Travel

Ishulli me mbi 200 plazhe ku temperaturat në verë i kalojnë 30 gradë Celsius!

Nëse doni një pushim me qindra plazhe për të zgjedhur nga vetëm disa orë nga MB, ju jeni me fat. Ky është ishulli i bukur që duhet të shtoni në listën tuaj këtë verë. Corsica, që gjendet midis Francës dhe Italisë, është ishulli i katërt më i madh në Mesdhe. Në pronësi të Francës, shpesh quhet Île de Beauté, me shumë nga plazhet në krahasim me Karaibe. Fluturimet janë gjithashtu të shpejta duhen rreth 2 orë 15, me linjat operative të easyJet dhe British Airways. Ka katër aeroporte në ishull, dhe ju gjithashtu mund të vizitoni në një pushim lundrimi me 8 porte detare.

Koha më e mirë për të vizituar është vera kur temperaturat mund të arrijnë deri në 30C. Pushimet në Corsica nuk duhet të prishin bankën, me oferta për vetëm 270 £. Një nga më të lirat që kemi gjetur është shtatë netë në Adonis St Florent në Bastia me LoveHolidays. Për 287 £, ju gjithashtu mund të kaloni katër netë në Hotel Mariana Calvi me të gjitha, duke përfshirë fluturimet e kthimit. Nëse dëshironi të ndërtoni pushimet tuaja, fluturimet e kthimit fillojnë nga 72 £ dhe dhomat e hotelit dhe B&B janë në dispozicion për vetëm 52 £ në natë.

Gjuha lokale në ishull është frëngjishtja, dhe ishulli përdor euron me rreth 10 £ për të marrë 11 €. Korsika është aktualisht një orë përpara Britanisë së Madhe. Britanikët mund të qëndrojnë në Corsica deri në 90 ditë brenda një periudhe 180-ditore pa vizë. Napoleon Bonaparte është ndoshta personi më i famshëm që ka lindur në Corsica, në vitin 1769, dhe ju mund të vizitoni shtëpinë e tij familjare e cila është kthyer në muze.

Ishulli ka gjithashtu disa ushqime të mahnitshme unike për Corsica-n, duke përfshirë ushqimet e njohura të karkut, verërat korsike me burime vendase dhe “fiadone”, një qumështor i bërë nga djathi “brocciu” (si ricotta). Megjithatë, pasaporta juaj duhet të ketë të paktën tre muaj të mbetur në të nga dita që planifikoni të largoheni.