The Playlist, Week of April 15th

“Alienated” nga ZAYN eksploron tema të vetmisë, vetë-zbulimit dhe shkëputjes. Teksti sugjeron një ndjenjë shkëputjeje nga të tjerët dhe një luftë për të gjetur një ndjenjë të vërtetë përkatësie ose mirëkuptimi në mjedisin rrethues. Imazhet e të qenit vetëm në një anije kozmike përcjell një ndjenjë izolimi dhe të humbur në mendimet e dikujt. Referencat e përsëritura për ndjenjën e tjetërsimit dhe të shkëputjes nxjerrin në pah një dëshirë për pavarësi dhe introspeksion, edhe nëse kjo do të thotë të përjetosh momente dhimbjeje dhe keqardhjeje. Në fund të fundit, kënga kap konfliktin e brendshëm të dëshirës për të qenë vetëm, por të etur për një ndjenjë lidhjeje dhe pranimi.

Kënga “I Forgive You” nga Sia eksploron tema të faljes dhe lëvizjes nga një e kaluar e dhimbshme. Tekstet shprehin një gatishmëri për të lënë lëndimin dhe pakënaqësinë, duke pranuar të metat e personit që shkaktoi dhimbjen. Ai përcjell një mesazh dashurie dhe qëndrueshmërie, duke mbajtur kujtimet ndërsa gjen forcën për të vazhduar pavarësisht nga plagët. Në fund të fundit, ajo nxjerr në pah fuqinë e faljes në shërimin dhe gjetjen e paqes brenda vetes.

Teksti i “Illusion” nga Dua Lipa përcjell një mesazh vetëdijeje dhe qëndrueshmërie përballë mashtrimit dhe manipulimit. Këngëtarja refuzon të bjerë në një “iluzion” të krijuar nga dikush që përpiqet ta ngatërrojë ose mashtrojë atë, në vend që të zgjedhë ta shohë situatën si zbavitëse. Theksi i përsëritur i vallëzimit gjatë gjithë natës mund të shihet si një metaforë për të mos e lënë veten të mashtrohet ose të kontrollohet, por përkundrazi t’i qëndrosh besnik vetes dhe të shijosh momentin. Në thelb, kënga flet për të qëndruar i fortë përballë iluzioneve dhe për të ruajtur pavarësinë dhe integritetin.

1
Lyanno, Rauw Alejandro
La Nena
2
ZAYN
Alienated
3
Kasabian
Coming Back To Me Good
4
Sia
I Forgive You
5
Dua Lipa
Illusion
6
OneRepublic
Nobody
7
Saint Levant
5am In Paris
8
Gavin James
Heavy
9
XG & Valorant
undefeated
10
Hooverphonic
The Best Day Of Our Life
11
Rhové
Ale
12
Rose Villain ft Gué
Come Un Tuono
13
Khalid
Please Don’t Fall In Love With Me
14
Doja Cat
MASC
15
Travis Scott
FE!N
16
Imagine Dragons
Eyes Closed
17
Subsonica
Universo
18
Michele Bravi, Carla Bruni
Malumore Francese
19
Future, Metro Boomin, Kendrick Lamar
Like That
20
Charlie XCX
b2b
21
Eliza Rose & MJ Cole
Business As Usual
22
Empire Of The Sun
Changes
23
Glass Animals
Creatures In Heaven
24
Benson Boone
Cry
25
L’imperatrice, Fabiana Martone
Danza Marilù
26
Lucas & Steve, Lawrent, Jordan Shaw
End Of Time
27
Welshy, Hayley May
Feel
28
G-Eazy, Coi Lerai, Kalii
Femme Fatale
29
Diplo, Riva Starr, Karen Lomax
Heaven Or Not
30
David Guetta, OneRepublic
I Don’t Wanna Wait
31
Sia, Labrinth
Incredible
32
Ava Max
My Oh My
33
Bizarrap, Natanael Cano
BZRP Music Sessions #59
34
Tori Kelly
Thing U Do
35
Gossip
Give It Up For Love
36
Beyoncé
YA YA
37
Camilla Cabello & Playboi Carti
I LUV IT
38
Darin
Electric
39
Benson Boone
Slow It Down
40
Nelly Furtado, Juanes
Gala y Dalí
41
Charlie XCX
Von Dutch
42
Travis
Gaslight
43
Lenny Kravitz
Human
44
Pnau
Nostalgia
45
Hozier
Too Sweet
46
Capo Plazza
Acqua Passata
47
Mahmood, Angèle
Sempre / Jamais
48
Justin Timberlake
Flame
49
Justin Timberlake
Drown