Aktualitet

Durrës/ “Më detyroi të fejohem”, 19-vjeçarja vret babanë dhe e varros në oborrin e banesës!

Ngjarje e rëndë në një familje në Shënavlash të Durrësit. Policia zbardh misterin e zhdukjes së një 50-vjeçari prej datës 13 shkurt të këtij viti kur familjarët bënë kallëzim. Si autore e dyshuar u prangos vajza e tij 19-vjeçe, e cila pranoi gjithçka. Pëllumb Meta 50-vjeç u vra me armë zjarri dhe trupi i pajetë u gropos në oborrin e banesës. E ndaluara Hygerta Meta iu tha hetuesve se kishin konflikte familjare se siç deklaroi “babai e nxiti të fejohej pa dëshirë”.  Tashmë, pritet që trupi i viktimës t’i nënshtrohet ekspertizës në Institutin e Mjekësisë Ligjore.

Njoftimi zyrtar i Policisë Durrës:

Më datë 13.02.2024, rreth orës 22:30, shtetasi H. M., 25 vjeç, banues në fshatin Shënavlash Durrës, ka kallëzuar në Polici se ishte larguar nga banesa, babai i tij, shtetasi P. M., 50 vjeç, banues në Shënavlash, Durrës, dhe se kishin humbur kontaktet me të.

Pas këtij kallëzimi, shërbimet e Policisë kanë nisur menjëherë kërkimet dhe më datë 17.02.2024, bënë të mundur gjetjen e automjetit të shtetasit P. M., të parkuar në aksin rrugor Shënavlash-Sektor Rinia.

Grupi i posaçëm hetimor i ngritur për këtë rast, në drejtimin e Prokurorisë, vijoi hetimet dhe kërkimet, pasi dyshohej se 50-vjeçari ishte zhdukur.

Si rezultat i hetimeve të thelluara u bë e mundur zbardhja e zhdukjes së shtetasit P. M. Nga provat e siguruara dyshohet se ky shtetas nuk ishte zhdukur, por ishte vrarë në banesë.

Gjithashtu, nga hetimet dyshohet se autore e vrasjes së 50-vjeçarit është vajza e tij, shtetasja H. M., 19 vjeçe, e cila është arrestuar për veprën penale “Vrasja për shkak të marrëdhënieve familjare”.

Shtetasja H. M. ka deklaruar se motivi i vrasjes ka qenë nxitja prej babait, për t’u fejuar pa dëshirën e saj, si dhe konfliktet familjare që kanë patur.

Grupi i posaçëm hetimor po vijon hetimet e thelluara për të identifikuar dhe vënë përpara përgjegjësisë ligjore, shtetas të tjerë të implikuar në këtë ngjarje. Trupi i shtetasit P. M. është zhvarrosur dhe është transportuar në Institutin e Mjekësisë Ligjore, për kryerjen e ekspertizës së mëtejshme.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës, për veprime të mëtejshme.