Aktualitet

Gjeorgjianët po luftojnë për Evropën, por Brukseli po i zhgënjen me mos reagim!

Dhjetëra mijëra gjeorgjianë kanë dalë në rrugë gjatë muajit të kaluar, shumë të mbështjellë me flamuj blu dhe ngjyre ari të BE-së, duke u përballur me policinë e armatosur me mburoja, shkopinj dhe topa uji.

Turmat filluan të mblidhen jashtë ndërtesës së parlamentit në Tbilisi në qendër të Tbilisit herët të mërkurën, vetëm një ditë pasi forcat e sigurisë rrahën dhe arrestuan demonstruesit që protestonin kundër planeve të diskutueshme të qeverisë për të etiketuar OJQ-të, mediat dhe grupet e fushatës që marrin fonde nga jashtë si “agjentë të huaj”.

Kritikët thonë se projektligji, i cili u miratua nga deputetët të martën, pasqyron legjislacionin e stilit rus që është përdorur nga Kremlini për të shuar disidencën dhe për të atakuar aktivistët.

Me rritjen e tensioneve si pjesë e një mosmarrëveshjeje që mund të prishë shpresat e vendit të Kaukazit Jugor për t’u bashkuar një ditë me bllokun, shumë kanë frikë se janë lënë të luftojnë vetëm për vlerat evropiane.

Tani kritikat po rriten për dështimin e BE-së për të gjetur konsensus për një linjë më të ashpër ndaj krizës.

“Me çdo përpjekje në Evropë për të gjetur një qëndrim të përbashkët, qoftë për Ukrainën, Gazën apo Gjeorgjinë, ne gjejmë gjithnjë e më pak koherencë”, tha ministri i Jashtëm lituanez Gabrielius Landsbergis në një intervistë me POLITICO gjatë një vizite në Gjeorgji të mërkurën.

“Ka një rënie në aftësinë evropiane për të paraqitur një pozicion politik. Por a jam i shqetësuar apo i habitur? Jo në të vërtetë – kjo është mënyra se si funksionon Europa tani”

BE-ja ka dënuar planet e partisë qeverisëse ‘Ëndrra Gjeorgjiane’, duke paralajmëruar se ato janë “të papajtueshme” me vendimin për t’i dhënë vendit statusin e vendit kandidati të marrë në dhjetor. Megjithatë, mesazhet e saj për qeverinë janë dëmtuar nga një mungesë e dukshme uniteti midis shteteve anëtare.

Pasi u miratua projektligji dhe policia sulmoi protestuesit të martën, Komisioni Evropian nuk arriti të lëshonte një deklaratë për thuajse 24 orë, pavarësisht se Uashingtoni menjëherë la të kuptohej se mund të sanksiononte politikanët kryesorë nëse projektligji bëhet ligj.

“Është absolutisht e turpshme që deri më tani SHBA-të ka bërë një deklaratë të fortë për Gjeorgjinë që të përmbush kriteret e pranimit në BE dhe ne nuk mund të arrijmë të shprehim asnjë fjalë të vetme”, tha një diplomat i BE-së.

Opozita nga Hungaria, e cila vetë ka vendosur kufizime të shoqërisë civile pavarësisht kritikave nga Brukseli, bllokoi në mënyrë efektive një deklaratë të përbashkët që ishte krijuar për të treguar një front të bashkuar nga të 27 vendet anëtare.

Komisioneri i Hungarisë, shefi i Zgjerimit të BE-së, Olivér Várhelyi, gjithashtu thuhet se u kundërshtua me formulimin e një projekt-misioni, pavarësisht përpjekjeve për ta bërë atë të mbështeste deklaratën, i thanë POLITICO një zyrtar dhe një diplomat.

Kur më në fund u lëshua një deklaratë të mërkurën, në emër të Várhelyi dhe kryediplomatit të BE-së, Josep Borrell, ajo thjesht përsëriti thirrjet e mëparshme drejtuar ‘Endrrës së Gjeorgjisë’ për të hequr dorë nga projektligji dhe dënoi “kanosjen, kërcënimet dhe sulmet fizike” kundër aktivistëve dhe politikanëve të opozitës. Megjithatë, menjëherë pas publikimit, emri i Várhelyi u hoq.

Një zëdhënës i Komisionit këmbënguli se versioni i përditësuar pasqyronte konsensus të gjerë midis lidershipit të bllokut – një qëndrim që jo të gjithë e konsiderojnë bindës. “Çfarë dëshpërimi absolut,” tha një diplomat i BE-së për incidentin.

Dështimi për të vepruar

Brukseli ka sugjeruar vazhdimisht se miratimi i ligjit do të ngrinte efektivisht ofertën e anëtarësimit të Gjeorgjisë në BE. Pavarësisht kësaj, Komisioni ka injoruar thirrjet e anëtarëve të Parlamentit Evropian, të cilët i kanë shkruar Borellit për të kërkuar që Komisioni të kërcënojë me sanksione kundër deputetëve gjeorgjianë që mbështesin projektligjin. Brukseli kërkon unanimitet total midis shteteve anëtare, përfshirë Hungarinë, për të vendosur kufizime ndaj vendeve të treta.

“Nuk ka asnjë shenjë në deklaratat e BE-së për veprime të mundshme. Nuk ka asgjë për sanksionet, asgjë për ndonjë takim apo thirrje për takime apo hapa të tjerë konkretë”, tha Tinatin Akhvlediani, një studiues në Qendrën për Studime të Politikave Evropiane në Bruksel. “Shtetet e Bashkuara janë shumë më të shpejta, shumë më të prera dhe BE-ja thjesht përsërit të njëjtat kërkesa, për të hequr ligjin, në çdo deklaratë, të cilën ne e dimë se qeveria nuk do ta bëjë.”

Duke folur nga Tbilisi të martën, Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA-së për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien tha se ligji “mund të jetë një pikë kthese në atë që deri më tani ka qenë një partneritet konstruktiv dhe produktiv” midis SHBA-së dhe Gjeorgjisë. Ai la të kuptohet se politikanët e Ëndrrës Gjeorgjiane mund të sanksionohen personalisht

“Besueshmëria e BE-së është në rrezik,” tha Viola von Cramon-Taubadel. “Mospërputhja midis SHBA-së dhe BE-së nuk është e dobishme – ka një mesazh të qartë nga SHBA-ja dhe unë pres që jo vetëm Përfaqësuesi i Lartë Borrell, por edhe komisioneri Várhelyi të thonë diçka shumë të qartë se ku qëndrojnë dhe cili është pozicioni i Komisionit ”

Në mungesë të një qëndrimi të qartë nga Brukseli, vendet anëtare të BE-së po rriten për të mbushur vakumin.

Të mërkurën, Landsbergis, së bashku me homologët e tij nga Estonia dhe Islanda zhvilluan bisedime me ministra të qeverisë dhe drejtues të shoqërisë civile në Tbilisi, duke formuar atë që ministri i Jashtëm lituanez e quajti një “grup me mendje të njëjtë” për të thyer bllokimin në Bruksel.

Një takim me presidentin e parlamentit të Gjeorgjisë, Shalva Papuashvili, megjithatë, u shndërrua në farsë pasi delegacionet e akuzuan atë për keqinterpretim të paralajmërimeve të tyre si mbështetje për projektligjin e agjentëve të huaj. “Ai po gënjen për pozicionin tonë,” tha ministri i jashtëm estonez Margus Tsahkna në një konferencë për shtyp pas diskutimeve, duke iu përgjigjur një pyetjeje nga POLITICO. “Por ne nuk u befasuam”

Ndërkohë, Michael Roth, kryetari i komitetit të punëve të jashtme të Parlamentit Gjerman, fluturoi për në Tbilisi në fillim të kësaj jave, por thotë se ‘Ëndrra Gjeorgjiane’ ka refuzuar të takohet me të. “Negociatat e anëtarësimit me BE-në nuk mund të zhvillohen mbi këtë bazë,” tha ai për POLITICO.

“Progres i mëtejshëm mund të arrihet vetëm pasi të tërhiqet ligji, dhuna kundër demonstruesve të ndalet dhe qeveria gjeorgjiane t’i kthehet një dialogu konstruktiv me shoqërinë civile dhe opozitën”

Që atëherë, Papuashvili e ka akuzuar Rothin se është një “politikan i dobët” dhe gjoja se ka fyer Kishën Gjeorgjiane.

Bota po shikon

Sipas Ivana Stradner, një eksperte për operacionet e ndikimit rus, paaftësia e perceptuar e BE-së në afërsi të saj jashtë vendit mund të ketë pasoja serioze. “E vetmja gjë që Brukseli dëshiron është të ruajë status quo-në, dhe me dobësinë e tyre ata po ndihmojnë Moskën të përmbushë qëllimet e saj për ta mbajtur Gjeorgjinë nën kontrollin e saj pa u ‘gjuajtur’ nga asnjë plumb”, tha ajo.

“Vendet e tjera rreth Euroazisë po shikojnë,” vazhdoi Stradner. “Nëse planet e Gjeorgjisë Dreams do të kenë sukses, do të jetë një katalizator për qeveritë e tjera që të miratojnë rregulla më autoritare”

Miratimi i projektligjit për agjentët e huaj në parlament të martën i hap rrugën hyrjes në fuqi të tij – një rezultat për të cilin shumë figura të shoqërisë civile kanë frikë se vetëm do të përkeqësojë goditjen aktuale të lirisë së fjalës dhe tubimit. Ndërsa presidentja Salome Zourabichvili është zotuar të mos e nënshkruajë projektligjin, vetoja e saj mund të anulohet nga një shumicë e thjeshtë në parlament, të cilën ‘Ëndrra Gjeorgjiane’ e ka aplikuar vazhdimisht. Ndërsa protestuesit këmbëngulin se do të vazhdojnë luftën e tyre, ka shqetësime në rritje se ata nuk kanë mbështetjen që u nevojitet nga Evropa ku duan të jenë pjesë.

“Unë mendoj se ne po arrijmë ngadalë në një pikë ku gjeorgjianët ndihen të zhgënjyer nga BE,” tha Elene Kintsurashvili, një asistente programi me Fondin Gjerman Marshall.

“Është mirë të kesh deklarata, por është koha për të vepruar tani – përndryshe ne mund ta humbim Gjeorgjinë”.