Food & Drink Health & Beauty

Ja disa përfitime të patateve që ndoshta nuk i dini…

Nga pureja e patateve, patatet e pjekura me djathë dhe varieteti i skuqur i ushqimit të shpejtë, patatet janë kudo. Ato janë një nga ushqimet më të njohura dhe më të dashura. Por a janë patatet të mira për shëndetin tuaj?

Duket se ka shumë keqkuptime për përfitimet shëndetësore të patateve. Praktikantja dietike e UC Davis Health, Adrienne Posner, tregon faktet e të ushqyerit mbi patatet dhe pse mund të dëshironi t’i shërbeni ato në vaktin tuaj të ardhshëm.

Përveç niseshtës, patatet përmbajnë vitamina, minerale dhe fibra. Ato janë të pasura me vitaminë C, e cila është një antioksidant. Patatet ishin një burim ushqimor që shpëtonte jetën në kohët e hershme, sepse vitamina C parandalonte skorbutin. Një tjetër lëndë ushqyese kryesore në patate është kaliumi, një elektrolit që ndihmon në punën e zemrës, muskujve dhe sistemit tonë nervor. Lëkura e patates përmban fibra, e cila është e rëndësishme për shëndetin e tretjes.

Llojet e ndryshme të patateve, veçanërisht ato që vijnë me ngjyra të tjera, përmbajnë më shumë lëndë ushqyese që kanë përfitime shëndetësore. Në përgjithësi, sa më e errët të jetë patatja, aq më shumë antioksidantë përmban. Patatet e ëmbla janë një burim i mirë i vitaminës A, një lëndë ushqyese e rëndësishme për imunitetin dhe shëndetin e syve. Patatet e purpurta janë të pasura me antioksidantë duke përfshirë anthocyanins të cilat mund të parandalojnë sëmundjet e zemrës dhe kancerin dhe të rrisin shëndetin e trurit.