Botë e Çuditshme
Më e zgjuar se Ajnshtajni, njihuni me 12-vjeçaren Anwita Patil!

Një 12-vjeçare është pranuar në Mensa, një shoqatë ndërkombëtare për njerëzit me dhunti. Ajo arriti…

13 vjet nën ujë, peshkatari gjen aparatin fotografik!

Së fundmi, një peshkatar që gjeti një aparat fotografik në një lumë në Kolorado. Ai…

Lojtarja më e vjetër e hokejit në botë, njihuni me Linda Sinrod!

Një 82-vjeçare është lojtarja më e vjetër e hokejit në botë, sipas Librit të Rekordeve…

Kafsha me kafshimin më të fortë në planet!

Sipas hulumtimeve të botuara në revistën Frontiers, forca e kafshimit përkufizohet si forca e prodhuar…

Ujku e sulmoi dhe i hëngri fytyrën kur ishte foshnje, 18-vjeçari bullizohet nga shokët!

Një adoleshent, të cilit një ujk i hëngri fytyrën kur ishte i vogël, ende i…

Për herë të dytë në histori, një rekord prej 3 personash kanë përfunduar një nga garat më të vështira në botë!

Për herë të dytë në historinë e garës, tre atletë rekord kanë përfunduar Maratona rraskapitëse…

100 ditë në një strukturë të vendosur 22 metra nën det, profesori synon Guinness-in!

Një profesor i Universitetit të Floridës Jugore ka kaluar 16 ditët e fundit në një…

Tifozja më jetëgjatë e futbollit, njihuni me 90-vjeçaren Alicia Barreiro Grana!

Në moshën 90-vjeçare, ajo është tifozja më jetëgjatë e skuadrës së Celta Vigos. Alicia Barreiro…

Guxim të tillë paçit të gjithë, burri nga Anglia bën tatuazh në këmbë atletet e tij të preferuara!

Njerëzit bëjnë tatuazhe për një mori arsyesh. Pavarësisht nëse është për të përkujtuar dikë, ose…

Mësuesja e cila u kërkon nxënësve të hanë insekte nëse duan të marrin nota të larta!

Një mësuese e një shkolle në Utah të Amerikës është kritikuar ashpër pasi u zbulua…

Pse një fotograf i kafshëve të egra bëri 40,000 foto për të kapur këta zogj të jashtëzakonshëm?!

Fotografi amerikan Tim Laman ishte në pellgun e Orinokos të Venezuelës duke kërkuar për ibis…

Tost me krimba të kuq? Taco me akrepa? Ja cila është menuja e një prej restoranteve më të mira të Amerikës!

Tamales akrepi të bëra me çokollatë dhe ananas, tostada me krimba të kuq (chiniquile), palcë…

Zbulohen shkëmbinj “plastikë” në një ishull brazilian!

Në një ishull vullkanik Trindade në Brazil janë zbuluar gurë me përmbajtje plastike. Kjo ka…

Mickey Mouse feston Vitin e Ri Persian dhe iranianët janë më të emocionuar se kurrë!

Me pranverën afër, iranianët kudo që janë duke u përgatitur për Vitin e Ri Persian…

Magnetet dekorative dëmtojnë frigoriferin?! Flasin ekspertët!

Suveniret që sjellim nga udhëtimet tona përfundojnë gjithmonë në derën e frigoriferit. Ka njerëz që…

8 gra, 7 të dashura dhe 107 fëmijë, njihuni me David Zakayo!

Pasi bëri martesën e tij të parë në vitin 1987, David Zakayo tha se nuk…

Prej 71 vitesh ka prezantuar në Radio, 85-vjeçarja futet në librin e rekordeve Guinness!

Një gruaje nga Teksasi, karriera e së cilës në radio zgjati më shumë se 71…

Zbuloni se si ushqeheshin fëmijët para kohës moderne!

Në çdo treg ka mijëra lloje të ndryshme ushqimesh për fëmijët. Ushqimet e gatshme për…

Rrezikon të mbesë pa banorë, fshati në Zvicër vjen me ofertën e tundueshme për të gjithë ju!

Një fshat në Zvicër ka vendosur të japë 56 mijë euro për ata që dëshirojnë…

Sapunë i prodhuar nga qumështi i saj i gjirit, e reja nga SHBA krijon biznesin më të pazakontë!

Një grua me banim në shtetin e Ohajos, SHBA është bërë e famshme, pasi deri…

Një planet midis Marsit dhe Jupiterit do të zhdukte jetën në Tokë?!

Nëse do të kishte pasur një planet midis Marsit dhe Jupiterit, ai do të mund…

David Vencl zhytet në thellësi rekord nën liqenin e ngrirë zviceran!

David Vencl doli nga thellësitë e liqenit Sils të Zvicrës të martën pas një zhytjeje…

Kishte peshë shumë të rëndë, ekuipazhi i avionit u kërkon 5 pasagjerëve që të zbresin!

Pasagjerët në bordin e një aeroplani me destinacion Milanon, gati për t’u nisur nga Londra,…

Sa frymëzuese, kur burri më i gjatë në botë takon gruan më të shkurtër në botë!

Ndërsa ne mund të kemi të gjitha format dhe madhësitë, disa individë dallohen vërtet nga…

‘U zhduk’ për 24 vite! Kjo histori do t’ju emocionojë!

Ajo e kishte parë për herë të fundit Ricardon në vitin 1998, kur ai ishte…

Zbuloni gjërat që burrat mund t’i bëjnë lirisht, por gratë gjykohen për to!

Ishte në vitin 1920 që, pas një shekulli marshimi, gratë më në fund fituan të…

Detaji që ka habitur rrjetin, çfarë simbolizojnë dy filxhanët e çajit të presidentit të Kinës?!

Një detaj i çuditshëm ka rënë në sy së fundmi gjatë mbledhjes vjetore të Kongresit Popullor…

Bien krimba ‘nga qielli’, e pazakonta ndodh në Pekin! Qytetarëve u kërkohet të përdorin çadrat!

Një fenomen shumë i pazakontë dhe që ende nuk i është dhënë një shpjegim konkret,…

3.2 milionë lodra Calico Critters janë hequr nga tregu, shkak frika nga mbytja dhe vdekjes së dy fëmijëve…

Më shumë se 3.2 milionë lodra Calico Critters po tërhiqen nga frika se ato paraqesin…

Delet ndihmojnë arkeologët të ruajnë gërmadhat antike të Pompeit!

Një tufë delesh që kullosin po ndihmojnë arkeologët të ruajnë rrënojat e lashta të Pompeit,…

Gruas nga Florida i dëmtojnë valixhen, më pas i dërgojnë edhe 13 të tjera…

Një udhëtare kohët e fundit mori një mbingarkesë të papritur të shërbimit ndaj klientit nga…

Një portret elegant i një kërcimtareje në pole në Oman feston forcën e një gruaje në natyrë…

Në portretin e saj të ndriçuar nga dielli të instruktores së kërcimit në pole, Nusaiba…

Çfarë i bën bashkë të rinjtë latin dhe një prerje flokësh që quhet “Edgar”?!

Carlos Flores është në proces të marrjes së patentës së berberit. Ai ushtron prej tre…

Ishte e lodhur dhe lutej të vdiste, shuhet në moshën 128-vjeçare personi më i vjetër në botë!

Një grua që thuhet se është personi më i vjetër në botë ka ndërruar jetë…

Harxhoi kohë, energji dhe fali dashuri për familjen e saj, pas ndarjes burri detyrohet të paguajë ish-bashkëshorten!

Gjykata spanjolle ka urdhëruar një biznesmen që t’i paguajë ish-bashkëshortes së tij 204 mijë euro…

Vendi që ndaloi puthjen në publik me ligj, për të pabindurit dënim me vdekje!

Mbajtja për dore, puthja në buzë dhe përkëdhelja janë vetëm disa nga veprimet me të…

Imazhet e lindjes dhe perëndimit të diellit në planetin Mars!

Së fundmi, NASA ka publikuar një video me imazhe të pabesueshme dhe vërtet magjike të…

Nuk jeni të vetmit, edhe miqtë tuaj katërputroshë nuk i zë gjumi kur janë të stresuar!

Me siguri stresi nuk ju lejon të flini gjumë rehat. Por na besoni që nuk…

Kometa që nuk është parë prej 80.000 vitesh rikthehet drejt Tokës!

Një kometë që nuk është parë që nga koha kur njerëzit e antikitetit lanë për…