Food & Drink Health & Beauty

Ja pse duhet të shtoni kungullin në dietën tuaj!

Ashtu si portokalli, karota dhe patatja e ëmbël, kungujt janë të pasur me beta karoten. Trupi juaj e ndryshon këtë antioksidant në vitaminë A. Ju duhet vitamina A për të parë, shmangur mikrobet dhe që sistemi juaj riprodhues të funksionojë ashtu siç duhet. Gjithashtu ndihmon zemrën, mushkëritë, veshkat dhe organet e tjera të qëndrojnë të shëndetshme.

Një tas kungull mund t’ju japë 200% të marrjes së rekomanduar ditore të vitaminës A. Nëse e kuptoni, sytë tuaj do t’ju falënderojnë. Vitamina A ju ndihmon të keni sy të shëndetshëm dhe të shihni më qartë, veçanërisht në kushte me dritë të ulët. Goditja e vitaminës A të kungullit sjell një tjetër gjë të madhe: një rrezik më të ulët të llojeve të caktuara të kancerit, si kanceri i mushkërive ose i prostatës. Ju nuk merrni të njëjtën mbrojtje vetëm nga suplementet e vitaminës A.

Përveç beta karotenit, kungujt ofrojnë vitaminë C, vitaminë E, hekur dhe folate, të gjitha këto forcojnë sistemin tuaj imunitar. Më shumë kunguj në dietën tuaj mund të ndihmojnë qelizat tuaja imune të funksionojnë më mirë për të shmangur mikrobet dhe për të përshpejtuar shërimin kur merrni një plagë.

Ngjyra e pasur portokalli e kungullit është gjithashtu një shenjë se është e mbushur me kalium. Kjo është thelbësore për uljen e presionit të gjakut. Farat e pakripura të kungullit janë gjithashtu të mbushura me minerale dhe sterole bimore që rrisin nivelet e kolesterolit HDL (lloji “i mirë”) dhe ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut gjithashtu.