Celebrities Music Showbiz

Lista e fituesve të çmimeve më të rëndësishme të Latin Grammy Awards 2023!

Ceremonia e Latin Grammy 2023  u zhvillua ditën e enjte ku sigurisht pjesëmarrës ishin edhe disa nga emrat më të mëdhenj të muzikës latine. Ishte kompozitori dhe producenti meksiko-amerikan Édgar Barrera kryesoi renditjen me 13 nominime, pjesa më e madhe për punën e tij me Camilo dhe Grupo Frontera.

Camilo, së bashku me Shakira, Karol G dhe kompozitori Keityn kishin shtatë nominime secili. Artistet Shakira dhe Karol G fituan çmimet e tyre të para të natës në Performancën më të Mirë Urban/Fusion, falë bashkëpunimit të tyre “TQG”. Ndërkohë, Bad Bunny dhe Grupo Frontera fituan për Këngën më të Mirë Rajonale Meksikane, falë “Un x100to”. Por më poshtë ju sjellim edhe listën e fituesve të Latin Grammy Awards 2023:

Albumi i vitit

Mañana Será Bonito – Karol G

Artisti më i mirë i ri

Joaquina

‘Best pop vocal‘

Tu Historia, Julieta Venegas

Kënga më e mirë pop

Shakira BZRP Music Sessions #53

Best RAP/HIP HOP

”Coco Chanel,” Bad Bunny & Eladio Carrión

Albumi më i mirë Rock

Sólo D’ Lira, Molotov

Kënga më e mirë Rock

”Leche De Tigre,” Juan Galeano

Albumi më i mirë Pop/Rock

Vida Cotidiana, Juanes

Kënga më e mirë Pop/Rock

*”Ojos Marrones,” Luis Jiménez, Lasso & Agustín Zubillaga

Albumi më i mirë Salsa

Niche Sinfónico, Grupo Niche y Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia

Albumi më i mirë Latin/Jazz

“I Missed You Too!”, Chucho Valdés & Paquito D’Rivera (me Reunion Sextet)

Producenti i vitit

Edgar Barrera