Celebrities Gossip Showbiz

Një grabitës bankash dhe një i arratisur nga drejtësia, vajza e Theodore John Conrad tregon sekretin e të atit!

Theodore John Conrad ishte një arkëtar banke që vodhi 215,000 dollarë nga kasaforta e një banke në Cleveland në korrik 1969. Ai kurrë nuk u kap apo u dënua, por u pranua privatisht për krimin afër kohës së vdekjes së tij. Ndërsa Thomas Randele po vdiste nga kanceri në mushkëri ai mbarte me vete edhe një sekret. Në mars të vitit 2021, me vajzën e tij pranë shtratit në periferi të Bostonit pas seancës së parë të kimioterapisë, ai bëri një rrëfim mahnitës.

Ai rezultonte se ishte arratisur dhe kishte jetuar si i tillë për më shumë se pesë dekada. Më shumë se 50 vjet më parë, kur ishte 20-vjeç, ai kishte grabitur një bankë në Ohio prej 215,000 dollarësh ndërsa emri i tij i vërtetë nuk ishte Thomas Randele por Theodore Conrad. Ai iu lut vajzës së tij që të mos e shqyrtonte rastin. Por pas këtij zbulimi, Ashley Randele nuk fjeti shumë atë natë. Kështu ajo bëri atë që do të bënin njerëzit më kureshtarë. “Jam vetëm në dhomën e gjumit të fëmijërisë dhe kërkova në Google”,-tha ajo për CNN duke shtuar se kishte zbuluar artikuj të shumtë për grabitjen. Me çdo klikim, e kaluara e errët e babait të saj u zbulua para syve.

Vajza e tij tha se:

Në Lynnfield, Masaçusets, Thomas Randele ishte shitës makinash dhe një profesionist i golfit në një klub, i cili adhuronte gruan dhe fëmijën e tij të vetëm. Ai e donte vajzën e tij dhe u shfaq në lojërat e saj të futbollit me pantallona kaki dhe makina të shpejta. Në një kthesë ironike, ai gjithashtu dhuroi për bamirësitë e policisë lokale dhe kaloi orë të tëra duke parë “NCIS” dhe shfaqje të tjera kriminale. Por në Cleveland, ai ishte Ted Conrad, një grabitës i pakapshëm bankash. Sapo kishte kaluar adoleshencën e tij kur kreu një nga grabitjet më të mëdha në historinë e Ohajos, ekuivalentin me 1.7 milionë dollarë frymëzuar nga filmi i tij i preferuar, “The Thomas Crown case”.

Fytyra djaloshare e Conrad u ngjit në postera të kërkuar dhe u transmetua në episodet e “America’s Most Wanted” dhe “Unsolved Mysteries”, ndërsa hetuesit e kishin bërë misionin e tyre të jetës për ta kapur. “I thashë; të kërkova dhe ka një milion artikuj rreth jush. Ata gjithashtu janë ende në kërkim për ju, në rast se ju nuk e dini. Dhe ne duhet t’i tregojmë mamit”,-tha Ashley Randele, e cila është bashkë-prezantuese e një podcasti të ri se kush ishte babai i saj dhe çfarë e shtyu atë të grabiste një bankë.