Fashion

Ja çfarë të vishni për të festuar sezonin e pushimeve me shumë stil!

Pavarësisht nëse jeni duke shkuar në një ngjarje me kravata të zeza ose në kokteje me miqtë, udhëzuesi ynë përfundimtar për veshjen e festës ju mbulon. Nga bluzat e gatshme për dyshemenë e vallëzimit deri te kostumet moderne dhe qiratë e pistave – lexoni më tej për të gjetur pamjen tuaj perfekte për festa…

Veshje smoking

Nëse kostumet e mahnitshme apo jumpsuits tërheqin më shumë se fustanet, pistat FW23 dhanë shumë shembuj të rrobaqepësisë së guximshme. Rasti në fjalë: Dy pjesët prej kadifeje të Tom Ford-it janë një nokaut, me nuancën e saj tërheqëse të kuqes vishnje që e çimenton atë si një nga momentet më të mëdha të modës të sezonit. Merrni shënim nga Gwyneth Paltrow, e cila veshi të sajën me një këmishë blu të zbehtë në VMA në 1996, kur Ford po punonte magjinë e tij në Gucci. Diku tjetër, Saint Laurent qëndroi në një formulë fituese me një rrotullim në xhaketën e tij ikonike “Le Smoking”. Kjo pjesë kërkon pak në mënyrën e shtesave, por vathët me kapëse YSL të Susan Caplan Vintage do të plotësojnë supet e mprehta të mbushura. Për një stil edhe më të lehtë, drejtojuni kostumit me smoking të Stella McCartney nga redaktimi ynë NET SUSTAIN i stileve të krijuara me vetëdije – gjithçka që i nevojitet është një pompë klasike me majë.

Mini maksimalist

Mini fustanet më të nxehta të FW23 kanë të gjithë diçka të përbashkët: energjinë maksimaliste. Naeem Khan është gjithmonë i patundur për magjepsjen e pasur dhe fustani i tij i zbukuruar rozë ‘Gatsby’ është i lidhur me fije skajesh vezulluese që do të lulëzojnë me gëzim në çdo pistë kërcimi. Ndërkohë, stili ‘Adelia’ i Aje-s është përshtatja perfekte me një çantë me perla dhe lëkurë të ndezur nga brenda. Mikro buzët dhe sandalet me rripa janë një çift i pagabueshëm, por mënyra moderne për t’i veshur ato është duke menduar jashtë kutisë (këpucëve), me patune baleti me majë katrore, pako me veshje apo çizme deri tek gjuri.

Metalikë vezullues

Asgjë nuk e simbolizon sezonin festiv si pëlhurat shkëlqyese, dhe komodina të sigurta do të duken verbuese në fustanin maxi të Tove ‘Malaika’, me thurjen e tij të shkëlqyeshme argjendi. Vishni tënden si aktori Zhou Dongyu, me një palë vathë diamanti dhe një ngritje të zhveshur, ose merrni shenja nga shfaqja FW23 me bizhuteri skulpturore dhe të sheshta. Preferoni të shkoni për ar? Konsideroni fustanin e mbështjellë të Dolce & Gabbana nga pista në Milano. I hollë dhe me figura, ai mishëron në mënyrë të përkryer estetikën sensuale të labelit italian kur është stiluar me taka nudo PVC.

Crop ‘të zgjuar’

Nëse ju duhet të bëni ndikim maksimal në një kohë minimale, një top deklaratë është shpëtimtari juaj sartorial, duke ngritur gjithçka nga xhinset me këmbë të gjera deri tek rrobaqepësia e besueshme në një çast. Kërkoni tekstura luksoze pas errësirës, ​​të tilla si saten mëndafshi me shkëlqim, plus detaje si kristale dhe shkëlqim. Pjesa e sipërme e pastër dhe e zbukuruar e Isabel Marant ‘Todiz’ mund të vendoset me shtresa mbi të brendshme ose fustanella dhe të futet në pantallona të zeza përpara se të shkoni nga salla e mbledhjeve në lokal – thjesht ngrini supet mbi një xhaketë sportive të madhe për të ngurtësuar atmosferën e njohur të Marant-it si një vajzë e bukur. Busti i Magda Butrym është aplikuar me lulen e dashur të stilistit të zhurmshëm, të veshur nga të gjithë nga Raye te Taís Araujo, ndërsa kamisola e Khaite është e printuar me buzë të lyera me dorë. Përputhni trëndafilin ose gjilpërat grafike me një pjesë të hollë të Matte Liquid Lip Luxe Matte të Tom Ford Beauty në “Scarlet Rouge”.

Superfustani

Nëse një ftesë e shkruar me dorë për një lidhje me kravata të zeza ose një postim pa letra për një gala zyrtare ka arritur, do t’ju duhet diçka tepër speciale për të veshur. Fustani ‘Irina’ i Huishan Zhang, pjesë e një koleksioni të frymëzuar nga femrat fatale të Hitchcock-ut, është rozë e vogël dhe me pupla të bukura – thjesht futni një palë pompa me shkëlqim për të kompletuar pamjen. Në Paris, fustani i Stella McCartney-t verbohej me litarë të gërshetuar prej kristalesh pa plumb, të cilat gjurmonin në mënyrë elegante kurbën e çdo prerjeje, ndërsa fustani i kuq i Emilia Wickstead mahniti në Akademinë Mbretërore të Arteve të Londrës me dekoltenë e tij të ekzagjeruar dhe skulpturore. Lërini këta spektatorë të flasin duke e mbajtur grimin tuaj të butë.

Prekjet e fundit

Ftesat e improvizuara nuk janë të favorshme për ndryshime të plota të veshjeve, kështu që të kesh një palë taka për festë dhe një çantë të përshtatshme elegant në dollapin tuaj festiv për t’u ngritur në çast është një ide e mençur. Në vitin 1968, muza e Paco Rabanne, Françoise Hardy, veshi 9 kg ar të pastër në një ngjarje në Paris – lajmi i mirë është se, në vitin 2023, nuk duhet të shkosh kaq shumë, falë mënyrës se si çantat ‘Sparkle’ të Rabanne sjellin e njëjta atmosferë festive me xhinse dhe një bluzë. Për çdo plan të minutës së fundit, ju rekomandojmë të ndërroni mokasat tuaja të gatshme për zyrë me pompat e stilit të përhershëm të Manolo Blahnik “Hangisi” ose këpucët “Toy” të Loewe në rrjetë të mbështjellë me kristal.

Gati për festë

Magjia dhe emocioni i sezonit të festave mund të na bëjnë të patrembur në zgjedhjet tona të stilit, gjë që çon, herë pas here, në disa blerje spontane, jo fare, të mbetura pa dashuri në pjesën e pasme të dollapit. Kjo është arsyeja pse nuk ka arsye më të mirë për të filluar përdorimin e ofertës së sapolançuar me qira të NET-A-PORTER, e cila ju jep mundësinë të merrni me qira pjesë të pistës dhe të huazoni artikuj nga markat tuaja të preferuara. Mundësuar nga platformat e marrjes me qira Hurr dhe By Rotation, modifikimet me qira të zgjedhura me dorë të NET-A-PORTER përmbajnë gjithçka, nga mini fustanet me tegela deri te çantat e dizajnuara.