Health & Beauty

Ndryshimet që duhet të bëni në rutinën e kujdesit ndaj lëkurës!

Me kaq shumë rregulla, tendenca dhe këshilla për t’u ndjekur, të vendosësh se çfarë është më e mira për lëkurën tonë është bërë gjithnjë e më konfuze. Ndonjëherë, megjithatë, janë gjërat e thjeshta ato që bëjnë ndryshimin më të madh. Këtu, NEWBY HANDS ndan ndryshimet e thjeshta për t’i provuar sot.

1.Jini të qëndrueshëm dhe ndaloni ndërrimin e produkteve

Nëse dëshironi të shihni një ndryshim të vërtetë dhe të qëndrueshëm në lëkurën tuaj, atëherë produktet që përdorni ju duhen më shumë se tre ditë për të bërë punën e tyre. Gjithashtu, ndërrimi i vazhdueshëm do të thotë se nuk do të dini se çfarë po e bën lëkurën tuaj të shkëlqejë papritur, ose çfarë po e shkakton në të vërtetë atë reagim kruarje. “Është veçanërisht e rëndësishme të jesh i qëndrueshëm me rutinën tënde të natës”, thotë estetistja Joanna Czech. “Kur fokusoheni në qëndrueshmëri, atëherë shihni ndryshime të mëdha. Ndërsa plakemi, ne me të vërtetë duhet të jemi më të qëndrueshëm dhe më të durueshëm, por ndryshimet mund dhe ndodhin.”

2.Kontrolloni që vitaminat tuaja të mos jenë shumë aktive

Një produkt i shkëlqyer aktiv mund të jetë çelësi për të arritur një çehre thelbësisht më të mirë (aktivët përfshijnë vitaminat A dhe C, AHAs). Një estetiste më tha kohët e fundit për një kliente që vuante nga lëkura e kuqe dhe reaktive: “Kur kaluam regjimin e saj, doli që, midis pastruesit, tonerit, maskës dhe kremrave të saj, ajo përdorte pa e ditur deri në katër produkte të ndryshme peeling çdo ditë. Ky përdorim i tepërt është një shkak i zakonshëm i ndjeshmërisë, thatësisë dhe reaksioneve të lëkurës, prandaj kontrolloni produktet tuaja për t’u siguruar që e dini saktësisht se çfarë po përdorni. Një piling dy herë në javë është i mjaftueshëm për shumicën, por nëse përdorni një pastrues ose tonik të butë lustrues çdo ditë, kjo duhet të jetë gjithçka që ju nevojitet. Nëse jeni duke përdorur rregullisht një retinol, atëherë përdorni lehtësisht çdo produkt shtesë peeling.

3.Filloni me pastruesin e duhur

Është një hap kaq i zakonshëm dhe themelor i përditshëm, dhe nëse lëkura juaj aktualisht ndihet rehat dhe e qetë, atëherë mund ta anashkaloni plotësisht. Megjithatë, nëse lëkura juaj ndihet e irrituar, atëherë lexoni, sepse përdorimi i pastruesit të gabuar mund të heqë vajrat natyralë që përbëjnë barrierën mbrojtëse të lëkurës. Rezultati është dehidratimi dhe nëse vazhdon, mund të shkaktojë që produktet e preferuara për një kohë të gjatë të përbëjnë një problem. Shikoni vajra ose pastrues balsam (në varësi të llojit të lëkurës tuaj) për të pastruar lëkurën dhe kontrolloni se produktet janë pa AHA. Ndërkohë, pastrimi i dyfishtë nuk është thelbësor dhe gjithashtu mund të heqë vajrat; një pastrim i duhur (masazhimi i pastruesit në lëkurën tuaj) është mjaft i mirë dhe nëse ju pëlqen të përdorni një leckë, përdoreni butësisht.

4.Rimendoni pastrimin në mëngjes

Një ndryshim gjithnjë e më popullor që po bëjnë më shumë gra me të cilat flas (dhe më shumë ekspertë po e mbështesin) është mos larja e fytyrës në mëngjes. Ideja është që nëse e pastrojmë dhe kujdesemi për lëkurën tonë siç duhet gjatë natës, ajo duhet të jetë në gjendje perfekte. Disa mund të pëlqejnë të spërkasin fytyrën e tyre me ujë gjëja e parë, ose llojet e lëkurës më të yndyrshme mund të pëlqejnë të përdorin një tonik për t’u freskuar, por përdorimi i një pastruesi për fytyrën thjesht nuk është një domosdoshmëri për shumë njerëz. Mos larja e fytyrës çdo mëngjes ka qenë ndryshimi më i mirë i bukurisë që kam bërë vitin e kaluar. Mund të mos jetë e duhura për ju, por provojeni për një javë, mund të bëjë ndryshimin në lëkurën e thatë ose të dehidratuar.

5.Maska me baltë

Kjo qasje u nda nga një estetiste në Paris, e cili shpjegoi se shumë gra franceze me sa duket pëlqejnë të përdorin maska ​​me balte për të pastruar thellë dhe për të zbutur lëkurën e tyre në mes të javës, më pas me një maskë hidratuese në fundjavë. Nëse jetoni ose punoni në një qytet, atëherë aplikimi i një maskë balte është një domosdoshmëri për të ndihmuar në largimin e papastërtive. Maskat më të reja të argjilës funksionojnë shkëlqyeshëm në të gjitha llojet e lëkurës, madje edhe të thata.