The Playlist, Week of June 10th

“Houdini” nga Eminem është një këngë që shfaq lirizmin dhe stilin provokues të artistit, duke prekur temat e elasticitetit, polemikave dhe vetë-shprehjes. Kënga hapet me një skenë me menaxherin e Eminem, Paul Rosenberg, duke vendosur tonin për albumin dhe duke sinjalizuar pavarësinë dhe vendosmërinë e Eminem në industri. Tekstet gërmojnë në lojën e fjalëve dhe guximin e Eminem-it, ndërsa ai reflekton mbi karrierën e tij dhe adreson kritikat kokë më kokë.

“Next 2 U” nga Kehlani kap thelbin e një dashurie të thellë dhe gjithëpërfshirëse, duke portretizuar tema të përkushtimit, mbrojtjes dhe cenueshmërisë emocionale. Kënga nxjerr në pah gjasat që dikush do të bënte për të mbajtur një lidhje të fortë dhe kuptimplote me partnerin, si dhe ndjenjën e sigurisë dhe paqes që mund të sjellë dashuria. Nëpërmjet tekstit të saj të përzemërt dhe ofrimit emocionues, kënga rezonon me dëgjuesit që kanë përjetuar intensitetin e dashurisë dhe dëshirën për të mbrojtur dhe çmuar të dashurit e tyre.

Kënga “Hmmm” nga Chris Brown (ft. Davido) përcjell një ndjenjë besimi dhe sigurie. Tekstet flasin për një personazh që nxjerr fuqi dhe sukses, me referenca për të qenë gati për çdo gjë, për të pasur energji të fortë dhe për të mos lejuar askënd t’i pengojë. Përmendet ruajtja e autoritetit dhe mostolerimi i mosrespektimit, si dhe shijimi i luksit dhe mos ndalimi nga pengesat. Bashkëpunimi mes Davidos dhe Chris Brown shton shtresa temave të vetëbesimit dhe dominimit gjatë gjithë këngës.

1
Eminem
Houdini
2
Kehlani
Next 2 U
3
Chris Brown feat. Davido
Hmm
4
Gazzelle
Mezzo Secondo
5
Mace, Marco Mengoni, Frah Quintale, Gemitaiz
Fuoco di Paglia
6
Alfa
Vabbé ciao
7
Fedez, Emis Killa
Sexy Shop
8
Pitbull, Ne-yo, Afrojack, Dj Budha
2 the Moon
9
Glass Animals
A Tear In Space (Airlock)
10
Saint Levant, Kehlani
Allah Yihmeeki
11
Remme
Don’t Forget About Me
12
Kaleo
Rock N Roller
13
Meghan Trainor
Whoops
14
Ateez, Don Diablo
Work pt.2
15
Alfie Templeman
Hello Lonely
16
Wolfram & Josh Ludlow
Yoyo Disco (Purple Disco Machine Remix)
17
Tony Effe, Gaia
Sesso e Samba
18
Angelina Mango
Melodrama
19
Gigi D’Alessio, Geolier
Senza Tuccà
20
Paola & Chiara
Festa Totale
21
Aiello
Talete
22
Chris Brown
Press Me
23
Elodie
Black Nirvana
24
Rita Ora
Ask & You Shall Receive
25
Empire Of The Sun
Music On The Radio
26
John Summit & Sub Focus ft. Julia Church
Go Back
27
Ca7riel, Paco Amoroso, Martina Stoessel
Agua
28
Cheat Codes, Jason Derulo, De La Ghetto, Galantis
Morning
29
Master Peace , Santigold
Santiladang
30
Kygo, Hayla
Without You
31
Billie Eilish
Lunch
32
Tyla, Gunna, Skillibeng
Jump
33
Ofenbach & salem ilese
Ofenbach & salem ilese
34
Lucenzo
Fugir
35
Tujamo, Nathan C & Busy Reno
Lonely People
36
Blue
My City
37
Lenny Kravitz
Paralyzed
38
Rag’n’Bone Man
What Do You Believe In
39
Ñengo Flow x Wisin y Yandel
Puesta Pal Perreo
40
Chappell Roan
Good Luck, Babe!
41
Don Joe, Gué, Annalisa, Ernia
Istinto Animale
42
Childish Gambino
Little Foot Big Foot
43
Lupe Fiasco
Samurai
44
The Script
Both Ways
45
Bebe Rexha
Chase It (Mmm Da Da Da)
46
Ayo
Money Love
47
bbno$
lil' freak
48
MEDUZA, OneRepublic & Leony
Fire (Official UEFA EURO 2024 Song)