Tech

Ky është destinacioni i ri në të cilin Apple ka vendosur të prodhojë 25 për qind të iPhone-ëve të tij!

Kompania Apple po kërkon të prodhojë 25% të të gjithë iPhone-ve të saj në Indi, tha të hënën ministri i Tregtisë i vendit. Piyush Goyal, ministri i Tregtisë dhe Industrisë i Indisë, e quajti Apple “një tjetër histori suksesi” ndërsa foli për kredencialet e biznesit të ekonomisë së pestë më të madhe në botë. Goyal tha në një konferencë:

Ata janë tashmë në rreth 5-7% të prodhimit të tyre në Indi. Nëse nuk gabohem, ata synojnë të shkojnë deri në 25% të prodhimit të tyre.

Një zëdhënës i Apple nuk pranoi të komentojë më detajisht. Vitin e kaluar, Apple filloi të montojë iPhone 14 në Indi. Ishte hera e parë që gjigandi i teknologjisë, me qendër në Cupertino, Kaliforni, prodhoi modelin e tij më të fundit në Indi kaq afër lançimit të tij. Apple ka prodhuar iPhone në Indi që nga viti 2017, por këto ishin zakonisht modele më të vjetra.

Firma tajvaneze “Foxconn”, montuesi kryesor i iPhone-ve të Apple, po i prodhon telefonat inteligjentë në fabrikën e saj Sriperumbudur në periferi të Chennai-t në Indinë lindore. Analistët e JPMorgan thanë në një shënim nga shtatori se Apple mund të prodhojë 25% të të gjithë iPhone-ve globalisht në Indi deri në vitin 2025. Apple ka kërkuar të diversifikojë prodhimin larg Kinës, ku aktualisht prodhon pjesën më të madhe të iPhone-ve të saj.

Brishtësia në Kinë u ekspozua vitin e kaluar pas një shpërthimi Covid dhe protestat e punëtorëve në fabrikën më të madhe në botë të iPhone në Zhengzhou, Kinë, e cila gjithashtu drejtohet nga “Foxconn”, ndërprenë prodhimin. Vitin e kaluar, portali “CNBC” raportoi se India po eksploron sjelljen e një pjese të prodhimit të iPad të Apple në vend nga Kina. Apple ka vetëm 5% pjesë të tregut në tregun indian të smartfonëve, por CEO Tim Cook e ka parë prej kohësh Indinë si një zonë potenciale për rritje.