Lifestyle Travel

Nëse do të vizitoni Londrën së shpejti, ja sugjerimet tona mbi vendet më të mira se ku të qëndroni!

Të vendosësh se ku të qëndrosh në Londër nuk ka qenë kurrë më e vështirë. Qyteti është i bekuar me disa nga hotelet më të famshëm në botë – shumica e të cilëve janë kthyer në kohën e tyre më të mirë, pas pandemisë – dhe hapjet e reja janë të shumta. Ndonjëherë mund të duket sikur çdo ndërtesë nga Kensington në Kingsway ose është tashmë një hotel me pesë yje, ose do të kthehet në një të tillë.

Pra, ku duhet të rezervoni? Si fillim, nuk ka të bëjë vetëm me gjigantët e suksesshëm uber-luks. Fluksi i emrave ndërkombëtarë nuk duhet të lërë në hije as institucionet shekullore, shumë prej të cilave praktikisht shpikën biznesin e mikpritjes së nivelit të lartë. Ne e kemi redaktuar atë në 12 nga vendet tona të preferuara, duke synuar të mbulojmë të gjitha shijet. Ne i kemi vizituar të gjitha dhe kemi përjetuar atë që i bën ata të mrekullueshëm, nga tradicionalja e dashur te ajo bashkëkohore moderne, dhe disa që ndihen vërtet si në shtëpi.

1. Claridge’s

Ju mund të shikoni botën duke kaluar në hollin e Claridge për orë të tëra. Asnjë regjisor hollivudian nuk mund të ndërtonte, të bënte apo koreografonte një përshkrim më të përsosur të një rruge me pesë yje, me pajisjet e saj të kromuara që pasqyronin ardhjen dhe daljen e burrave dhe grave të rregulluara mirë, që nga takimet e para në mëngjes e deri tek të ftuarit e fundit që dilnin jashtë gjatë natës.

E zënë, por kurrë e tronditur, fytyra publike e Claridge është një fytyrë me energji dhe karakter dhe jo një vend të shenjtë. Gjithsesi, ngrihuni lart ose poshtë dhe mund të gjeni llojin e strehës së bukurisë që kërkoni. Ka të bëjë me dhomat e gjumit dhe suitat që ose vazhdojnë temën Art Deco të hollit dhe ashensorëve verbues (a mund të ndalemi për të vlerësuar ashensorët me panele xhami të gdhendur me ndenjëse stolash të jastëkëzuara dhe dysheme mermeri, por edhe kontrolle të ekranit të çuditshëm dhe pa prekje?) ose përqafoni një estetikë më tradicionale viktoriane që i përshtatet origjinës së hotelit.

Që nga rinovimi i tij shtatëvjeçar, ambientet e brendshme të hotelit janë spektakolare. Ju mund ta prisni atë nga suitat më të shtrenjta, të dizajnuara nga zonja Michelle Wu dhe z. Bryan O’Sullivan, por rreth çdo cepi ka hapësira neutrale – aq shpesh të braktisura pas disa karrigeve të vetmuara dhe pikturave jo interesante – që janë të bashkuara me kujdes dhe mikpritëse sa pikat qendrore të hotelit.

Puna e fundit lejoi gjithashtu ndërtimin e objekteve të reja të konsiderueshme nën tokë, duke përfshirë një bodrum vere dhe pishinë, dhe tani nën sallat e mermerit njëngjyrëshe është një nga llixhat më të mira dhe më relaksuese të qytetit. E hapur në vitin 2023, ajo ka ndikim të parashikueshëm lindor – pemë bonsai dhe kimono; një dhomë hyrjeje prej guri të lëmuar– por gjurmët e ngjyrës dhe të egërsisë kanë depërtuar nga lart për t’i dhënë asaj një pjesë të atij personaliteti të madhërishëm. Gjithçka që e bënte gjithmonë të shkëlqyer Claridge është ende këtu – duke përfshirë çajrat legjendar të pasdites – por tani është edhe më mirë.

2. The Bulgari

E ndërtuar rishtas në vitin 2012, Bulgari është një pllakë diskrete, e pacenuar prej guri të zbehtë dhe metali të errët me një aromë ndërkombëtare. Ndoshta si rezultat, shpesh anashkalohet në listat e qëndrimeve më të mira, por nëse doni diçka elegante, pasuri bashkëkohore dhe përkëdhelje serioze, është e vështirë të mposhtet.

Të 85 dhomat janë të bollshme, por suitat janë të gjera, me hapësira ngrënieje deri në tetë persona, kuzhina private, garderoba të mëdha dhe zona ndenjeje të stiluara me mjeshtëri, të pajisura me mobilje moderne të mesit të shekullit. Është një hapësirë në të cilën vërtet do ta konsideronit argëtimin, jo thjesht një vend për të vendosur kokën. Çdo gjë që nuk është aty kur të mbërrini, thjesht thuaj një fjalë të qetë me shërbëtorin e përkushtuar dhe do të jetë aty më shpejt se sa mund të thuash “shërbim dhome”.

Kemi shijuar pamjet e kazermave të Hyde Park, ku mund të mbikëqyrësh kalorësinë shtëpiake me kapuçinon tënde të mëngjesit dhe të ndiesh luksin në magjepsjen e plotë të banjove me mermer të zi. Bulgari nuk është një vend që i bën gjërat përgjysmë, por asgjë nuk ndihet e çuditshme apo pa shije.

Dëshironi një natë filmi? Rezervoni kinemanë private me 47 vende. Doni të festoni? Hapni minibarin e dhomës dhe provoni një puro të rrallë nga Havana. Është bërë pikë referimi për të pasur një qëndrim të klasit botëror në vend. Por Bulgari ishte ndër të parët dhe mbetet një shembull i bujshëm i dizajnit.

Dy nivele nëntokësore të dekadencës romake, një pishinë 25 metra dhe një rrjet hapësirash relaksi, dhoma me avull, dhoma trajtimi dhe një palestër me sipërfaqe 2000 m2 tregojnë historinë e tyre. Nëse nuk mund të relaksoheni këtu, nuk dimë çfarë t’ju themi.

3. Chiltern Firehouse

Ka kaluar një dekadë që kur zoti André Balazs hapi këtë magnet të famshëm të një hoteli në një rrugë dikur të qetë në Marylebone. Edhe pse nuk është më në qendër të vëmendjes së tabloideve dhe restoranti rezervohet më lehtë, kjo nuk do të thotë se ka rënë nga lista. Do të ishte lavdërim i dobët të thuash që apeli kryesor i Firehouse ishte si një vend për t’u parë, sepse është një butik hotel i mrekullueshëm më vete. Megjithatë, besnikëria e fytyrave të famshme është pjesë e pandashme e identitetit të saj.

Me 26 dhoma të ngrohta e të rehatshme – shumica me oxhaqe dhe orendi kaq të bukura – nuk është rival për mega-hotelet e mëdha, monolitike dhe do të kërkoni më kot një spa, pishinë apo palestër. Por kjo madhësi modeste dhe shtëpi komode është pjesë e apelit. Shërbimi është i nivelit të lartë dhe përshtypja që fitohet sapo kalon oborrin është ajo e hyrjes në mikpritjen e lehtë të një miku të pasur – lloji i mikpritësit të shoqërisë që duket se ka gjithmonë diçka që po ndodh. Për të mos thënë se është një festë pa pushim.

Mund të vendoseni për lojëra tavëll dhe kokteje në holl përpara se të shkoni në restorantin plot gjallëri. Ushqimet serioze të detit – gocat e detit Rockefeller, gaforrja – dominojnë menynë dhe ushqimet e njohura dhe kanë ende atë cilësi të këndshme. Me gjithë fokusin për të jetuar një jetë të mirë në katin e parë, dhomat janë çuditërisht të qeta dhe të izoluara mirë nga argëtimi më poshtë.

4. The Connaught

Koha e duhur – mbrëmja herët është më e mira – dhe ndjenja e rehatisë fillon kur jeni rreth 50 metra nga dera e The Connaught. Çdo 15 minuta, elementi uji i granitit jashtë hyrjes së tij kryesore në Carlos Place, i projektuar në vitin 2011 nga arkitekti japonez Tadao Ando, lëshon një re avulli uji nga baza e pemëve që ndodhen brenda tij. Megjithatë, nuk është një ëndërr, por një oaz i vërtetë në zemër të Mayfair.

Pavarësisht se ndërtesa është mbresëlënëse nga rruga, ajo nuk të lë të kuptohet për kënaqësitë që gjenden brenda. Restorantet aty pranë Mayfair – Scott’s, Bacchanalia – mund të përpiqen t’ju joshin jashtë mureve të hotelit. Ende nuk është e nevojshme të vishni pallton tuaj për të arritur në një bar verërash radikale, artistike, jashtëzakonisht të këndshme në Instagram në formën e Dhomës së Kuqe, ose një nga pikat më të mira të koktejit në botë – po, në të gjithë botën – Bari Connaught. Asnjëherë 5 oz pije alkoolike e pastër nuk është paraqitur aq mbresëlënëse – apo aq ngulmuese – deri në krahasimin aromatik të gjashtë vermutëve të mundshëm.

merrni një pushim për natën dhe ndoshta do të keni mjaft fat që të qëndroni në një nga suitat e shumta të shquara. Apeli i suitave të “Terracës” dhe “Bibliotekës” është i vetëshpjegueshëm. Ndërsa opsioni kulmor është “Apartamenti”, një apartament nën çati e ëndrrave për njohësin e vërtetë. Të nesërmen, mund të shkoni në spa-në nëntokësore Aman.

5. The Goring

Bota e mikpritjes mund të jetë po aq e ndjeshme ndaj tendencave sa çdo tjetër. Minimalist, maksimalist, i drejtuar nga restorantet e destinacionit, i fiksuar pas kënaqësive në dhomë ose lartësisë së pamjes. Por disa gjëra janë konstante, dhe nocioni i hotelit kryesor britanik është një prej tyre. Londra ka shumë aspirantë për titullin – sado imagjinar – i “hotelit më tradicional”, por Goring mbretëron suprem. Mund të mos jetë më i vjetri, por është i vetmi hotel me pesë yje që ende drejtohet nga familja e tij themeluese dhe gëzon lidhjet më të ngushta me familjen mbretërore dhe aristokracinë.

Do të ishte gabim ta përshkruanim atë si të mbytur – veçanërisht me restorantin e tij kryesor të rinovuar rishtazi – por i përmbahet një farë sensi të dekorit mikpritës. Për shembull, telefonat janë të ndaluar në bar dhe kërkohet një kod veshjeje “smart-casual”. Kjo mund të ndihet e pazakontë në një epokë luksi të relaksuar dhe pritjes së gjithçkaje, por është gjithashtu arsyeja pse ky hotel bie në sy.

Goring mund të ekzistojë vetëm në Londër, dhe të qëndrosh atje do të thotë të zhytesh në hijeshitë e tij të klasit së lartë. Është po aq mikpritës dhe komod sa çdo hotel luksoz. Nëse e vizitoni në pranverë ose verë, do ta shihni në mënyrën më të mirë dhe do të mund të përjetoni një nga kënaqësitë tona të preferuara “të fshehta të Londrës”: duke marrë një xhin tonik në tarracën me pamje nga kopshti përpara se të luani një lojë kroket në lëndinë. Është një skenë kaq thelbësisht britanike saqë do të dyshoni se mund të jetë e vërtetë. Por është, dhe ky është Goring me pak fjalë.

6. The NoMad

I vendosur në ish-Gjykatën e Magjistraturës Bow Street, NoMad London është një cep i qetë në zemër të Covent Garden – përballë Shtëpisë së Operës Mbretërore dhe një minutë në këmbë larg sheshit kryesor të Covent Garden. Me ambientet e brendshme të Art Deco të frymëzuara nga Londra dhe Nju Jorku i viteve 1920, NoMad ofron 91 dhoma te bollshme (duke përfshirë 16 suita) dhe një sërë baresh dhe restorantesh.

Ndërtesa vjen me një histori të bollshme drejtësie që daton që nga shekulli i 18-të – Z. Oscar Wilde u ndalua në ambientet e tij dhe aty u gjykuan Suffragettes dhe Kray Twins. Mbani një sy hapur për detaje të vogla në të gjithë ndërtesën që i bëjnë homazh të kaluarës së saj. Sot, ndërtesa është shtëpia e një koleksioni arti prej 1600 pjesësh të denjë për galerinë (shumica prej tyre origjinale – hoteli e bën të mundur porositjen nga artistë të gjallë për vepra me porosi), kështu që ndjenja e përgjithshme është më shumë stimulim artistik sesa burgosje.

Restoranti NoMad ndodhet në një dhomë me temë serrë Eduardiane, e mbushur me dritë natyrale gjatë gjithë vitit. Sigurohuni që të uleni për një kafe dhe një pastë (ose një pije në orët e vona) në The Library, këndi më komod i hotelit me ndriçim të dobët, i mbushur me libra të zgjedhur me dorë dhe vepra arti të bukura. Ai ofron një menu të ndikuar nga Amerika Latine dhe Kaliforniane, e mbushur me pjata të ndryshme dhe kokteje.

Nëse ndiheni pak të fryrë nga margaritat e një nate më parë, vizitoni facialisten rezidente znj. Katie England, e cila kombinon teknikat e teknologjisë së lartë me masazhin holistik për skulpturën më të mirë. Ajo përfshin një seri trajtimesh të ndryshme të kuruara posaçërisht për shqetësimet e lëkurës tuaj. Dhe provoni trajtimin Slimyonik Air, i cili inkurajon drenazhimin limfatik në trup, duke ulur inflamacionin dhe duke ndihmuar në rikuperimin e muskujve.

7. The Prince Akatoki

Pavarësisht se është një hedhje guri nga Oxford Street, Princi Akatoki ndihet si një oaz qetësie. Hoteli me 82 dhoma, i cili e ka marrë emrin nga fjala japoneze për agim, synon të festojë “artin, ritualin dhe elegancën e mikpritjes japoneze”. Dhe kjo është pikërisht ajo që bën.

Eleganca vjen me anë të interiereve luksoze por minimaliste të patëmetë të vendosura brenda një shtëpie klasike të qytetit në Mayfair, të cilat krijojnë një ballafaqim harmonik midis elementeve klasike japoneze dhe arkitekturës perëndimore. Mobiljet skandinave në të gjithë hollin, restorantin, baret dhe dhomat e Sanctuary – të gjitha të kuruara nga firma e dizajnit B3 Designers – përdorin drurë të verdhë, gjeometri të thjeshta dhe tone neutrale për të krijuar një atmosferë qetësuese. Edhe ndriçimi ka për qëllim t’i referohet natyrës, i planifikuar për të imituar lindjen dhe perëndimin e diellit. Dhomat e miqve janë të dizajnuara me korniza krevatesh minimale, të nivelit të ulët, të mbështetura nga krevatë të qeta të frymëzuara nga fusuma, për t’i lejuar mysafirët të shpëtojnë nga kaosi i botës moderne.

Dekori, gjithashtu, është një shenjë e natyrës, me artin e mureve dhe aranzhimet tradicionale japoneze të luleve ikebana – delikate, precize, e përmbajtur – në të gjithë. Vepra artistike e panelit fusuma, që portretizon skena të agimeve japoneze gjatë stinëve, është realizuar në bashkëpunim me ilustruesin britanik z. Matt Murphy, dhe frymëzuar nga teknikat tradicionale të pikturës së larjes së bojës.

Pastaj janë ritualet. Çdo dhomë vjen me një tapet yoga, një çajnik me një shumëllojshmëri çaji me gjethe të ndryshme dhe një yukata – një mantel tradicional japonez i banjës që është bërë diçka si një traditë kulturore, e veshur fillimisht nga fisnikët e oborrit në epokën Heian, më pas nga luftëtarët Edo dhe kohët e fundit është popullarizuar si veshje pas banjës. Restoranti dhe bari ndjekin gjithashtu ritualet dhe traditat japoneze, me çdo gjë nga sushi deri te merluci i karamelizuar, mish viçi dhe umeshu sake në menu, duke i transportuar mysafirët e tij në vendin e diellit që po lind, në një cep të Londrës qendrore.

8. The Standard

Ashtu si një anije kozmike aliene, posta britanike e grupit retro-futuristik të hoteleve Standard zbriti në një mjedis të zymtë të King’s Cross në vitin 2019, duke gjallëruar atë që dikur ishte një zonë mjaft e bukur në veri të Londrës. Katër vjet më vonë, ai mbetet një propozim jashtëzakonisht i këndshëm, i cili ka transformuar një ndërtesë të ish-bashkisë në një vendtakim të viteve 1970 për turmën e lezetshme të Londrës. Është bërë një vendqëndrim pas festës gjatë Javës së Modës në Londër, Brit Awards dhe pothuajse çdo ngjarje tjetër të njohur kalendarike në qytet. Është e vështirë të dalësh nga ashensori pa u përplasur me të paktën një stilist.

Dhomat shprehin karakter dhe çuditshmëri, me orendi plastike të derdhura, pasqyra pop-art dhe qilima në ngjyrë të fortë që të bëjnë të ndihesh sikur je në një ribërje të z. Wes Anderson të filmit “The Shining”. Bën një kundërshtim freskues dhe të konsideruar për estetikën e butë ngjyrë bezhë të kaq shumë hoteleve luksoze. Megjithatë, ai e menaxhon stilin pa ftohtësi, falë stafit të tij të durueshëm dhe me natyrë të sjellshme.

Kërkoni një dhomë përballë, e cila shikon nga stacioni Kings Cross dhe nga deti i udhëtarëve që hipin në Eurostar për në Paris (gjë që shpjegon prizat evropiane të korentit të disponueshme në shumicën e dhomave). Mund të kaloni një fundjavë të tërë duke parë nga dritaret. Çuditërisht, për një pjesë kaq të zhurmshme të qytetit, dhomat janë paqësore: zhurma e lehtë e trafikut me zhurmë të bardhë është po aq shqetësim sa mund të merrni.

Por për shumicën e klientelës së mirëmbajtur të hotelit, “paqësore” nuk është në krye të listës prioritare. Standardi pret jo më pak se pesë bare dhe restorante, por për është e vështirë të anashkaloni divanet e vjetër të sallës së Bibliotekës në katin e parë, oxhaqet dhe pllakat vinyl. Për pijet që sjellin marrëveshje, takimet e para ose “vetëm-një-gotë-më shumë” pije nate, është padyshim një nga pikat më elegante të qytetit.

9. The Twenty Two

Gjëja e parë që vëreni kur hyni në The Twenty Two është aroma. The Twenty Two ka erë të pabesueshme. Por kjo nuk është e gjitha. Duke zënë një pallat Eduardian pranë sheshit Grovesnor të Mayfair, ky hotel luksoz kombinon gjithçka që mund të prisni nga një vend i tillë (pasuria e botës së vjetër, arkitektura klasike) me prekje moderne që e bëjnë atë të ndihet tërheqës dhe ekskluziv në të njëjtën kohë.

Stafi, i veshur me uniforma elegante me ngjyra të çmuara, të dizajnuara nga z. Charlie Casely-Hayford, ju përshëndet në hyrjen e vogël (sipas standardeve të hotelit luksoz). Por ky lobi i vogël përgënjeshtron kutinë e xhevahireve të luksit përtej. Dizajnerja e brendshme zonja Natalia Miyar u bë maksimaliste me dhomat dhe suitat e miqve unike dhe shumëngjyrëshe, shumë prej të cilave kanë letër-muri të guximshme Pierre Frey, perde prej kadifeje dhe detaje karakteristike si tapiceri mëndafshi dhe ndenjëse me tufa me xhufka. Korridoret (dhe disa dhoma) janë të veshura me një qilim që duket si parket kurriz peshku – një festë e ndërlikuar për sytë që jep një ton lozonjar.

Po kërkoni të pushoni? Ngjituni në një vaskë gjigante në banjën tuaj prej mermeri. Keni nevojë për diçka pak më shumë? Pyetni portierin për shërbimin e tyre Linger & Dreem: një masazh 60-minutësh në dhomë i cili përdor një “bashkim harmonik të CBD, botanikës dhe teknikave qetësuese të krijuara për të çliruar tensionin dhe për të përmirësuar mirëqenien tuaj të përgjithshme”. Keni nevojë për diçka edhe më ekstra? Ju mund të zgjidhni një banjë shëruese.

Në katin e poshtëm, restoranti i The Twenty Two është një çështje e zhurmshme. Edhe më i zhurmshëm është klubi i tij, një sallë pritjeje dhe kafene vetëm për anëtarë dhe banorë që krenohet me të njëjtën madhështi si pjesa tjetër e hapësirës.

10. The Peninsula

Duke zënë një hapësirë të konsiderueshme në anën jugperëndimore të Hyde Park Corner, Peninsula e sapondërtuar duket mbi Lanesborough-në fqinje, por nga përpara është i thjeshtë. Faza e “luksit të qetë” të arkitekturës është e qartë këtu. Mbërritni me makinë në oborrin qendror – duke u tërhequr pranë, ose ndoshta edhe brenda, një prej flotës së hotelit me Bentley, Rolls-Royce dhe taksi elektrike – dhe do të merrni më shumë një ndjenjë të pasurisë brenda. Peninsula ka një pamje mbi shumicën e fqinjëve të tij, duke përfshirë kopshtet e Pallatit Buckingham, tundimi për të ‘përgjuar’ mbi të cilin mundësohet nga një palë dylbi të montuara në trekëmbësh në dhomën e gjumit të denjë për Phileas Fogg.

Me kuriozitetin e shteruar, është e lehtë të ringarkohet në banjën e gjerë me anë të një butoni “spa-mode” me një prekje. Sidoqoftë, ju rekomandojmë të zbrisni në bodrum për gjënë e vërtetë: një pishinë 25 metra e kompletuar me muzikë nënujore dhe një kompleks hapësirash të qeta në të cilat mund të avulloni në sauna, të përkëdhelni veten dhe në përgjithësi të restauroheni kundër zhurmës së qytetit lart.

Asnjë lançim i madh hotelesh nuk do të ishte i plotë pa një restorant të përshtatshëm. Hoteli ka dy të tillë thuajse diametralisht të kundërta: Kantonin Blu pan-aziatike me kthesat britanike (të gjitha hapësirat komode, me dru të errët dhe dekor të pasur e të gjallë) dhe Brooklands në katin e tetë, me tarracën e tij të gjatë dhe plot dritë, stil i ajrosur.

Ajri këtu është fjala operative – ashensorët janë të pajisur si tullumbace me ajër të nxehtë, ndërsa darkuesit hanë nën një model të stilizuar të Concorde, të rrethuar nga mure të zbehtë ahu, karrige rrotulluese gri dhe dërrasa ekrani dixhital që të kujtojnë një sallë pritjeje të klasit të parë.

Përzierja e lezetshme, eklektike e ndikimeve aeronautike dhe automobilistike (detajet e makinave klasike gjithashtu janë të shumta, duke përfshirë një Napier-Railton të viteve 1930, mbajtës i rekordit të shpejtësisë në pistën me të njëjtin emër) është ose i çuditshëm ose pak konfuz. Por nuk ka asgjë të diskutueshme për cilësinë e ushqimit, për të cilin shefi i kuzhinës, Claude Bosi, ka marrë dy yje Michelin brenda katër muajve nga hapja, ose shërbimi i patëmetë dhe njohuritë e thella të stafit. I madh, i guximshëm dhe i mbushur me prekje të menduara, Peninsula ka vendosur një shënues për hapjet e tjera të afërta të markave të mëdha të Londrës.

11. The Lime Tree Hotel

Kushdo që thotë se nuk mund të qëndroni në Londrën qendrore pa paguar fatura të konsiderueshme ose hotele me zinxhirë të mëdhenj, nuk ka dëgjuar kurrë për Hotelin Lime Tree. I ndodhur në një nga lagjet më të dëshirueshme dhe më të lidhura, pesë minuta nga stacioni Victoria dhe në të njëjtën distancë në drejtimin tjetër deri në Sheshin Sloane, nuk ka vend të jetë kaq i ngrohtë, miqësor dhe me çmime të arsyeshme.

Është një klishe totale ta quash Rrugën Elizabeth – të cilën ajo e kthen – rruga më e bukur e Londrës. Por sapo të jeni atje, do të pranoni me padurim se arkitektura e saj gjeorgjiane, butikët dhe kafenetë e pavarura kërkojnë paksa punë. Dy prej atyre shtëpive të qytetit gjeorgjian formojnë Lime Tree, duke u kombinuar për të ofruar 26 dhoma gjumi që vlerësohen si “komode” ose “bujare”. Këto të fundit janë me tavan të lartë dhe të ajrosur; të gjithë janë të dekoruar me dashuri në një stil të një shtëpie fshatare që është zbukuruar me veçori karakteristike si telefonat rrotullues të stilit të vjetër.

I gjithë hoteli u rinovua gjatë pandemisë dhe ka një ndjenjë të shëndetshme, letrare në vend. Ne humbëm numërimin e numrit të vendeve që dukeshin të krijuara për t’u çlodhur me një kafe dhe një libër të mirë. Këtu përfshihet kopshti i qetë i oborrit, me shezllone me shirita kulti, dhe kafeneja/restoranti The Buttery, i cili ofron mëngjese të bollshme dhe pjata të drekës shtëpiake, por jo shërbim në mbrëmje.

Të jesh i detyruar ta heqësh atë libër dhe të dalësh jashtë nuk është vështirësi, dhe ndërsa ka restorante të shkëlqyera në pragun tënd (ne kemi një vend të bukur për Olivo dhe Olivetto afër qoshes), ju jeni gjithashtu tepër afër çdo gjëje. që Mayfair dhe Soho duhet të ofrojnë. Të gjesh këtë lloj hoteli të relaksuar, klasik britanik, të pavarur, ku ka të ngjarë të gjesh pronarët duke marrë porosinë tënde të mëngjesit, nuk është asgjë më pak se një mrekulli në Londrën moderne.

12. Henry’s Townhouse

Nëse nuk do ta kërkonit, nuk do ta dallonit kurrë shtëpinë e qytetit të Henry. E vendosur në një rresht ndërtesash pesëkatëshe gjeorgjiane në një rrugë të zgjuar Marylebone, ka vetëm një pllakë të vogël bronzi pranë ziles së derës për ta identifikuar atë. Bjerini ziles për të hyrë dhe do të futesh në dhomën e parë të ndenjjes dhe do të gjesh çantat të zëvendësuara me një gotë shampanje përpara se ta kuptosh.

Kjo është gjëja e Henrit: kaloni pragun dhe hyni në një botë me hijeshi të matur dhe të vjetër. Ky nuk është një hotel modern tërheqës. Është një shtëpi – një punë mbresëlënëse dashurie nga pronarët Steven dhe zonja Jane Collins, të cilët zbuluan pasi blenë pronën që dikur ishte në pronësi të zotit Henry Austen, vëllait të zonjës Jane Austen. Çifti kaloi më shumë se dy vjet duke e zhveshur shtëpinë në planin e saj origjinal dhe duke zbuluar një mori detajesh të periudhës përpara se ta çonte atë me dashuri në specifikat, në partneritet me Russel Sage Studio, projektues të Fife Arms shumë të dashur në Skoci.

Rezultati është një pjesë e brendshme e periudhës me prekje moderne të fshehura pa probleme. Syri juaj do të bjerë në mobiljet e bukura antike, pëlhura prej pelushi, piktura të pafundme, objekte të zgjedhura me mend dhe – natyrisht – Austens të botimit të parë në raftet e librave.

Fillimisht e destinuar vetëm për rezervime ekskluzive, shtëpia tani është në dispozicion si një B&B (shumë) luksoz. Ajo ka gjashtë dhoma gjumi, tre dhoma pritjeje dhe një banket të gjerë në të cilën shërbehen mëngjeset. Jeni të ftuar ta trajtoni Henrin si tuajin – uluni dhe lexoni, punoni ose ftoni miqtë për të pirë diçka, gjithçka që duhet të bëni është të pyesni.

Poshtë shkallëve janë frigoriferë dhe kuzhina të pajisura mirë. Në një hotel “normal”, kjo ndoshta do të përshkruhet si shërbim ekstra, por në Henry’s është e gjitha pjesë e paketës. Në dhomat e gjumit ka shtretër të gjerë me çarçafë të bardhë të pastër dhe jastëkë gjigantë me pupla për t’u zhytur në to. Banjo prej mermeri dhe druri antike me vaskë. Ndriçim perfekt. Dhe, sigurisht, të gjitha lehtësitë janë në ofertë – një mini bar i pajisur, tualetin organik, tharëse flokësh dhe televizorë të fshehur mjeshtërisht (për të parë drama të periudhës, padyshim).

Pavarësisht nëse jeni duke ndaluar për një natë ose duke kërkuar për një bazë shtëpiake nga e cila mund të eksploroni Londrën në kohën e lirë, Henry’s është një perlë e vërtetë e fshehur.