Top 50 Songs of 2023 – International Hits

Ndërsa viti po mbyllet, Top Albania Radio me krenari prezanton koleksionin më të fundit të këngëve ‘hit’ ndërkombëtare që kanë përcaktuar skenën botërore të muzikës. Zgjedhja e këtij viti është një miksim i këngëve që kanë thyer kufijtë dhe rekordet  duke treguar talentin e artistëve të njohur dhe atyre të rinjve. Çdo këngë përmban një narrativë të veçantë, duke prekur audienca të ndryshme nëpër botë.

Nga ritmet e “Dance The Night” nga Dua Lipa deri tek energjia e ” Honey (Are You Coming)” nga Måneskin. Është pikërisht Dua Lipa ajo që kryeson listën e këtij vitit ndërsa Måneskin, fituesit e Eurovizionit 2021, renditen në vendin e katërt. Një tjetër këngë që vlen për t’u përmendur është ”Polar Opposites” nga Drake i cili surprizoi të gjithë shqiptarët me 29 Nëntor 2023. Reperi i famshëm u shfaq në videoklipin e kësaj kënge i veshur me një xhaketë të kuqe, që kishte të qëndisur mbrapa shqiponjën e zezë dykrenare. Madje në një pjesë të këngës, reperi përmend edhe kryeqytetin e Kosovës duke thënë: “Ose është mesazhi yt që po e lexoj gabim, ose thjesht veprimet tuaja janë mashtruese. Nuk e di se si i bëjnë gjërat në Prishtinë, por e di që tensioni po rritet”, thuhet në vargjet e këngës. Me të njëjtën xhaketë si Drake ishin të veshur edhe personat e tjerë në klip. Një lajm që bëri jehonë në të gjitha mediat shqiptare.

Ndërsa po largohemi nga viti 2023, këto këngë padiskutim që kanë ngelur në momentet dhe kujtimet tona të këtij viti. Bashkohuni me ne në maratonën e Top Albania Radio për të ringjallur magjinë e këtyre këngëve që kanë tejkaluar kufijtë gjuhësorë dhe kulturore, duke u bërë pjesë e pashmangshme dhe e paharrueshme kujtimeve tona të vitit 2023.

1
Dua Lipa
Dance The Night
2
Miley Cyrus
Flowers
3
Lenny Kravitz
TK421
4
Måneskin
(Honey) Are You Coming
5
Thirty Seconds To Mars
Stuck
6
Calvin Harris, Sam Smith
Desire
7
Tiësto
Drifting
8
U2
Atomic City
9
Iniko
Jericho
10
Jovanotti
Ricordati di vivere
11
The Rolling Stones
Mess It Up
12
Aiello
Mi Piace Molto
13
Green Day
The American Dream Is Killing Me
14
Libianca
People
15
Dua Lipa
Houdini
16
Marco Mengoni, Elodie
Pazza Musica
17
Tom Walker
Burn
18
Miley Cyrus
Used To Be Young
19
Troye Sivan, PinkPantheress, Huynjin
Rush
20
Stormzy
This is What I mean
21
Articolo 31
Classico
22
Muse feat. Elisa
Ghosts (How Can I Move On)
23
Ed Sheeran
American Town
24
KSHMR, Baimz
Get With Nobody
25
The Killers
Your Side of Town
26
Biagio Antonacci, Benny Benassi
Tridimensionale
27
Harry Styles
Satellite
28
Rita Ora
Don't Think Twice
29
Drake
Polar Opposites
30
Emeli Sandé
All This Love
31
Måneskin
Valentine
32
Ben l'Oncle Soul
Sky has open doors
33
Yandel, Will.I.Am, El Alfa, One Six
Rómpela
34
The Weeknd
Acquainted
35
Daddy Yankee
Bonita
36
Mahmood
Coctail D'amore
37
JVKE, Cat Burns
Golden Hour
38
Olly Murs
Dancing On Cars
39
Ornella Vanoni, Samuele Bersani
Calma Rivoluzionaria
40
Aiello
Domani Torno
41
The Rolling Stones
Angry
42
Hozier
Eat Your Young
43
Marshmello, Tiago PZK
Como Yo
44
R3HAB x Pelican
Loca Loca
45
Don Diablo & Paolo Pellegrino
Dangerous
46
Galantis x Hannah Boleyn
Little Bit Yours
47
Don Diablo, Scrufizzer
Got That
48
Charlie Puth
Lipstick
49
James Carter, Ofenbach, James Blunt
Can't Forget You
50
Shakira, Fuerza Regida
El Jefe