Design Lifestyle Travel

Ju prezantojmë me ‘Beach Bar’-et më të mira të plazheve në botë!

Me rërë dhe panorama mahnitëse, këto vende të nxehta të pamposhtura sigurisht që do të frymëzojnë dëshirën për udhëtimet e ardhshme për këdo. Pra, pavarësisht nëse luksi këmbëzbathur apo magjepsja e perëndimit të diellit është e preferuara juaj, këtu janë resortet më të mira të klubeve të plazhit për t’u zhytur në diell dhe për ta parë atë të perëndojë me stil…

1. Six Senses Ibiza

Ishulli i njohur më parë si një pikë kyçe festash, Ibiza tani është po aq i famshëm për atmosferën e tij të qetë dhe restauruese sa edhe skena e saj dinamike sociale. Dhe në Six Senses Ibiza, e cila gëzon një pozicion kryesor në majën veriore të ishullit, me pamje nga gjiri spektakolar i Cala Xarraca, mysafirët mund të përjetojnë më të mirën nga të dyja. Shpella e plazhit të hotelit bashkon muzikën live, mirëqenien, artin, ngrënien dhe pijen, me një kalendar të gjerë kulturor që përkrah talentet vendase si dhe emrat globalë, dhe ku dita shndërrohet në natë teksa DJ-të përcjellin muzikën e mirë.

2. La Caseta, Barcelona

Restoranti buzë detit i Soho House’s Little Beach House Barcelona, La Caseta krenohet me një pozicion mahnitës në plazhin Garraf – dhe nuk duhet të jeni anëtar për të vizituar restorantin. Me një dizajn të frymëzuar nga shtëpitë e plazhit të viteve 1920 të Garraf-it Les Casetes, të cilat janë unike për këtë zonë, një menu që përkrah kuzhinën lokale dhe prodhimet me burim nga fermat e afërta, dhe ngjarje që përfshijnë degustime, muzikë live, joga, meditim dhe paddleboarding, ky vend ka gjithçka që mund të dëshironi nga një ditë apo mbrëmje pranë detit.

3.La Reserve à la Plage, Saint Tropez

Për magjepsje dhe elegancë të pakrahasueshme, Riviera franceze gëzon një bollëk të të dyjave, siç mishërohet në plazhin Pampelonne La Réserve à la Plage në stilin e kabanës – posti i plazhit privat i hotelit La Réserve Ramatuelle. E dizenjuar nga Philippe Starck, me tavolina dhe shezllone elegante në rërë dhe det, pasqyron bukurinë dhe hijeshinë e ambientit të tij në St Tropez, së bashku me një menu mesdhetare.

4.Beach Rouge, Grand Baie, Mauritius

Në pronën kryesore të LUX* Resorts & Hotels në Mauritius, koncepti i markës për klubet e plazhit Beach Rouge është projektuar në mënyrë të përsosur nga Kelly Hoppen dhe shërben një menu të freskët dhe me burim lokal nga mëngjesi në mbrëmje. Duke zënë një hapësirë të qetë në buzë të ujit, ai ofron një vend të mrekullueshëm të qetë për not, pavarësisht nga stina. Gjithashtu mirë: emri i tij është frymëzuar nga nuanca spektakolare e kuqe që ndriçon klubin në perëndim të diellit ndërsa turmat mblidhen për të shijuar DJ-në rezident.

5.One&Only, Portonovi, Montenegro

Në Portonovi, posta e parë evropiane e One&Only, e cila krenohet me një mori pamjesh të jashtëzakonshme mbi Gjirin e Kotorrit në Rivierën Adriatik, Klubi Tapasake është zemra e resortit. Ky restorant pranë pishinës dhe ‘aqua bar social’ ofron një vend të gjallë për të shijuar sfondin ëndërrimtar të vijës bregdetare të Malit të Zi dhe ofron një menu të shkëlqyeshme të përzier me pjata të frymëzuara nga japonezët për t’u kënaqur, duke përfshirë gatimet e detit.

6. Maçakizi, Bodrum, Turqi

Boutique Sanctum i Maçakizi shtrihet në kodrat e zbukuruara që shikojnë gjirin Türkbükü në Bregun Turquoise të Turqisë, në anën veriore të qetë të Gadishullit të Bodrumit. Një oaz elegant dhe ultra-privat, ku estetika e tij e qetë përzihet pa probleme në një sfond të përsosur fotografie, klubi i plazhit shquhet si një destinacion magjepsës i favorizuar nga ata që dinë.

7. Scorpios, Mykonos, Greqi

Nuk është e lehtë të dallosh mes koleksionit kozmopolit dhe, pa dyshim, të mbushur me njerëz të skenave të plazhit të ishullit grek në të cilin vizitorët shkojnë. I projektuar si “një vend grumbullimi i destinuar për të galvanizuar jetën artistike, shpirtërore dhe politike të komunitetit”, Scorpios përdor mrekullinë natyrore të detit Egje dhe diellit cikladik në avantazhin e tij të madh. Estetika krenohet me thjeshtësinë simpatike, e përqendruar nga plazhi dhe shtëpia me gurë të zbardhur. Ofertat e tij për komunitetin e të ftuarve përfshijnë një program ngjarjesh dhe ritualesh të përditshme, dhe një menu që sjell ose më saktë prezanton dietën më të mirë mesdhetare.

8. Blue Apple Beach House, Cartagena, Kolumbi


Frymëzuar nga pjesa e botës së vjetër të skenës së klubeve të plazhit Balearik, Blue Apple Beach House është një vendstrehim joshës në bregun jugor të ishullit Tierra Bomba. Tridhjetë minuta larg Kartagjenës, ajo tërheq një turmë elegante në tavolinat e saj të drurit. Drekoni me pjata klasike me një ndryshim – mendoni për levrekun dhe orizin e kokosit ose midhjet me djathë blu – në një kolonë zanore të shpirtit tropikal. Me një pamje të rërës së bardhë të Playa Mamon, është një vend për mbrëmjet e ngathëta nën yje, më së miri pasuar nga një qëndrim në një nga pesë kabanet e tij të porositura.

9. Plazhi Nikki, Koh Samui, Tajlandë

Plazhi Nikki me famë botërore krenohet me poste të zhurmshme dhe elegante në të gjithë globin, nga Dubai në Mal të Zi. Në plazhin Koh Samui Nikki të Tajlandës, joshja ndërkombëtare e markës takohet me një parajsë me palma, e vendosur në plazhin e Lipa Noit të ishullit me pamje nga perëndimi i diellit. Shërbyerja e një menuje të gjerë të freskët dhe shkundja e një sërë koktejesh inovative, darka e ditës në natë nuk bëhet më e ëndërruar se kjo.

10. Uxua Casa, Trancoso, Brazil

Vendbanimi i qetë në plazh i Uxua Casa është vendi më i mirë për t’u qetësuar. Shkoni në lokalin me çati prej kashte, i vendosur brenda një varke të vjetër peshkimi në plazhin e pemës së kokosit, ku pronari ka restauruar më shumë zanate peshkimi të braktisura, duke i shndërruar ato në shtretër prej pelushi ku mund të shijoni pijen më të freskët. Më simpatike nga vilat e saj private është Casa Anderson, e cila është e mbushur me vepra artizanale dhe antike lokale. Një qëndrim këtu vjen me mësime të përditshme joga dhe kapoeira në shtrirjen luksoze të rërës së bardhë të mëndafshtë.

11. Palazzo Avino, Ravello, Itali


Strehimi romantik Palazzo Avino është i vetmi hotel në qytetin e Ravello-s në majë të shkëmbinjve që mund të pretendojë për klubin e tij të plazhit, Clubhouse By The Sea. Vetë Clubhouse – një vilë private me mure – ka platforma të ndryshme me konsol të mbushura me çadra të bardha së bashku me një pishinë zhytjeje me buzë lulesh. Në një tarracë tjetër, është restoranti me pamje spektakolare mbi vijën bregdetare të Amalfit deri në qytetet Maiori dhe Vietri. Ka një furrë me dru për picat dhe gatimet e ditës me peshk, por përndryshe, është një strehë minimaliste buzë plazhit sa mund të dëshironit: pa DJ, pa efekte speciale, pa lodra plazhi të motorizuara – vetëm dy shkallë për t’ju çuar në zhytje në detin Tirren me ngjyrë blu të thellë.

12. Potato Head Beach Club, Seminyak, Bali


Potato Head e cilëson veten si një fshat krijues në Seminyak, ku kapërcehen mediumet tradicionale të mikpritjes dhe “muzika, arti, dizajni, ushqimi, mirëqenia dhe qëndrueshmëria përplasen, duke ofruar një lloj të ri të përvojës holistik”. Ai ka gjithashtu një program mbresëlënës eventesh- nga shfaqjet dhe muzika live te joga dhe meditimet- ndërsa klubi i plazhit krenohet me dy pishina të pafundme të rrethuara nga shtretërit e ditës, një bar për notim dhe disa restorante.