i quajtur Bobi, është shpallur qeni më i vjetër në botë….

Temperaturat më të ulta të regjistruara ndonjëherë në ujërat e detit!

Sipas rekordeve botërore Guinness, temperatura më e ftohtë e regjistruar ndonjëherë në ujin e detit…

Botës po i shtohet një oqean i ri, mësoni ku ndodhet ai

Një oqean i ri po formohet, ja cili është kontinenti të cilin ai po e…

Irak, zbulohet taverna 5000-vjeçare me ushqim të mbetur ende brenda!

Arkeologët në Irak kanë zbuluar së fundmi një tavernë të lashtë që daton që nga…

Kinë, klonohen me sukses 3 ‘super lopë’!

Shkencëtarët në Kinë kanë klonuar së fundmi me sukses lopët që prodhojnë shumë më shumë…

Shërben pije dhe akullore, punonjësja robot më seksi që keni parë ndonjëherë!

A e dinit se ekzistonte një lokal në Dubai ku si kamariere është një robot…

U zhdukën nga kopshti zoologjik, majmunët tamarin gjenden në dollapin e një shtëpie të braktisur!

Një çift majmunësh të llojit tamarin, të zhdukur nga kopshti zoologjik i Dallasit, janë gjetur…

Kosto e lartë jetese?! Britaniku gjen zgjidhjen më efikase dhe të thjeshtë!

Një ndërtues shtëpish që jeton në një shtëpi të vogël ekologjike që e ndërtoi në…

2 vite pas vdekjes së bashkëshortit, gruaja mbetet shtatzënë me fëmijën e tij!

Mariah dhe Chris ishin një çift i ri me dëshirën për të krijuar familjen e…

Lexon libra të Harry Potter dhe numëron deri në 100 në disa gjuhë, ju njohim me gjeniun 4-vjeçar!

Ai është vetëm 4-vjeç por di shumë mirë të lexojë madje është bërë anëtari më…

Ju zbulojmë më shumë për vendin ku nuk ka rënë shi për shumë dekada!

Rrethuar nga Oqeani Paqësor në perëndim, në veri me Bolivinë dhe Argjentinën në lindje, shkretëtira…

Zambaku gjigant i ujit hyn në librin e rekordeve Guinness!

Një lloj zambaku gjigant me origjinë nga Amerika e Jugut ka thyer disa rekorde botërore….

Humbi teksa po transportohej me kamion, më në fund gjendet kapsula vdekjeprurëse!

Një kërkim urgjent u zhvillua së fundmi në Australinë Perëndimore pasi një kapsulë e vogël…

Miliarderi që nuk do të “rëndojë” fëmijët me pasurinë e tij, vendos t’i dhurojë!

Miliarderi Dave Fishwick është shprehur se do të dhurojë 99% të pasurisë së tij kur…

Refuzuan t’i prisnin biletë, prindërit braktistin fëmijën në aeroport!

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në aeroportin Ben-Gurion në Tel Aviv të Izraelit. Një…

New York thyen rekord, në 50 vite nuk ka rënë asnjëherë borë!

Pas 50 vitesh, ky dimër në Nju Jork po thyen rekorde, pasi shënon periudhën më…

Zbulohet nga shkencëtarët një specie e rrallë maceje në malin Everest!

Një mace e egër e pakapshme është zbuluar së fundmi nga shkencëtarët në malin Everest….

Mumja më e vjetër e zbuluar ndonjëherë në Egjipt!

Një ekip arkeologësh zbuluan atë që mund të jetë mumja “më e vjetër” dhe “më…

Ky fshat i këndshëm në Mbretërinë e Bashkuar mendohet të jetë një ‘magnet UFO-sh’!

Një fshat i vogël në Mbretërinë e Bashkuar është përshkruar si një “pikë e nxehtë…

U gjet e rrethuar mes plehrash, tabloja antike shitet në ankand për vlerën marramendëse!

Një pikturë e gjetur në plehra, arriti që të shitej në ankand për një çmim…

Nga mosha kronologjike 45-vjeçare në aftësitë fizike të një 18-vjeçari, manjati i teknologjisë që po ‘riprojekton’ trupin e tij!

Një sipërmarrës amerikan i teknologjisë ka vendosur të sfidojë moshën e tij duke u përpjekur…

Ky mund të jetë miu më i vjetër në botë sipas kopshtit zoologjik të San Diegos!

Zyrtarët e kopshtit zoologjik të San Diegos thanë se ata po kërkojnë njohjen e Rekordeve…

Të jetosh duke shfrytëzuar pasuritë e oqeanit, nëse destinacioni i radhës është ky qytet i Spanjës ka diçka që duhet të dini!

Për shekuj me radhë, banorët e qytetit piktoresk të Mutrikut në Spanjë, kanë jetuar duke…

Janë varrosur 2500 vjet më parë, arkeologët zbulojnë mbetjet e mumifikuara të dhjetë krokodilëve!

Mbetjet e mumifikuara të dhjetë krokodilëve janë gjetur së fundmi në nekropolin egjiptian të Qubbet-al-Hawa,…

Të gjithë që do të donin të kishin aftësitë e tij/Kjo krijesë e vogël në rrezik është e aftë të rigjenerojnë zemrën dhe trurin!

Një muze i ri dhe qendër konservimi kushtuar salamanderit axolotl të Meksikës, të rrezikuar në…

Inskenoi funeralin e tij për arsyen qesharake, braziliani akuzohet nga familja për mizori!

Një burrë brazilian ka inskenuar vdekjen e tij për të zbuluar se si do të…

Zbulohet gjatë punimeve në kantier, del në dritë statuja antike e Herkulit!

Një statujë e Herkulit është zbuluar në Romë gjatë punimeve të një kantieri në Parco…

Paratë e blejnë vërtet lumturinë, ja sa na duhen për ta arritur këtë…

Ideja se paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë, ka dominuar për shumë kohë, por…

Shkakton sëmundje nëse preket, zhduket kapsula që përmbante një substancë radioaktive!

Një kërkim urgjent është duke u zhvilluar në Australinë Perëndimore pasi një kapsulë e vogël…