Lorenc Jemini

Lorenc Jemini ka lindur më 13 Prill 1974 në qytetin e Ersekës. Jemini ka qenë prej 20 vitesh arbitër futbolli. Gjithashtu një arbitër në FIFA, niveli më i lartë në Shqipëri.

Debutimi i tij ndërkombëtar në garat midis ekipeve kryesore kombëtare ishte Sllovakia – Andorra, e luajtur më 4 qershor 2011 dhe e vlefshme për kualifikimin në Kampionatin Evropian 2012.

Në qershor 2011 ai u thirr për fazën finale të Kupës së Rajoneve UEFA në Portugali. Në nivel kombëtar, vlen të përmendet drejtimi i tij në finalen e Kupës së Shqipërisë 2010-2011.

Që prej viit 2016 Lorenc Jemini është pjesë e emisionit “Procesi Sportiv” në Top Channel si analist. Tashmë Lorencin mund ta ndiqni çdo të premte në “Pasó”.

 

Follow Lorenc