The Playlist, Week of April 22nd

Kënga “I Like the Way You Kis Me” nga Artemas përmbledh kompleksitetin e marrëdhënieve moderne dhe luftën midis dëshirës fizike dhe lidhjes emocionale. Me përzierjen e saj të pop-it futuristik dhe ndikimeve të viteve ’80, kënga portretizon një rrëfim të një marrëdhënieje të trazuar ku protagonisti i jep përparësi intimitetit fizik mbi lidhjen emocionale. Tekstet zbulojnë një ndjenjë pasigurie për statusin e marrëdhënies, me protagonistin që pranon se është fokusuar në aspektin fizik për të mos u lidhur shumë. Kënga eksploron temat e takimeve të rastësishme, dëshirat dhe ndikimin e dashurisë fizike tek individët. Ai simbolizon luftën për të balancuar momentet e lidhjes me frikën e zhvillimit të ndjenjave më të thella, duke ofruar një këndvështrim të nuancuar mbi romancën bashkëkohore dhe ndërveprimin njerëzor.

“Down Bad” nga Taylor Swift eksploron pasojat e një marrëdhënieje të trazuar ose një takimi me një qenie jashtëtokësore. Tekstet pasqyrojnë ndjenja refuzimi dhe malli, teksa protagonisti ndeshet me paarritshmërinë e një interesi dashurie ose një lidhjeje më të thellë të simbolizuar nga figura jashtëtokësore. Përsëritja e “F*** it if I can’t have him” kap një ndjenjë zhgënjimi dhe dorëheqjeje, ndërsa referencat ndaj dashurisë kozmike dhe temave ekzistenciale lënë të kuptohet kompleksiteti i udhëtimit emocional. Në fund të fundit, kënga portretizon një ndjenjë të humbjes dhe dëshirës për diçka të paarritshme, duke ndërthurur tema personale dhe kozmike për të përcjellë një ndjenjë të thellë të dëshirës dhe betejës emocionale.

1
R3hab, Jason Derulo
Animal
2
Taylor Swift
Drown Bad
3
Hayla
Embers
4
Sky Rompiendo & Rauw Alejandro
Espectacular
5
Sia, Paris Hilton
Fame Won’t Love You
6
Kygo, Zak Abel, Nile Rodgers
For Life
7
Flo Rida
Friday
8
Lost Frequencies, David Kushner
In My Bones
9
Pierce The Veil
Karma Police
10
Dj Snake, Peso Pluma
Teka
11
Logic
44ever
12
Sam Tompkins
Numb
13
Neffa, Fabri Fibra
FoglieMorte
14
Baby Gang, Blanco, Marracash
Adrenalina
15
Max Pezzali
Dischotece Abbandonate
16
Gaia
Dea Saffica
17
GloRilla, Meghan Thee Stallion
Wanna Be
18
Teddy Swims
The Door
19
Foreign Teck, Eladio Carrión, Wisin, De La Ghetto
100xCiento
20
Jack Savoretti, Natalie Imbruglia
Ultime Parole
21
Shaboozey
A Bar Song (Tipsy)
22
Artemas
I Like The Way You Kiss Me
23
Lyanno, Rauw Alejandro
La Nena
24
ZAYN
Alienated
25
Myle
Can I Call You Mine
26
Sia
I Forgive You
27
Dua Lipa
Illusion
28
OneRepublic
Nobody
29
XG & Valorant
undefeated
30
Hooverphonic
The Best Day Of Our Life
31
Rhové
Ale
32
Rose Villain ft Gué
Come Un Tuono
33
Khalid
Please Don’t Fall In Love With Me
34
Doja Cat
MASC
35
Travis Scott
FE!N
36
Imagine Dragons
Eyes Closed
37
Subsonica
Universo
38
Benson Boone
Cry
39
L’imperatrice, Fabiana Martone
Danza Marilù
40
Welshy, Hayley May
Feel
41
David Guetta, OneRepublic
I Don’t Wanna Wait
42
Sia, Labrinth
Incredible
43
Bizarrap, Natanael Cano
BZRP Music Sessions #59
44
Tori Kelly
Thing U Do
45
Camilla Cabello & Playboi Carti
I LUV IT
46
Darin
Electric
47
Travis
Gaslight
48
Hozier
Too Sweet
49
Nelly Furtado, Juanes
Gala y Dalí
50
Justin Timberlake
Flame