Art & Kulturë
Media gjermane, reportazh për Piramidën e Tiranës: Është shndërruar në qendër të teknologjisë së lartë…

Transformimi i Piramidës në qendrën më të madhe teknologjike në rajon ka qenë në qendër…

10 portretet më ikonike nga një SHBA e humbur në ekspozitën e fotografes legjendare Dorothea Lange!

Një ekspozitë në Galerinë Kombëtare të Artit në Uashington eksploron punën e fotografes legjendare Dorothea…

Mona Lisa e Leonardo da Vinci, një figurë komplekse që i ngjan shumë një njeriu të ndërlikuar!

Pesë shekuj pasi Leonardo da Vinci pikturoi Mona Lisën, portreti varet pas xhamit antiplumb brenda…

Të të pengohen dhe kënaqësitë më të thjeshta, “Jetë Burgu” i Fatos Lubonjës kthen vështrimin në skëterrën e burgjeve politike komuniste!

“Jetë burgu” i Fatos Lubonjës tregon jetën e përditshme të të burgosurve politikë në kampin…

Urimi tradicional nga Top Media! Gëzuar festat, me këngën “Mora fjalë”

Ashtu siç është bërë tashmë traditë, edhe këtë vit nuk mungon kënga tradicionale nga Top…

Parlamenti polak zgjedh Donald Tusk si kreun e ri të qeverisë!

Parlamenti polak vendosi për kreun e opozitës polake, Donald Tusk si kryeministër të ardhshëm të…

“Republika e Rakisë”, Tirana nismë për promovimin e pijes tipike shqiptare si pjesë e trashëgimisë kulturore!

Piramida do të mbledhë ekspertët dhe prodhuesit më të mirë të rakisë në një aktivitet…

“Bankieri Anarkist”, romani i një jete, gabimeve dhe dyshimeve të saj, deri në përfundimin ngadhënjyes!

Tregimi i shkurtër me titullin sfidues të logjikës së shëndoshë “Bankieri Anarkist” u botua për…

“Krokodili & Kumarxhiu” nga Fjodor Dostojevski. Argëtues dhe tronditës. Kritikë.

Nuk e di nëse ju ka takuar në jetë të njihni një kumarxhi, nga ata…

“Stinë pandemie” nga Fatos Kongoli/Një skaner i realitetit të sotëm shqiptar, ku ‘fshikullohet’ gjithçka e shëmtuar!

Një libër i veçantë i Fatos Kongolit, origjinal, i shkruar në atmosferën e absurdit të…

Wall Street Journal rendit Kadarenë me librin “Kur sunduesit grinden…”, ndër 10 librat më të mirë 2023!

Përzgjedhja e gazetës prestigjioze Wall Street Journal për librat më të mirë të vitit 2023…

Shpallet data zyrtare e ceremonisë së 96-të të çmimeve Oscar!

Ceremonia e 96-të e çmimeve Oscar do të mbahet të dielën, më 10 Mars, njoftuan…

Historia e Elizabeth Siddal, supermodelja e shekullit të 19-të!

Edhe nëse nuk jeni të njohur me Elizabeth Siddal, ka të ngjarë të njihni pikturat…

Ekspozita që rishkruan historinë e një artisti të skllavëruar!

Në vitin 1650, qyteti i Romës ishte bujë. Artisti spanjoll Diego Velázquez sapo kishte ekspozuar…

Pjesë e Big Brother VIP 3?! Rita Petro habit me përgjigjen…

Sot e ftuar në emisionin “Pardon My French” ka qenë shkrimtarja e njohur, Rita Petro….

Një histori dashurie emocionuese dhe mjaft e veçantë, Rita Petro rrëfen në radio si është njohur me partnerin!

Sot e ftuar në emisionin “Pardon My French” ka qenë shkrimtarja e njohur, Rita Petro….

Si nisi gjithçka për librin “Lindur së prapthi” e zbulon vetë shkrimtarja Rita Petro në Top Albania Radio…

Sot e ftuar në emisionin “Pardon My French” ka qenë shkrimtarja e njohur, Rita Petro….

Historia pas këtij portreti surreal etiopian!

Ish-fotoreporterja, Aïda Muluneh tani krijon imazhe që shtrojnë pyetje, në vend që të ofrojnë përgjigje….

“Era meglio il libro” nga Valerio Lundini/Shënime të marra në mënyrë të rastësishme, që do të ngrenë pyetje që nuk do dini t’i përgjigjeni!

Një vështrim surreal dhe i parezistueshëm ndaj bashkëkohësisë nga një prej zërave më origjinalë të…

Çmimet e Panairit të Librit/ Me “Parisi vret”, Mira Meksi shpallet shkrimtarja më e mirë e vitit!

Në Pallatin e Kongreseve u ndanë çmimet për Panairin e Librit 2023, për veprat më…

Artistja që eksploron kufijtë e paqartë midis realitetit dhe trillimit!

Vepra e Alex Prager është vënë në skenë me përpikëri. E megjithatë, ajo kap momentet…

“Mbreti Lir” vjen sërish në teatër/Aktorët Sokol Angjeli, Lulzim Zeqja dhe Roerd Toçe zbulojnë më shumë detaje në TAR!

Të ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Pardon My French” kanë qenë tre aktorët e…

Aty ku pyetja ‘po sikur’ gjen përgjigje!/”Biblioteka futuriste”, një ‘derë’ drejt pritshmërive…

Ky libër i Arben Dedjes, që rreket gjithmonë të mos bëhet i mërzitshëm, i referohet…

“Tirana Street Food Festival”, javën e ardhshme vjen “parajsa” gastronomike në kryeqytet!

Të gjithë ata që kanë një dobësi të veçantë për ushqimin, si edhe adhuruesit e…

Shitet në ankand për çmimin marramendës kryevepra e Pablo Picassos!

Një kryevepër e Pablo Picasso-s e vitit 1932 është shitur për 139 milionë dollarë, çmimi…

Komediani, regjisori dhe drejtuesi Z. Seth Rogen, një njeri me shumë talent!

E qeshura e paimitueshme e Seth Rogen është po aq argëtuese për t’u dëgjuar në…

Nuk ndalin! Grupi aktivist “Just Stop Oil” vandalizojnë një tjetër vepër arti të çmuar!

Dy aktivistë të klimës nga grupi “Just Stop Oil” janë arrestuar pasi thyen xhamin që…

Busti i shekullit të 18-të blihet për 6 dollarë! Tani mund të shitet për 3 milionë dollarë…

Një bust i shekullit të 18-të i blerë për 6 dollarë gati 100 vjet më…

Barcelona pret turistët nudo në muze, arsyeja do t’ju habisë!

Muzeu arkeologjik i Katalonjës në Barcelonë ofroi kohët e fundit një mundësi të pazakontë. Ata…

Libri me kujtime i Matthew Perry kryeson listat e shitjeve në SHBA dhe Britani të Madhe!

Pas vdekjes së Matthew Perry-t në moshën 54-vjeçare, libri i tij me kujtime “Friends, Lovers,…

Vlera marramendëse e autoportretit të Jean-Michel Basquiat, së shpejti në ankand!

Autoportreti mbresëlënës i Jean-Michel Basquiat i titulluar “Self-portrait as a heel. Part Two” do të…

“Dritë e zbehtë mbi kodra”/Ashtu si me plagët e trupit, edhe me gjërat më tronditëse mund të arrish të krijosh një lloj intimiteti!

“Dritë e zbehtë mbi kodra” është një rrëfim mallëngjyes mbi luftën, vetveten, kujtimet dhe ndjesitë…

Muzeu i Artit në Cleveland po përpiqet të bllokojë sekuestrimin e një statuje bronzi pa kokë!

Muzeu i Artit në Cleveland po përpiqet të bllokojë sekuestrimin e një statuje bronzi pa…

Kjo fotografe po i bën foto artistike çifteve në mënyrën më të çuditshme të mundshme!

Në një nga fotografitë e Pixy Liao, ajo lufton me të dashurin e saj Moro…

Çfarë ndodh me fituesit pas marrjes së çmimit Nobel…

Çmimi Nobel është një nga arritjet më prestigjioze dhe më të njohura shkencore të epokës…

Fuqia e artit krijues të Sharon Stone!

Sharon Stone futet në botën e saj artistike. Për vite me radhë, karriera e saj…

U dha zë të pathënave, Nobeli në Letërsi i shkon shkrimtarit norvegjez, Jon Fosse!

Shkrimtari norvegjez, Jon Fosse fitoi sot çmimin Nobel në Letërsi. Në dhënien e motivacionit, Akademia…

Anulohet festivali i filmit në Turqi, shkak polemikat e ‘censurës’!

Një nga festivalet më prestigjioze të filmit në Turqi u anulua të premten pasi një…

Pikturën origjinale e ndërron me një të rreme, milionat e fituara punonjësi i shpenzon për një Rolls Royce dhe…

Një punonjës gjerman i muzeut ndërroi një pikturë me një të rreme dhe më pas…