Food & Drink Health & Beauty

Njihuni me përfitimet shëndetësore të kumbullave!

Vitamina C në kumbulla ndihmon trupin tuaj të shërohet, të ndërtojë muskuj dhe të formojë enët e gjakut. Është e mrekullueshme edhe për sytë tuaj. Këtu janë mënyra të tjera që kumbullat janë të mira për shëndetin tuaj.

Sëmundjet e zemrës

Fitokimikatet dhe lëndët ushqyese në kumbulla ulin inflamacionin që shkakton sëmundjet e zemrës.

Ankthi

Një kumbull në ditë mund të mbajë larg ankthin. Kur antioksidantët tuaj janë të ulët, ankthi mund të jetë i lartë.

Presioni i lartë i gjakut dhe goditje në tru

Kaliumi në kumbulla është i mirë për kontrollin e presionit të gjakut në dy mënyra. Ndihmon trupin tuaj të heqë qafe natriumin kur urinoni dhe zvogëlon tensionin në muret e enëve të gjakut. Kur presioni i gjakut është më i ulët, gjasat për të marrë një goditje në tru ulen.

I pasur me antioksidantë

Këto substanca mbrojnë trupin nga dëmtimi i qelizave dhe indeve që mund të çojnë në diabet, sëmundjen e Alzheimerit, sëmundjen e Parkinsonit dhe kancerin.

Ulin sheqerin në gjak

Kumbullat janë plot me fibra, të cilat ndihmojnë në ngadalësimin e rritjes së sheqerit në gjak pasi hani karbohidrate. Ato gjithashtu mund të nxisin prodhimin e adiponektinës në trup, një hormon që ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.