Design Travel

Me dyshekë të punuar me dorë dhe jo vetëm, brenda kroçerës më të shtrenjtë në botë!

Në kroçerën “Seven Seas Splendor” një natë kushton 130,000£ vetëm për ta rezervuar. Me dyshekë të punuar me dorë prej 164,000£, suita më të mëdha se një banesë normale dhe madje edhe me ‘menutë e personalizuara të jastëkëve’, “Seven Seas Splendor” sigurisht që ka fituar titullin e saj si anija turistike më e shtrenjtë në botë.

Ajo ka kushtuar plot 360 milionë paund për t’u ndërtuar, ka 10 kate dhe 66 suita të dizajnuara me një qëllim të vetëm, të jetë një parajsë lundruese për mysafirët e saj. Paketa mesatare përmban një dhomë ndenjeje, një hapësirë të mrekullueshme ngrënieje, një banjë në suitë me një sauna dhe një vaskë të nxehtë.

Suita ka vetëm dy dhoma gjumi, por e kompenson atë me dyshekun e tij të punuar me dorë, Hastens Vividus prej 164,000£. Dyshekët janë prodhuar ekskluzivisht në Suedi dhe janë të preferuarit e Familjes Mbretërore. Qëndrimi në suitë ju ofron një pamje 270 gradë nga jashtë, ndërsa në ballkon gjenden shezlongë elegant, të përsosur për të parë perëndimet spektakolare të diellit.

Ajo vjen gjithashtu me një shërbëtor të dedikuar. Suite Regent vjen gjithashtu me një vaskë të nxehtë në ballkon. Ato janë gjithashtu të pajisura me tharëse flokësh dhe tualetin Dyson të markës luksoze franceze, L’Occitane. Mysafirët që qëndrojnë në 66 suitat priten me lule të freskëta në vazo që kushtojnë 25,000 paund.

Luksi mahnitës nuk kufizohet vetëm në suita, ai shtrihet edhe në restorantet e klasit botëror. Kuzhina u jep mysafirëve mundësinë për të marrë pjesë praktike me klasa gatimi gustator që prezantohen nga kuzhinierë dhe instruktorë të klasit botëror.

Një nga restorantet e anijes përfshin “Compass Rose”, restorantin më të madh të specialitetit të prodhimeve të detit. Të tjera përfshijnë Pacific Rim, i cili përfshin një sërë ushqimesh aziatike dhe është i zbukuruar me struktura mitike dragoi dhe Prime 7, një shtëpi bifteku me një atmosferë intime. Ekziston edhe një restorant francez i quajtur “Chartreuse” dhe një restorant italian, i cili ka një hapësirë të jashtëzakonshme ndenjëse mbi ujë që i afron mysafirët edhe më pranë oqeanit.

Brenda varkës, të ftuarit priten nga një koleksion arti i kuruar prej 4 milionë funtesh nga Joan Miro, më shumë se 500 llambadarë kristali të varur në tavane të larta dhe 46,000 metra katrorë mermer italian të cilësisë së lartë. Anija prej 55,254 tonësh bruto, hapësira e së cilës është më e madhe se tre fusha futbolli është në gjendje të mirëpresë mbi 730 të ftuar dhe ka 567 anëtarë të stafit. Për argëtim, ka një Teatër Constellation. Për mysafirët me fat, ka një kazino me tavolina pokeri dhe një bar koktej.