Food & Drink Health & Beauty

Efektet anësore të konsumimit të tepërt të frutit më të pëlqyer në stinën e verës, rrushi!

Ka shumë pak gjëra që mund të jenë po aq freskuese sa të shijoni një bistak rrushi gjatë verës së nxehtë. Këto fruta të ëmbla, me lëng janë shumë ushqyese. Ky frut është një përbërës i shkëlqyeshëm për përgatitjen e ëmbëlsirave dhe për prodhimin e verërave me shije. I gjithë fruti, farat, lëkura dhe gjethet e hardhisë së rrushit kanë vlerë medicinale dhe janë përdorur tradicionalisht si ilaç shëndetësore. Rrushi është i pasur me flavonoidë si luteina dhe zeaxanthin të cilat njihen për efektet e tyre antioksiduese. Rrushi i kuq përmban më shumë flavonoide sesa varietetet jeshile ose i zi. Lëkura e rrushit të kuq vjen e mbushur me resveratrol, një fitokimik që dihet se mbron trupin tuaj kundër kushteve të shumta shëndetësore. Rrushi gjithashtu përmban vitamina A dhe B, plus që është i lartë në përmbajtje uji. Ngrënia e këtij fruti në mënyrë të moderuar me sasi të caktuar ofron një mori përfitimesh shëndetësore, por kur e teproni mund të jetë i keq për ju. Disa efekte anësore që sjell konsumimi i këtin fruti me tepricë…

Si shkakton rrushi efekte anësore?

Rrushi konsumohet gjerësisht në të gjithë globin dhe konsiderohet i sigurt për shumicën e njerëzve. Megjithatë, disa njerëz mund të përjetojnë efekte anësore të papritura të rrushit për shkak të faktorëve të shumtë duke përfshirë moshën e tyre, gjendjen fizike dhe gjendjen shëndetësore. Këtu janë disa përgjigje se si rrushi mund të shkaktojë efekte anësore.

Megjithatë, ngrënia e tepërt e frutave mund të ndërhyjë në tretjen tuaj dhe të shkaktojë diarre. Gjithashtu, disa njerëz raportohet se kanë alergji ndaj konsumit të ëmbëlsirave gjatë verës. Disa efekte anësore të zakonshme të lidhura me konsumin e rrushit mund të përfshijnë kollën, gojën e thatë dhe dhimbjen e kokës.

Kur aplikohet në lëkurë vaji i farave të rrushit është një përbërës aktiv për shumë maska ​​për fytyrën të bëra vetë dhe produkte bimore bukurie. Ekspertët e shëndetit dhe bukurisë sugjerojnë që të mos aplikoni vajin e farave të rrushit në lëkurën tuaj për më shumë se 3 javë. Tejkalimi mund të tregojë efekte anësore të papritura të rrushit në formën e alergjive të lëkurës dhe skuqjeve.