Celebrities Gossip Showbiz

Cleo Moore, Marilyn Monroe e viteve ’50, e cila dyshohet se mund të ketë vdekur nga zemra e thyer!

Në kulmin e famës së saj, biondja e çuditshme Cleo Moore po shkonte nga këmbët te këmbët kundër bombave si Marilyn Monroe, Jayne Mansfield dhe Mamie Van Doren dhe më pas ajo u largua papritur nga Hollywood. Aktorja vdiq nga një atak në zemër vetëm një javë para ditëlindjes së saj të 50-të. Ndryshe nga bashkëkohësit e saj, emri i Moore në dukje është harruar me kalimin e kohës, deri më tani.

Richard Koper ka shkruar një libër mbi famën e vonë të titulluar “Rrëfimi i një vajze – Jeta dhe karriera e Cleo Moore”. Ai eksploron ngritjen e saj në yll si “Biondja Seks-simbol e Luizianës”, se si ajo u bë muzë e regjisorit Hugo Haas dhe vitet e saj të fundit tragjike.

Koper tha për Fox News Digital:

Isha i habitur se sa e vendosur ishte Cleo Moore për të pasur sukses në Hollywood, dhe megjithatë kishte kaq pak informacion për të. Bjondet e tjera kishin studio të mëdha pas tyre. Cleo bëri gjithçka vetë. Dhe për fat të keq, ajo humbi rolet nga Marilyn Monroe dhe biondet e tjera. Filmat e saj morën vëmendje dhe ajo ishte mjaft e suksesshme, por jo me kinemanë e zakonshme. Biondet e tjera mori publicitet më të mirë, agjentë më të mirë, studio më të mira kjo bëri të gjithë ndryshimin.

Për librin, Koper gjurmoi disa nga të dashurit e Moore që e kujtuan yllin “me dashuri” dhe ishin të etur për të ndarë kujtimet e tyre. Koper shtoi:

Cleo ishte i vendosur të bëhej dikush. Unë as nuk e dija që ajo kishte kompaninë e saj të prodhimit. Marilyn është merituar gjithmonë për hapjen e kompanisë së saj të prodhimit, por Cleo e bëri gjithashtu. Mendoj se shtypi kishte rrënjë për të dhe e pa potencialin e saj. Ajo luftoi për gjithçka në jetën e saj. 

Vitet e para të Moore nuk ishin aspak magjepsëse. Vendasja nga Luiziana, e lindur në varfëri, kishte ëndrra të mëdha për të parë emrin e saj në drita. Në vitin 1944, atëherë 18-vjeçari u martua me 21-vjeçarin Palmer Reid, djalin më të vogël të guvernatorit Huey Long. Megjithatë, martesa u anulua pas gjashtë javësh. Ajo më vonë vuri në dukje:

Ne ishim shumë të rinj. Por ne ishim thjesht kokëfortë dhe nuk do ta besonim kur njerëzit na thoshin këtë.

Sipas Koper, Moore po priste një lëvizje në New York City për të ndjekur teatrin. Por me lulëzimin e Los Anxhelosit pas Luftës së Dytë Botërore, ndalesa e saj e radhës doli të ishte Hollivudi. Koper tha:

Cleo u lidh me njerëzit e duhur. Ajo ishte mendjemprehtë, deri në tokë dhe, natyrisht, e bukur. Ajo kishte shumë talent dhe njerëzit e kuptuan shpejt. Por të gjitha biondet në Hollywood bënin audicione për të njëjtat pjesë. Ata të gjithë ishin në lidhje me agjentin e talenteve Johnny Hyde, i cili, Sigurisht, ishte i dashuruar me Marilyn Monroe. Por të gjithë njerëzit që punuan me Cleo, ata që janë ende gjallë, të gjithë thanë se u pëlqente të punonin me të. Ajo ishte shumë e pëlqyeshme dhe e ëmbël. Nga kameramanët tek producentët, ajo lidhej me ta.

Moore u takua gjithashtu me yllin e Fox, Victor Mature, i cili e ndihmoi Moore të vinte në kontakt me departamentin e kastit në studio. Por ndërsa popullariteti i Moore u rrit, ishte e vështirë të dilje nga hija e një ylli. Koper shpjegoi:

Marilyn ishte gjithmonë një ose dy hapa para saj. Por Cleo tha gjithashtu se i pëlqente shumë Marilyn. Ajo e kujtoi Marilyn si një vajzë të ëmbël. Ajo kurrë nuk ishte e urryer apo hakmarrëse. Ajo i uroi Marilyn të gjitha të mirat. Por ajo ishte e frustruar me studiot dhe burrat që u përpoqën t’i kopjojnë këta imitues. Ajo nuk ishte e zemëruar me Marilyn, por më tepër me sistemin. Ata donin ta rregullonin dhe ta kalonin atë si një zëvendësuese më të mirë për Marilyn. Unë mendoj se ajo e urrente atë për Marilyn-in po aq sa e urrente për veten e saj. Por ajo kurrë nuk foli keq për Marilyn.

Moore u zgjodh nga regjisori Hugo Haas për të qenë muza e tij. Ajo luajti në shtatë nga filmat e tij, duke përfshirë “Gruaja e fqinjit tënd” të vitit 1953, si dhe “Gruaja tjetër” dhe “Bait” e vitit 1954.