Celebrities Gossip Health & Beauty Magazine

Fansat e Beyonce-s vuajnë nga “amnezia” në koncertet e saj, përse po ndodh ky fenomen?!

Të shkoni për të parë Beyoncé duke performuar live duhet të jetë një nga netët më të paharrueshme të jetës suaj. Por fansat që ndjekin turneun e saj të Renaissance po vuajnë periudha të “amnezisë pas koncerteve” për shkak të një fenomeni të çuditshëm. Rezulton se të qenit shumë i emocionuar për një shfaqje mund të shkaktojë humbje të kujtesës, që do të thotë se pjesë të mëdha të natës mund të mungojnë ditë më vonë.

Shkencëtarët e vlerësojnë atë në rritjen e niveleve të stresit, gjë që ndodh kur emocionet tuaja rriten pozitivisht ose negativisht. Kjo u thotë neuroneve të lidhura me kujtesën në trurin tuaj që të ndezin pa qëllim. Trupi beson se mund të jetë nën sulm dhe zgjedh të mos e harxhojë energjinë e tij në formimin e kujtimeve të reja. Dr Dean Burnett, një neuroshkencëtar në Universitetin e Cardiffit, i tha Daily Mail:

Nëse jeni në një koncert të dikujt që doni, i rrethuar nga mijëra njerëz të tjerë shumë të emocionuar, duke dëgjuar muzikë me të cilën keni krijuar lidhje emocionale, kjo është do të ketë shumë emocione që ju ndodhin në një kohë. Përveçse rraskapitëse për trurin, do të nënkuptojë se të gjitha gjërat që përjetoni do të kenë një cilësi të lartë emocionale, që do të thotë se asgjë nuk “spikat” dhe kjo është e rëndësishme nëse doni të rikuperoni një kujtim më vonë.

Dhe nuk është e rezervuar vetëm për koncerte. Ewan McNay, profesor i asociuar i psikologjisë në Universitetin Shtetëror të Nju Jorkut, tha për revistën TIME:

Ky nuk është një fenomen specifik për koncertin mund të ndodhë sa herë që jeni në një gjendje shumë emocionale. Eksitimi i tepërt të shtyn në avantazh përsa i përket formimit të kujtesës dhe nuk jeni në gjendje të krijoni kujtime.

Pra, vlen për dasmat, ndeshjet sportive dhe madje edhe festat. Por Robert Kraft, një profesor i psikologjisë konjitive në Universitetin Otterbein në Ohajo, mendon se nuk është gjithçka keq. Ai tha se të mos kujtosh një performancë minutë pas minute do të thotë se me siguri po jetonit në këtë moment. Kraft shton:

Ne nuk kemi vendosur të kujtojmë jetën tonë, ne kemi vendosur t’i përjetojmë ato. Të mos kujtosh është në fakt një haraç për të qenë në këtë moment dhe për ta shijuar atë.