Art & Kulturë
Një artist përdor inteligjencën artificiale për të parashikuar se si do të dukeshin sot Princeshë Diana, Michael Jackson dhe John Lennon!

Disa nga emrat më të mëdhenj në botë janë larguar para kohe dhe fansave të…

Stacionet e dashurisë që njeriu kalon kur dashuron dhe përfshirja e ndenjës së bukur në “Muzeu i Pafajësisë” nga Orhan Pamuk sillen ndryshe…

Një veshje me lule, një vëth i vetëm, fotografitë bardh e zi dhe mijëra mbetjet…

Një vit mungesë, Golden Globes rikthehet në ekran në 2023!

Ndarja e çmimeve Golden Globes do të rikthehet në janar të vitit 2023, pas një…

Ndahet nga jeta “Mjeshtri i Madh” i violinës Hetem Qerimaj

Hetem Qerimaj, “Mjeshtri i Madh” i violinës, është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare. “Te…

Aktori i njohur me origjinë shqiptare Jim Belushi së shpejti në Shqipëri!

Aktori i njohur me origjinë shqiptare, Jim Belushi, do të vizitojë Tiranën muajin e ardhshëm….

Pas pak nis koncerti më i madh rock me këngëtarët tuaj të preferuar, TRocks!

Nuk ka rrymë muzikore që përçon me shumë energji, antikonformizëm, rebelim kundër status-quo e sfidim…

Ja cili film do të përfaqësojë Shqipërinë në Oscars 2023!

Ditën e djeshme, Qëndra Kombëtare e Kinematografisë në Shqipëri shpalli filmin i cili do të…

Si u bë vogëlushja me kaçurrela gruaja më e pushtetshme e Anglisë; jeta në foto e Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë në historinë britanike, ka vdekur në moshën 96 vjeçare….

Rita Ora përlotet për përdhunimin e 11-vjeçares në Kosovë: Duhet punuar shumë me të rinjtë

Këngëtarja Rita Ora, u përlot në fjalën e saj gjatë konferencës për shtyp kur foli…

Gjashtë vjet nga shenjtërimi, Vatikani nxjerr monedhë me Nënë Terezën

Në 6 vjetorin e shenjtërimit të Nënë Terezës, Vatikani njoftoi sot se ka nxjerrë një…

Art me fije argjendi, ekonomistja rikthen traditën e filigranit në Shkodër

Të thurësh me fije argjendi atë që sheh me sy. Ky është filigrani. Ai është…

Në 8 muaj, mbi 60 mijë vizitorë në Kalanë e Rozafës

Kalaja e Rozafës në Shkodër ka shënuar një fluks të lartë vizitorësh gjatë muajve janar-gusht….

Yuri Kim në kërkim të historisë shqiptare: Vendi më mahnitës

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka postuar së fundmi në rrjetet…

Nuk ishte në “Sunny Hill Festival” por Dua Lipa do të jetë për festat e Nëntorit, këtë e konfirmoi vetë Kryeministri!

“Sunny Hill Festival” u zhvillua në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë dhe për herë të parë…

Dhe pak orë na ndajnë nga “Tirana Sunny Hill Festival”, ja se çfarë duhet të dini!

Ditën e sotme fillon eventi i shumëpritur “Tirana Sunny Hill Festival”. Emra të mëdhenj do…

Sot përkujtohet 112 vjetori i lindjes së shenjtores dhe humanistes shqiptare, Nënë Tereza!

Nobelistja shqiptare Gonxhe Bojaxhiu, Nëna Terezë ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup, atëherë…

Pse vepra “Vargjet Satanike” nga Salman Rushdie vazhdon të jetë kaq e debatuar?!

Një nga librat më të diskutueshëm në historinë e kohëve të fundit letrare, “Vargjet Satanike”…

Pse duhet lexuar Anton Joseph, (Salman Rushdie) nga Alda Bardhyli!

Nju Jorku është qytet i egër Z.Rushdie. Selman Rushdie do të kalonte në mendje këtë fjali…

Ndahet nga jeta kineasti i njohur Kristaq Dhamo, realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh të gjatë

Shuhet kineasti i njohur Kristaq Dhamo në moshën 89-vjeçare. Artisti i cili ka realizuar filmin…

Salman Rushdie del nga intubimi; është në gjendje të flas

Salman Rushdie ka dalë nga situata kritike dhe është në gjendje të flas, pasi u…

Autori i sulmit ndaj shkrimtarit Salman Rushdie, akuzohet për tentativë për vrasje

Hadi Matar, i dyshuari për sulmin me thikë ndaj shkrimtarit Salman Rushdie gjatë një aktiviteti…

Zbulohet imazhi i fshehur në artifaktin e lashtë të njohur si “Pasqyra magjike”!

Mes mijëra thesareve të Muzeut të Artit të Cincinatti, në koleksionin e Azisë Lindore, një…

Letra emocionuese e John Lennon për Paul McCartney pas ndarjes së Beatles del në ankand!

Një letër emocionuese nga John Lennon drejtuar Paul McCartney-t është shfaqur teksa është vendosur në…

Koleksioni i parë i artit i aktorit Johnny Depp shitet brenda pak orëve!

Aktori i njohur Johnny Depp ka fituar rreth 3 milionë paundë në vetëm pak orë…

Ju prezantojmë me 5 librat e preferuar të Johnny Depp!

Aktori i njohur Johnny Depp po përgatitet për një rikthim në ekran pas betejës së…

“Shqipëria e ka vendin nën qiellin e Europës së Bashkuar”, shqiptarët mbushin sheshin “Skënderbej”

Sheshi “Skënderbej” u mbush mbrëmë me mijëra qytetarë, politikanë, zyrtarë e diplomatë që festuan hapjen…

Zbulohet lista e plotë e artistëve që do të performojnë në “Sunny Hill Festival”!

“Sunny Hill Festival” do të mbahet dhe në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë dhe në atë…

10 libra zbavitës, por të zgjuar që të lexoni këtë verë në plazh!

Me afrimin e pushimeve tona verore, ne rreshtojmë valixhet dhe bagazhet me një përzgjedhje librash…

Na duhet të presim edhe shumë pak për super koncertin e Rita Orës në Tiranë!

Po është e vërtetë! Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Rita Ora, i është përgjigjur…

‘Throwing Fits’ ka krijuar kapsulën perfekte të verës për të gjithë ne!

James Harris dhe Lawrence Schlossman janë një Abbott dhe Costello moderne por me veshje shumë…

Këta artistë të rinj po mundohen që ta bëjnë muzikën nigeriane më të pëlqyerën këtë verë!

Muzika nigeriane është një nga më të mirat në botë. Ju duhet vetëm të shikoni…

Andia Xhunga dhe Indrit Çobani na zbulojnë më tepër për shfaqen “Gratë e Kazanovës” në “Pardon My French”!

Të ftuar në episodin e sotëm të “Pardon My French” ishin Andia Xhunga dhe Indrit…

“Në kërkim të kuptimit”, ku dhe si mund ta gjejmë qëllimin tonë në jetë…

Libri “Në kërkim të kuptimit në jetë“, shkruar nga Viktor E. Frankl, është një nga…

Parku i Butrintit, rrëzohet dekreti i Metës, mazhoranca: Privati mbron më mirë se shteti

Dekreti i presidentit Ilir Meta për marrëveshjen për Administrimin e Parkut të Butrintit është rrëzuar…

Për të zbukuruar raftet tuaja këtë verë merrni parasysh këto 6 libra!

Nëse jeni duke kërkuar për literaturë që është pak më ndriçuese për të zbukuruar raftet…

Aktivistët kërkojnë anulimin e Sunny Hill në Parkun e Gërmisë: Dëmton mjedisin!

Aktivistët kërkojnë anulimin e vendimit të Komunës së Prishtinës që lejon mbajtjen e festivalit Sunny…

“Shoqëria e sfilitur”, ‘sëmundja’ e kohëve moderne! Byung-Chul Han trajton pikërisht këtë fenomen social!

“Shoqëria e sfilitur” trajton fenomenin e lodhjes në shoqëritë tona kapitaliste dhe simptomat e lidhura…

Krijohet në Norvegji biblioteka plot me libra që nuk do të lexohen për një shekull dhe arsyeja do t’ju befasojë!

Disa nga autorët më të famshëm në botë kanë shkruar dorëshkrime që nuk do të…

Libri si aksesor mode?! Ju njohim me profesionin e ‘book stylist’, risia që vjen nga Hollywood-i!

Kishit dëgjuar ndonjëherë për ‘book stylist’ apo ndryshe ‘stilistin e librave’? Nëse po e hasni…